Особливості фіксації ходу і результатів огляду місця події. Структура протоколу огляду
Сторінки матеріалу:
- Особливості фіксації ходу і результатів огляду місця події. Структура протоколу огляду
- Сторінка 2
- Сторінка 3
Тема: Особливості фіксації ходу і результатів огляду місця події. Структура протоколу огляду
ЗМІСТ
Вступ.
1. Поняття фіксації ходу і результатів огляду місця події.
2. Структура протоколу огляду.
Висновок.
Список використаної літератури.
Вступ
Огляд місця події - один із видів слідчого огляду. Ця слідча дія проводиться з метою виявлення слідів злочину, з'ясування механізму вчинення злочину, обстановки його здійснення, інших обставин, які мають значення в справі, що розслідується.
Місце події - це широке поняття, яким можуть охоплюватися: місце приготування до злочину, місце безпосереднього вчинення злочину, місце виявлення слідів і знарядь злочину та місце їх приховання.
Огляд місця події як вид слідчого огляду набуває значення доказу по кримінальній справі тільки в тому випадку, якщо він проведений в точній відповідності з вимогами кримінально-процесуального закону.
Огляд місця події проводиться за участю понятих, за винятком тих випадків, якщо місце події знаходиться у важкодоступній місцевості, відсутні належні засоби сполучення, провадження цієї слідчої дії пов'язано з небезпекою для життя або здоров'я людей (в суворих кліматичних умовах, в обстановці надзвичайних ситуацій, викликаних природними і техногенними факторами, в умовах збройних конфліктів тощо).
У відповідності з загальними вимогами закону огляд місця події проводиться за участю не менше двох понятих. Кількість понятих може бути і більше, якщо огляд місця події проводиться групою слідчих, які знаходяться один від одного на значній відстані, що ускладнює понятим спостерігати за всім ходом огляду, сприймати його зміст та результати і потім засвідчити відповідність викладеного в протоколі огляду всього того, що відбувалося в ході цієї слідчої дії.
Все виявлене і вилучене при огляді місця події повинно бути пред'явлене понятим, іншим учасникам огляду.
Крім понятих в огляді місця події за рішенням слідчого можуть брати участь посадові особи зацікавлених установ, організацій, підприємств, на території яких знаходиться місце події.
Огляд виявлених слідів злочину і злочинця та інших об'єктів, що мають значення для справи, проводиться, як правило, на місці події. Якщо для виробництва такого огляду потрібно тривалий час або огляд на місці утруднений, то об'єкти мають бути вилучені та упаковані відповідно до рекомендацій криміналістики і потім оглянуті в належних умовах у рамках самостійного огляду - огляду предмета, документа та інше.
При проведенні огляду місця події слідчому можуть знадобитися і пошукові прилади, і засоби для роботи зі слідами, аналітична і відображаюча техніка, різноманітні інструменти та освітлювальні прилади, інші технічні засоби. Така різноманітність засобів обумовлено великою кількістю завдань, що вирішуються в ході проведення огляду стосовно фіксації ходу і результатів огляду місця події.
Хід і результати огляду місця події фіксуються в протоколі та додатках до нього.
1. Поняття фіксації ходу і результатів огляду місця події
Для виявлення, фіксації та вилучення з місця події слідів та інших речових доказів слідчий застосовує різні прийоми і засоби криміналістичної техніки: огляд об'єктів в особливих умовах освітлення або під спеціально зміненим кутом зору; обкурювання місць передбачуваного знаходження слідів парами речовин (наприклад, парами йоду), що володіють властивістю виявляти певні сліди; запилення або змочування місць передбачуваного знаходження слідів речовинами, частки яких, з'єднуючись з речовиною сліду або фону, роблять слід видимим; огляд об'єктів за допомогою різних оптичних засобів.
Прийоми фіксації слідів та інших речових доказів - це фотографування, вимірювання розмірів сліду або іншого об'єкта, його опис; замальовка або схематичне зображення; обробка об'єкта, на якому виявлено слід, з метою закріпити цей слід і зберегти його стан і ознаки (консервація), зняття копій (зліпків) зі сліду; вилучення слідів з місця події разом з предметом або частиною предмета, на якій знаходиться слід, або шляхом перенесення сліду на іншу поверхню або з відділенням речовини сліду.
Техніко-криміналістичні засоби, якими користується слідчий при огляді місця події, зазвичай входять у спеціальні набори: оперативні та слідчі валізи, сумки, портфелі. Іноді комплекти техніко-криміналістичних засобів маються на спеціальних автомашинах, призначених для виїзду на місця подій.
Окрім засобів роботи зі слідами, в перераховані комплекти входять різні інструменти (наприклад, молоток, стамеска, пасатижі, ніж), освітлювальні засоби, матеріали для упаковки вилучаються з місця події об'єктів та інше.
Залежно від характеру об'єктів на місці події для їх огляду слідчий може використовувати і різну апаратуру, наприклад переносний рентгенівський апарат, кварцову лампу, прилад для пошуку трупів. У застосуванні складних засобів криміналістичної техніки допомогу слідчому надає фахівець-криміналіст.
Огляд місця події як слідча дія набуває значення для справи лише в тому випадку, якщо його результати будуть належним чином процесуально оформлені. Прокурор, який вивчає справу, суд, який розглядає його по суті, касаційна інстанція можуть судити про повноту, об'єктивності, методичності та своєчасності огляду місця події лише по тим процесуальним документам, які відображають виробництво огляду і є у справі. Результати огляду повинні фіксуватися.
Фіксація - це документальне відображення у встановленій законом формі всього виявленого слідчим на місці події, опис проведених дій, збереження як обстановки, так і властивостей, стану і ознак окремих елементів місця події.
Слід розрізняти загальні і приватні засоби фіксації результатів огляду. До загальних належать такі засоби, за допомогою яких слідчий запам'ятовує картину місця події в цілому, обстановку, в якій було скоєно злочин, всю сукупність об'єктів на місці події. До таких засобів фіксації відносяться протокол огляду місця події, схеми, плани і креслення місця події, його фотознімки та відеозаписи. До приватних відносяться засоби, які застосовуються для фіксації результатів огляду окремих об'єктів на місці події: масштабні знімки, зліпки, замальовки та інше.
Протокол огляду місця події є основним процесуальним документом, що відображає результати огляду.
2. Структура протоколу огляду
Основним способом фіксації результатів огляду місця події є складання протоколу. Складання протоколу місця події вимагає дотримання ряду певних вимог: протокол повинен бути повним і містити детальний опис окремих слідів та інших обставин злочину; всі виявлені об`єкти, предмети та обставини місця події повинні бути зафіксовані у протоколі огляду місця події точно у такому вигляді, в якому вони знаходилися у момент здійснення огляду та спостерігалися слідчим. Якщо до обстановки місця події вносилися певні зміни, то факти внесення таких змін повинні бути встановлені слідчим, шляхом проведення інших слідчих дій - допитами, експертизами, відтворенням обстановки та обставин події та іншими.
Протокол огляду місця події складається з 3-х основних частин: вступної, описової та заключної.
У вступній частині протоколу зазначається: час і місце складання протоколу; посада та прізвища осіб, які проводили огляд та брали участь у його проведенні, прізвища та адреси понятих; підстави для проведення огляду та посилання на відповідні норми КПК України; відмітки про роз`яснення учасникам огляду і понятим їх прав і обов`язків; умови в яких проводився огляд; час початку та закінчення огляду.
Описова частина містить відомості щодо загальної обстановки на місці події і всі фактичні дані, що стосуються справи, викладені у тій послідовності, в якій вони були виявлені. Опис результатів огляду здійснюється від загального до окремого. Спочатку зазначається характеристика навколишньої місцевості, межі території, яка підлягає огляду, загальна характеристика місця події, окремі сліди та предмети. Виявлені на місці події предмети та сліди описуються за наступними правилами: вказується їх назва або найменування, місцезнаходження, розмір, форма, колір, загальні та окремі ознаки, взаємне розташування, а також розташування щодо визначених орієнтирів, способи виявлення та вилучення. В протоколі не повинні зазначатися властивості об`єктів, що не можуть бути встановленими безпосереднім спостереженням без здійснення експертного або лабораторного дослідження. Протокол складається з дотриманням логіки, у чітких та зрозумілих висловлюваннях та фразах.
Заключна частина протоколу містить відомості щодо вилучених предметів та слідів, умов та методів їх фіксації (фото, кіно, відеозйомка, дані про чутливість плівки, умови зйомки, параметри зйомки) та вилучення (копіювання на дактоплівку, виготовлення гіпсового зліпку тощо). У цій частини протоколу зазначається про наявність або відсутність зауважень понятих і інших учасників огляду щодо порядку огляду, вилучення слідів та інших предметів, а також інших дій, вчинених слідчим. Протокол підписує слідчий, а також поняті та інші учасники огляду.
До протоколу огляду місця події можуть додаватися плани, схеми місця події, фотознімки, кіно та відеоплівки.
Плани місця події можуть бути масштабними і схематичними. На планах-схемах обов'язково зазначаються найкоротші відстані від кожного об'єкта до двох нерухомих орієнтирів, а також між об'єктами. У будь-якому випадку на плані стрілкою позначаються північ і південь, даються пояснення умовних позначень, вказується дата. План підписується понятими і слідчим.
Для більшої наочності зазвичай складаються два плани - загальний (план місця події з прилеглою місцевістю) і приватний (саме місце події з усіма виявленими на ньому об'єктами). Плани та схеми складаються на місці події безпосередньо після складання протоколу огляду або одночасно з ним.
Іншим додатком до протоколу огляду є фототаблиці. Вони зазвичай складаються фахівцем після того, як буде оброблена плівка і віддруковані фотознімки. У підписах вказується, що саме зображено на кожному знімку і умови зйомки. Фототаблиці підписує фахівець.
Для фіксації ходу і результатів огляду може також застосовуватися відеозапис. Застосування відеозапису найбільш доцільно в наступних випадках:
- якщо огляд починається до закінчення події (наприклад, у справах про пожежі, масових заворушеннях, злочинах, пов'язаних з міжнаціональними конфліктами, тощо);
- при термінової необхідності усунути наслідки події, що тягне зміна первісної обстановки (у справах про дорожньо-транспортних пригодах, злочинні порушення правил техніки безпеки тощо);
- якщо опис місця події та об'єктів на ньому пов'язане з використанням спеціальної термінології, сприйняття якої важко при відсутності наочного матеріалу (наприклад, у справах, пов'язаних з порушенням техніки безпеки, при описі приладів, їх пристроїв, принципів роботи і т.д.);
- коли у зв'язку з несприятливими метеорологічними умовами (снігопад, дощ) або з інших причин виникає небезпека зникнення або пошкодження слідів злочину і потрібна швидка фіксація всього їх комплексу;
- при огляді значних за розмірами місць пригод, особливо в умовах надзвичайних ситуацій