Еспертні лабораторії Запорізького олієжиркомбінату
Сторінки матеріалу:
- Еспертні лабораторії Запорізького олієжиркомбінату
- Сторінка 2
- Сторінка 3
Зміст
Вступ
1. Запорізький олієжиркомбінат
2. Газо-жидкісний хроматограф
3. Атомно-абсорбційний спектрофотометр
4. Ямр-аналізатори, вологоаналізатори,фотоколориметри
5. Державний науково-дослідницький та проектний інститут титану
6. Атомно-абсорбційний спектрометр contraa 300
7. Атомно-абсорбційний спектрометр perkin elmer
8. Атомно- абсорбційний пектрометр фірми hitachy
9. Обласна санітарно-епідеміологічна станція
10. Фізико-хімічна лабораторія
11. Санітарно-комунальна лабораторія
12. Лабораторія з контролю атмосферного повітря
13. Лабораторія гігієни харчування
14. Лабораторія з контролю повітряного середовища на робочих місцях
Висновки
Література
Вступ
Ознайомча практика студентів спеціальності "Хімія" складає 4 тижні. Проходить вона на базі експертних лабораторій контролю якості продукції, хімічних лабораторій науково - дослідних інститутів та основних промислових підприємств міста Запоріжжя. Під час практики студенти ознайомляться з сучасними методами фізико-хімічного аналізу якості продовольчих та непродовольчих товарів, методами технологічного контролю різних виробництв та основними напрямками сучасних наукових досліджень,в якості екологічного довкілля, контролю матеріалів, (в металургії, машинобудуванні, авіапромисловості) продуктів харчування та кормів.
МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ОЗНАЙОМЧОЇ ПРАКТИКИ
Мета ознайомчої практики - засвоєння сучасних методів фізико-хімічного аналізу якості промислових та продовольчих товарів на базі експертних лабораторій та лабораторій контролю за якістю продукції; знайомство з особливостями сучасних технологій виробництва товарів на запорізьких підприємствах.
Вимоги до знань і вмінь
За підсумками практики студент повинен знати:
ь сучасні методи фізико-хімічного аналізу якості продовольчих та непродовольчих товарів;
ь фізико-хімічні методи технологічного контролю виробництва;
ь основні закони хімії, що лежать в основі сучасних технологічних процесів одержання неорганічних та органічних речовин, зокрема, металів, сплавів, пластичних мас, хімічних волокон, лікарських препаратів, харчових продуктів;
ь основні напрями сучасних наукових досліджень у галузі розробки інструментальних методів контролю якості товарів.
За підсумками практики студент повинен вміти:
ь раціонально підібрати методи і методики інструментального контролю якості продукції;
ь використовувати на практиці сучасні фізико-хімічні методи для визначення наступних показників:
a) концентрації речовин;
b) макро- і мікро елементного складу продукту;
c) вміст білків, вуглеводів, жирів, вітамінів, амінокислот;
d) встановлення безпечності продуктів.
1. ПАО "Запорізький олієжиркомбінат"
Дата проведення екскурсії: 26.06.2013р.
Місця відвідування: лабораторія маргаринового цеху.
До складу випробувальної лабораторії ПАТ "ЗМЖК" входить 6 лабораторій:
1. лабораторія маргаринового цеху,
2. бактеріологічна лабораторія,
3. лабораторія маслоекстракційного цеху,
4. лабораторія ділянки гідратації,
5. лабораторія цеху переробки насіння соняшнику,
6. лабораторія миловарного цеху.
Фахівці лабораторії: провідні інженери-лаборанти, інженер з якості, провідний мікробіолог, мікробіолог, інженери-лаборанти за показниками безпеки, інженери-лаборанти, техніки-лаборанти.
Лабораторія ПАТ "ЗМЖК" в 2009 однією з перших в масложировій промисловості акредитована Національним агентством з акредитації України на технічну компетентність відповідно до вимог міжнародного стандарту ДСТУ ISO / IEC 17025:2006 "Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій ".
Основними цілями лабораторії є: надання замовникам високопрофесійних і швидких послуг, забезпечення доствірності отриманих результатів, постійне поліпшення якості проведення випробувань.
Лабораторія оснащена сучасменним обладнанням: 2 газорідинних хроматографа, атомно-абсорбційний спектрофотометр з ртуть-гідридної, ЯМР-аналізатори, титратори, вологоаналізатори, фотоколориметри і т.д.
Основними показниками якості масел і жирів є:
- Вміст вологи і летких речовин;
- Вміст твердих тригліцеридів при різній температурі;
- Окислювальна стабільність;
- Жиро-кислотний склад і утримання трансізомерів;
- Кислотне число;
- Перекисне число;
- Анізидинове число;
- Вміст бенз (а) пірену.
У 2010 р. співробітниками лабораторії спільно з Харківським науково-дослідним інститутом масел і жирів була розроблена і атестована методика "Методика виконання вимірювань вмісту масової частки твердого жиру в жирових продуктах методом імпульсного ядерного магнітного резонансу ", МВВ 081/12-0731-11. Ця методика також є власністю випробувальної лабораторії ПАТ "ЗМЖК".
У 2012 р. у випробувальній лабораторії введені в експлуатацію нові прилади:
- Аналізатор азоту білка по методу Дюма "TruSpec N" фірми "LECO" для контролю вмісту протеїну в шроті і насінні соняшника;
- Система автоматичної екстракції "Gerhart Sоxtherm Sox 416" для визначення олійності насіння соняшнику, шроту;
- Піч для мікрохвильового озолення проб "Speedwave" для проведення підготовки проб при проведенні випробувань за показниками безпеки.
Фахівці лабораторії постійно підвищують свою кваліфікацію, приймаючи участь у форумах, конференціях, виставках, виступають з доповідями на семінарах для фахівців молокопереробничих підприємств.
2. Газо-жидкісний хроматограф
Контроль вмісту трансізомерів виконується на газорідкому хроматографі з застосуванням полум'яно-іонізаційного детектора на капілярної колонці SP 2560 Supelco довжиною 100 м. Використовуючи цю колонку при визначенні жирно-кислотного складу масел і жирів, з'явилася можливість визначати утримуючі ліноленової кислоти С18: 3. Кислотне, перекисне, анізідінове числа характеризують якість масел і жирів. Кислотне число вказує на відносний вміст в оліях та жирах вільних жирних кислот, а перекисне число на утримання пероксидів. Анізидинове число вказує на зміст вторинних продуктів окислення-альдегідів і кетонів.
Підвищений вміст цих показників призводить до погіршення органолептичних показників. Визначення кислотного та перекисного чисел проводиться титриметричним методом з потенциометрической індикація на автоматичних титраторах. Анізидинове число визначається із застосуванням п-анізидина і вимірюванням оптичної щільності при 350 нм на спектрометрі.
3. Атомно-абсорбційний спектрофотометр
Лабораторія контролю токсичних елементів є структурним підрозділом випробувального та науково-дослідного центру харчової продукції.
Основною діяльністю лабораторії є визначення масової частки свинцю, кадмію, ртуті, миш'яку, міді, цинку, заліза та інших елементів в харчовій продукції та посуді.
Методи аналізу і прилади, що використовуються:
- Полум'яна атомно-абсорбційна спектрофотометрія використовується для визначення свинцю, кадмію, міді, цинку та заліза із попередньою сухою мінералізацією проб харчових продуктів, а також міді, цинку й заліза з попередньою автоклавною мінералізацією. Метод реалізований на атомно-абсорбційному спектрофотометрі "ZEEnit 700" з ацетиленовим пальником та комплексі автоклавної пробопідготовки .
- Атомно-абсорбційна спектрофотометрія холодної пари використовується для визначення ртуті з попередньою автоклавной мінералізацією проб харчових продуктів. Метод реалізований на атомно-абсорбційному спектрофотометрі "ZEEnit 700" з приставкою для генерації гідридів та комплексі автоклавной пробоподготовки .
- Атомно-абсорбційна спектрофотометрія летючих гідридів хімічних елементів використовується для визначення миш'яку з попередньою автоклавной мінералізацією проб харчових продуктів.
Спектрофотометри - найскладніші та найуніверсальніші прилади, які покликані забезпечити контроль кольору. Запровадження нових технологій багатоколірного оперативного друку дозволило підвищити якість продукції. Разом з цим зросли і вимоги замовника, щодо кольоровідтворення, оскільки сприйняття кольору у кожної людини є достатньо суб'єктивним. Саме тому було потрібне введення числової системи для опису кольорів. Головні завдання спектрофотометра - розрахунок колірних координат і побудова спектральної кривої вимірюваного об'єкта. Більшість представлених на світовому ринку моделей спектрофотометрів для поліграфічних потреб різних фірм-виробників мають можливість одержувати координати кольору в міжнародних системах XYZ, CIELab, CIE LCH. Відмінність спектрофотометричних вимірів від вимірів людським оком полягає в тому, що покази приладу залежать від завдання певних розмірів, наприклад джерела світла, кута спостереження, і не залежать від індивідуальних характеристик людського ока.
4. ЯМР-аналізатори, вологоаналізатори, фотоколориметри
Важливим показником, що впливає на терміни придатності продукту, є окислювальна стабільність. Для оцінки стабільності масел і жирів використовується метод визначення стійкості до окислення на приладі 743-Rancimat, виробництва "Mettler Toledo" (метод прискореного окислення). В Україні такий прилад є тільки у випробувальній лабораторію ПАТ "ЗМЖК". Технологи виробництва кондитерських і борошняних виробів більшу увагу приділяють вибору жирів з певними фізико-хімічними показниками, які дозволяють досягти високої технологічності в процесі виробництва, а також впливають на смакові, структурно-механічні характеристики готового продукта. Тому є дуже важливий показник - вміст твердих тригліцеридів. Контроль вмісту твердого жиру виконується на приладі ЯМР-аналізатор методом ЯМР-релаксометріі. Система повністю управляється персональним комп'ютером.
Останнім часом у всьому світі спостерігається підвищений уваги до проблеми трансізомерів жирних кислот, що містяться в продуктах харчування. Надлишкове споживання трансізомерів, в першу чергу, збільшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань.
Сучасним методом анализа вмісту вологи та летких речовин є метод термогравіметрії із застосуванням вологоаналізаторов з галогенними або керамічними інфрачервоними нагрівальних елементами. Метод полягає у визначенні втрати маси, що має місце при нагріванні речовини. Умовою застосування таких приладів, відповідно з вимогами ДСТУ, є їх атестація та наявність атестованої Держстандартом України методики виконання вимірювань. Лабораторія ПАТ "ЗМЖК" має таку методика МВВ 081/12/0612-09 "Метод звичайного виконання вимірювань вмісту вологи та летких речовин в маргаринах, спредах и жирах галогенними аналізаторам вологості Нg 53, HG 63, HR 83 "і є її власник.
Вологовміст можна виміряти методом нагрівання, методом Карла Фішера, діелектричним методом, методом інфрачервоної абсорбції, методом нейтронного аналізу або кристалічної осциляції. З перерахованих методів найбільш часто вживаними в лабораторних умовах є методи нагріву і сушіння (аналізатор вологості) і Карла Фішера (тітратори).
Методи інфрачервоної абсорбції та діелектричний підходять для процесів обробки. Метод нагріву припускає, що рівень вмісту вологи розраховується по вазі води, випарованої з твердого або рідкого зразка після його нагрівання протягом деякого часу, при температурі яка дорівнює або перевищує температуру випаровування зразка. Втрата ваги зростає по мірі нагрівання зразка і, врешті-решт, прагнути до постійної величини.