Донбас - коротка історія

Волинь, Слобожанщина, Галичина, Середня Наддніпрянщина, Буковина, Закарпаття Чому сюди в один ряд можна поставити Донбас? Що таке «історичний регіон»? З яких історичних регіонів складається нинішній Донбас? І в чому президент Росії Володимир Путін набрехав з «Новоросією»? Про це розповідає історик, картограф, активіст Дмитро Вортман.

Якщо поставити в один ряд всі згадані історичні регіони, чому Донбас не може вважатися таким же повноправним історичним регіоном, як і інші, на які зараз можна потрапити через пункт пропуску Станиця Луганська? Питання складне й не таке однозначне. Немає чіткого загальноприйнятого визначення історичного регіону. Я не впевнений, чи потрібно застосовувати цей термін за межами наукових досліджень. Я спробував дати визначення, але воно не загальноприйняте.

Регіон це територія, яка чимось відрізняється від сусідніх територій, і у неї власне ім'я. У цьому сенсі Донбас регіон. Історичний регіон, виходячи з того, що це те, що відрізняється від інших типів регіонів: етнографічних, економічних, це територія, яка в минулому, як правило, була адміністративної або політичною одиницею.

Галичина в минулому була провінцією, коронний край монархії Габсбургів, пізніше Австро-Угорщини. Волинь в минулому Волинська губернія Російської імперії, раніше Волинське воєводство Речі Посполитої, ще раніше Волинське князівство серед земель Київської Русі. Закарпатті складніше, воно було єдиним цілим тільки в складі Чехословацької Республіки в міжвоєнний період Закарпатський край, який на нетривалий час став незалежною державою. Буковина була коронним краєм у складі Австро-Угорщини.

А ось Донбас не був такий адміністративною одиницею.

У Донбасу є різні назви: Донбас, Донецький край, Донеччина. Це одне і теж?

- Напевно ні. Донеччина - це синонім сучасної Донецької області або ж якийсь історичний регіон, який можна співвіднести з Донецької губернією, яка існувала кілька років в 1920 роки.

Українські картографи з діаспори на початку 20 століття, коли ділили Україну на якісь регіони, штучно сконструювали такий регіон і назвали його Донеччина або Донщина. Але різні географи розуміли різні території під цією назвою. Якщо взяти будь-який регіон, у нього не буде чітких меж, кожен дослідник буде по-своєму проводити його межі.