Вступ
В Україні в умовах становлення ринкової економіки суб'єкти підприємницької діяльності ведуть конкурентну боротьбу за прибутковість свого бізнесу, що певною мірою залежить від уміння розпоряджатися результатами інтелектуальної діяльності людини, до яких вже впродовж тривалого часу належить і "ноу-хау". Однак, попри широке використання "ноу-хау" в повсякденному житті, механізм його правової охорони не отримав відповідного законодавчого закріплення, що суттєво ускладнює вирішення проблем, які виникають у повсякденній практиці.
Після кодифікації вітчизняного цивільного законодавства в Україні не проводилося комплексного наукового аналізу проблем "ноу-хау", хоча аналіз викладених у науковій літературі теоретичних концепцій, положень і рекомендацій показав, що значне коло проблем, пов'язаних з "ноу-хау", вимагає подальшого дослідження.
Метою даної роботи є опрацювання науково обґрунтованих рекомендацій щодо розвитку й підвищення ефективності законодавства у сфері охорони інтересів осіб- володільців права на "ноу-хау", зокрема - розробка договірного механізму передання "ноу-хау". Відповідно до поставленої мети досліджено зміст поняття "ноу-хау" в законодавстві України та зарубіжних країн, у міжнародних угодах і доктрині цивільного права; виявлено юридично значущі ознаки "ноу-хау"; проаналізовано співвідношення "ноу-хау" з комерційною таємницею; запропоновано авторське бачення правової категорії "ноу-хау", визначено зміст права на "ноу-хау" і способи його захисту; виявлено правову природу договору передання "ноу-хау" та його місце в системі цивільно-правових договорів, а також основні елементи цього договору; сформульовано конкретні пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства України з даної проблеми.
Об'єктом права може бути все, що є засобом задоволення людських потреб, оскільки даний засіб вважається дозволеним і користування ним потребує особливої охорони.
Д. Гримм [48, с. 100]