Контрабанда наркотичних засобів

Сторінки матеріалу:

Вступ

Актуальність теми полягає в тому, що боротьба із контрабандою наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів має велике значення, так як злочини пов'язані із обігом наркотиків є дуже поширеними у сучасному суспільстві. Запобігання контрабанді наркотичних засобів має бути одним із першочергових завдань правоохоронних органів України. На сьогоднішній день вживання наркотиків у певній мірі перетворилось на епідемію, особливо поширеним є вживання заборонених речовин серед молоді. Тому, для того, щоб зберегти нормальний, тверезомислячий соціум, необхідно присікати ввезення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів та детально дослідити цей злочин.

Метою дослідження є кримінально-правова характеристика злочину, передбаченого ст. 305 Кримінального кодексу України (контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів)

Для досягнення поставлено мети потрібно виконати такі завдання дослідження:

1) дослідити поняття та склад даного злочину;

2) визначити, яка відповідальність настає за вчинення контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів;

3) дослідження основних видів наркотичних засобів;

4) дослідити, яким чином вказані речовини та засоби переховуються при переміщенні їх через митний кордон.

Об'єктом дослідження єзлочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення.

Предметом є контрабанда наркотиків, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.

1. Поняття та склад контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів

наркотичний психотропний злочин митний

Поняття контрабанди наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів та відповідальність за скоєння цього злочину, зазначено у ст. 305 Кримінального кодексу України, тобто, контрабандою наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів, є їх переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.

Розглянемо склад злочину передбаченого ст. 305 ККУ.

Об'єкт злочину.

Об'єктом злочину, передбаченого ст. 305 КК України є охоронювані кримінальним законом суспільні відносини з приводу здоров'я населення, а також встановлений з метою охорони здоров'я населення порядок переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів через митний кордон України.

Предмет злочину.

Злочини, які мають свій предмет, називаються предметними злочинами. Саме до таких злочинів відноситься злочин, передбачений ст. 305 КК України.

Предметом цього злочину є: 1) наркотичні засоби; 2) психотропні речовини; 3) їхні аналоги; 4) прекурсори.

Кримінально карним буде діяння, якщо предметом є хоча б один вид наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів чи фальсифікованих лікарських засобів.

В Україні існує Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (далі - Перелік) - згруповані в списки наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, включені до таблиць І-IV згідно з законодавством України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Перелік затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого органу виконавчої влади в галузі охорони здоров'я і публікується в офіційних друкованих виданнях. (Постанова Кабінету Міністрів України від 06. 05 2000 р №770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів»)

Наркотичні засоби - речовини природні чи синтетичні, препарати, рослини, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

Психотропні речовини - речовини природні чи синтетичні, препарати, природні матеріали, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

Прекурсори - речовини та їх солі, що використовуються при виробництві, виготовленні наркотичних засобів і психотропних речовин, включених до Переліку

Аналоги наркотичних засобів і психотропних речовин - заборонені до обігу в Україні речовини природного чи синтетичного походження, не включені до Переліку, хімічна структура і властивості яких подібні до хімічної структури і властивостей наркотичних засобів і психотропних речовин, психоактивну дію яких ці речовини відтворюють

Згідно з ст. 2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів» наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням їх корисності для використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я, яку вони можуть становити у разі зловживання ними, і застосовуваних згідно з законодавством заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку:

таблиця І містить особливо небезпечні наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків №1 і №2, обіг яких в Україні заборонено згідно з законодавством, а також наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списку №3, обіг яких в Україні допускається лише в цілях, передбачених ст. 7 Закону;

таблиця ІІ містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків №1 і №2, обіг яких в Україні обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю згідно з законодавством;

таблиця ІІІ містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків №1 і №2, обіг яких в Україні обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю згідно з законодавством;

таблиця ІV містить прекурсори, включені до списків №1 і №2, обіг яких в Україні обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю згідно з законодавством.

Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, з обігом яких пов'язана діяльність, що підлягає ліцензуванню складається з чотирьох таблиць:

таблиця І включає наркотичні засоби рослинного походження, а саме рослини виду мак снотворний (опійний, в тому числі олійний та інші, що містять опій) та рослини будь-якого виду роду конопель (канабіс);

таблиця ІІ включає речовини і препарати, які можуть використовуватись у медичних цілях і складається з списків №1 (наркотичні Засоби) і №2 (психотропні речовини). До списку №1 також включаються: ізомери у ньому наркотичних засобів, якщо існування таких ізомерів можливе і вони свідомо не вилучені; складні та прості ефіри перелічених у ньому наркотичних засобів, в усіх випадках, якщо існування таких ефірів можливе і вони свідомо не включені до інших списків; солі всіх перелічених у ньому наркотичних засобів, їх складних та простих ефірів, ізомерів, в усіх випадках, якщо існування таких солей можливе. До списку №2 також включаються солі всіх перелічених у ньому речовин, якщо існування таких солей можливе;

таблиця ІІІ включає речовини і препарати, які використовуються у медичних цілях. Ця таблиця складається з списків №1 (нарковмісні препарати) та №2 (психотропні речовини). До списку №1 відносяться: препарати ацетилдигідрокодеїну, дигідрокодеїну, етилморфіну, кодеїну, нікодикодину, нікокодину, норкодеїну, фолькодину за умови, що вони поєднані з одним або кількома інгредієнтами і містять не більш як 100 мг наркотичного засобу на одиницю дози концентрацією не більш як 2,5% у нерозділених препаратах; препарати пропіраму, що містять не більш як 100 мг пропіраму на одиницю дози, поєднанні щонайменше з такою ж кількістю метилцелюлози; препарати дифеноксину, що містять не більш як 0,5 мг дифеноксину на одиницю дози і не менш як 5% атропіну сульфату на одиницю дози дифеноксину та інші.

До списку №2 включаються солі всіх перелічених у ньому речовин, в усіх випадках, якщо існування таких солей можливе;

таблиця IV включає прекурсори і ділиться на список №1 (хімічні речовини та їх солі) та список №2 (розчинники, окислювачі та інші хімікати промислового або побутового призначення)

В таких злочинах предмет є основною складовою складу злочину, тут немає предмету - немає злочину.

Об'єктивна сторона.

Суспільно небезпечне діяння при контрабанді наркотичних засобів полягає в активних діях - це незаконне переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю предметів, які вказані в диспозиції ст. 305 КК України, за наявності хоча б однієї з передбачених у диспозиції цієї статті ознак.

Переміщення є основною ознакою суспільно небезпечного і протиправного посягання на об'єкт.

Тут об'єктивна сторона, передбачає два альтернативні способи вчинення даного злочину.

Перший - переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів через митний кордон, поза митним контролем.

Другий- з приховуванням від митного контролю.

Місце вчинення злочину, тобто митний кордон, є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони.

Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів визнається закінченим злочином із моменту їх фактичного незаконного переміщення через митний кордон України. Незаконне переміщення може бути здійснене шляхом як перевезення, так і пересилання зазначених предметів через митний кордон.

Якщо предмети контрабанди виявлено під час огляду чи переогляду речей або ж особистого огляду, при виїзді за межі України, вчинене кваліфікується за ст. 15 і 305 КК України. Незаконне переміщення на територію України предметів контрабанди, які виявлено під час митного контролю, утворює закінчений склад цього злочину.

Суб'єкт злочину

У теорії кримінального права суб`єктом злочину є фізична, осудна особа, яка до вчинення злочину досягла віку кримінальної відповідальності. Згідно з ч. 1 ст. 18 КК України, суб'єктом злочину є фізична осудна особа, яка вчинила злочин у віці, з якого може наставати кримінальна відповідальність.

Суб'єктом контрабанди може бути будь-яка фізична, осудна особа, якій до вчинення злочину минуло шістнадцять років. Ці ознаки суб'єкта контрабанди є загальновідомі і не потребують детального аналізу. Важливо лише підкреслити, що контрабанда може бути також вчинена і спеціальним суб'єктом.

Зрозуміло, якщо контрабанда наркотиків хоча і вчинюється службовою особою або представником влади, але без використання ними свого службового становища або владних повноважень, вона визнається вчиненою загальним суб'єктом.