Зміна та повернення товару на вимогу споживача

Сторінки матеріалу:

  • Зміна та повернення товару на вимогу споживача
  • Сторінка 2

Міністерство освіти і науки України

Доповідь на тему

«Заміна та повернення товару на вимогу споживача»

Учень групи О-22 Шевченко Євген

Викладач: Воропай Є.В.

м. Миколаїв 2015 р.

Зміст

споживач товар заміна якість

Права та обов'язки споживачів

Права споживача за придбанні товару належної якості

Якщо товар виявився не якісним

Товари які не підлягають обміну

Відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів.

Процедура звернення

Права та обов'язки споживачів

Кожен споживач має знати, що, згідно зі ст. 4 Закону України «Про права споживача» (надалі -- Закон), купуючи, замовляючи або використовуючи продукцію, яку реалізують на території України, він має право на:

· захист своїх прав державою (здійснюють управління захисту прав споживачів, органи Держспоживстандарту, судові органи);

· належну якість продукції та обслуговування;

· безпеку продукції;

· необхідну, доступну, достовірну та вчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця);

· відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої через недоліки продукції (дефекту), відповідно до закону;

· звернутися до суду та інших уповноважених державних органів по захист порушених прав;

· об'єднатися в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів).

Водночас споживачі зобов'язані:

1. перед використанням товару уважно ознайомитися з правилами експлуатації, викладеними в наданій виробником (продавцем, виконавцем) документації на товар;

2. за необхідності роз'яснення умов та правил використання товару до початку використання товару звернутися за роз'ясненнями до продавця (виробника, виконавця) або до іншої вказаної в експлуатаційній документації особи, що виконує їхні функції;

3. користуватися товаром згідно з його цільовим призначенням і дотримуватися умов (вимог, норм, правил), встановлених виробником товару (виконавцем) в експлуатаційній документації;

4. з метою запобігання негативних для споживача наслідків використання товару застосовувати передбачені виробником засоби безпеки з дотриманням передбачених експлуатаційною документацією спеціальних правил, а за відсутності таких правил у документації дотримуватися звичайних розумних заходів безпеки, встановлених для таких товарів.

Права споживача за придбанні товару належної якості

Відповідно до ст. 9 Закону споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, у якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути використаний за призначенням.

Споживач має право на обмін товару належної якості протягом 14 днів, не рахуючи дня купівлі, якщо продавець не оголосив довший термін. Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом із проданим товаром.

Перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню), затверджує Кабінет Міністрів України.

Якщо на момент обміну аналогічного товару немає в продажу, споживач має право або придбати інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір і одержати назад гроші за вартістю поверненого товару, або здійснити обмін товару на аналогічний за надходженні його у продаж. Продавець зобов'язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.

Таким чином, обміняти непродовольчий товар належної якості на інший, аналогічний, можна, якщо:

· з моменту придбання пройшло не більше 14 днів;

· товар не використовувався;

· збережені товарний вигляд товару, його споживчі властивості, пломби, ярлики тощо;

· зберігся розрахунковий документ, який споживач отримав разом із товаром;

· товар не входить у перелік тих, що не підлягають обміну.

Повернути товар належної якості і забрати гроші можна, якщо дотримані всі вищезгадані умови, і аналогічного товару, необхідного покупцеві, немає у продажу.

При розірванні договору купівлі-продажу розрахунки із споживачем провадять, зважаючи на вартість товару на час його придбання. Гроші, сплачені за товар, повертають споживачеві в день розірвання договору, а за неможливості повернути гроші в день розірвання договору -- в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше семи днів.

На замітку любителям час від часу брати в магазинах товар напрокат і потім повертати його назад, мовляв, не підійшов: зазвичай, якщо річ має товарний вигляд, магазин без проблем візьме її назад, але якщо продавець засумнівається і проведе експертизу, яка покаже, що товар використовували, горе-махінатору законно відмовлять в обміні або поверненні товару

Якщо товар виявився неякісним

До них відносять:

- товар з недоліком, тобто з будь-якою невідповідністю вимогам нормативно-правових актів, нормативних документів, умовам договорів або вимогам, що пред'являють до нього, а також інформації, наданій виробником (виконавцем, продавцем). Наприклад, мобільний телефон із подряпаним екраном;

- товар з істотним недоліком (книга зі склеєними сторінками, розпароване взуття та ін.). Істотним вважають недолік, який робить неможливим або неприпустимим використання товару за його цільовим призначенням, виник з вини виробника (продавця, виконавця), а після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин. Крім цього, такий недолік повинен мати хоча б одну з таких ознак:

а) його взагалі не можна усунути;

б) усунення потребує понад 14 календарних днів;

в) робить товар суттєво іншим, ніж передбачено договором;

- фальсифікований товар, а саме: виготовлений з порушенням технології або неправомірним використанням знака для товарів та послуг чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а також неправомірним відтворенням товару іншої особи. Наприклад, підроблені джинси відомої марки, які лише зовні схожі на оригінал.

Кожен товар має свій гарантійний термін, протягом якого виробник (виконавець) зобов'язаний забезпечити належну роботу (застосування, використання) продукції, в тому числі комплектуючих виробів. Гарантійний термін встановлюють нормативно-правові акти, нормативні документи та договори.

При цьому гарантійний термін на комплектуючі вироби має бути не менше, ніж гарантія на основний виріб, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, нормативними документами або договором.

Вказують гарантійний термін у паспорті на продукцію, на етикетці або в будь-якому іншому документі, що додають до продукції.

Для продукції, споживчі властивості якої можуть з часом погіршуватися і загрожувати життю, здоров'ю, майну споживачів і довкіллю, встановлюють строк придатності, який вказують на етикетках, упаковці або в інших документах, що додають до товару за продажу, і який вважають гарантійним терміном.

Термін придатності обчислюють з дня виготовлення, який також вказують на етикетці або в інших документах, і визначають або часом, протягом якого товар є придатним для використання, або датою, до настання якої товар є придатним для використання

Згідно зі ст. 8 Закону у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством, має право вимагати:

1. пропорційного зменшення ціни;

2. безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3. відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з провини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтвердженої за необхідності висновком експертизи, споживач у порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов'язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:

1. розірвати договір та повернути сплачені за товар гроші;

2. вимагати заміни товару на такий самий або на аналогічний, що наявний у продавця (виробника).

Ці вимоги висувають на вибір споживача продавцю за місцем купівлі товару, виробнику або підприємству, яке задовольняє ці вимоги за місцем перебування споживача.

Споживач має право висувати одну з вимог, а в разі її невиконання -- заявити іншу.

Товари які не підлягають обміну

До них належать такі товари:

1.1.1. Продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни.

1.1.2. Непродовольчі товари:

· фотоплівки, фотопластинки, фотографічний папір

· корсетні товари

· парфюмерно-косметичні вироби

· пір'яно-пухові вироби

· дитячі іграшки м'які

· дитячі іграшки гумові надувні

· зубні щітки

· мундштуки

· апарати для гоління

· помазки для гоління

· розчіски, гребенці та щітки масажні

· сурдини (для духових музичних інструментів)

· скрипічні підбороддя

· рукавички

· тканини

· тюлегардинні і мереживні полотна

· килимові вироби метражні

· білизна натільна

· білизна постільна

· панчішно-шкарпеткові вироби

· товари в аерозольній упаковці

· друковані видання

· лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція,

· пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличник), плитні

· матеріали (деревноволокнисті та деревностружкові плити, фанера) і скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений

· покупцем (замовником)

· аудіо-, відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом

· вироби з натурального та штучного волосся (перуки)

· товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування тощо)

· інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо)

· ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння,

дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Відповідальність за порушення законодавства про захист прав споживачів

1. Шкода, завдана життю, здоров'ю або майну споживача дефектною продукцією або продукцією неналежної якості, підлягає відшкодуванню в повному обсязі, якщо законом не передбачено більш високої міри відповідальності.

2. Право вимагати відшкодування завданої шкоди визнається за кожним потерпілим споживачем незалежно від того, чи перебував він у договірних відносинах з виробником (виконавцем, продавцем). Таке право зберігається протягом установленого строку служби (строку придатності), а якщо такий не встановлено - протягом десяти років з дати введення в обіг такої продукції її виробником.

При цьому на такого споживача покладається обов'язок довести:

1) наявність шкоди;

2) наявність дефекту в продукції;

3) наявність причинно-наслідкового зв'язку між такими шкодою та дефектом.

Відповідальність, яка покладається на виробника (виконавця) відповідно до положень цього Закону, не залежить від дій або бездіяльності інших осіб, які мають відношення до шкоди, що завдана дефектною продукцією або продукцією неналежної якості.

3. Відповідальність перед споживачем за шкоду, зазначену в частині першій цієї статті, несе сторона, яка її завдала.