Історія виникнення блокнота

Ми знайшли кілька цікавих фактів з історії звичайного блокнота, який вже давно увійшов в наш побут.

Відомості про час появи першого блокнота різняться, але можна сказати, що приблизно з'явилося цей винахід в 7 столітті. За логікою речей, блокнот не сильно відрізняється від зошита по конструкції і мав би з'явитися разом з зошитом. Щоб дізнатися більше про цей дивовижний винахід, достатьно в пошуку Google ввести "ежедневник moleskine".

Повернемося до історії блокнота. Так ось, тим не менше, довелося почекати. Історія його почалася в 17 столітті і невтомно триває донині. На цьому шляху ми зробимо кілька зупинок і розповімо про найбільш яскраві події, які привели нас до сучасних блокнотів і щоденника.

Вперше блокнот зустрічається у французів  - при дворі Людовика XIV любили писати записочки, а передавати їх було прийнято непомітно. А як передати дамі під час балу довгий паперовий сувій так, щоб ніхто не звернув на це уваги? Довелося шукати можливі шляхи.

До того ж, ці записки не повинні були бути просто клаптиками паперу, це була ціла культура, і потреба в естетиці була присутня чимала. Для зберігання і зручності використання листочки містилися в спеціальній маленькій обкладинці-книжечці. Як правило, вони були ще й попередньо зігнуті так, щоб можна було швидко згорнути послання конвертом і приховати від сторонніх очей.

Ось таким і був перший блокнот.

Наступна історія теж родом з Франції, але трохи більш пізня. У місті Туре 200 років тому з'явилося маленьке сімейне виробництво господарських блокнотів для побутових потреб. Це були книжечки, перетягнуті гумкою, щоб уникнути втрати листів, з твердою, непромокаючої обкладинкою і з округленими кутами, що не впивалися в ногу, якщо покласти блокнот в кишеню брюк. Називалися вони 'молескіни' від двох слів 'mole' (кріт) і 'skin' (шкіра), Кротова або, як ще говорили, чортова шкіра була міцною і добре захищала папір із записами по господарству. До речі, папір, яку використовували у виробництві не йде ні в яке порівняння з сучасними листами кольору слонової шкіри. Ні, це були пресовані паперові відходи.

Словом, такі записники швидко увійшли в моду. І поступово, з часом, перестали призначатися тільки для побуту, перейшовши з рук кухарок в руки діячів мистецтва. Так, наприклад, мандрівник Брюс Чатвін любив саме молескіни, хоча на його вік вже було винайдено безліч інших різновидів блокнотів. Само собою зрозуміло, що якість паперу та обкладинки серйозно зросла зі зміною цільової аудиторії.

А ось перфорацію листів, для того, щоб швидко і акуратно відривати листи, не вдаючись до допомоги ножиць, придумав всім відомий Марк Твен, творець 'Пригод Тома Сойєра'. Що б ми робили без його прекрасної ідеї!