Стаття 113. Право на вибір прізвища після розірвання шлюбу

Особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.

1. Згідно з сімейним законом особа має право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу (ст. 35 СК України), в процесі існування шлюбу (ст. 53 СК України), а також у зв'язку з розірванням шлюбу (ст. 113 СК України).

Змінити прізвище в процесі розірвання шлюбу може лише та особа, яка змінила своє дошлюбне прізвище на шлюбне при реєстрації шлюбу або за час його існування. Особа, яка зберегла своє дошлюбне прізвище, такого права не набуває, оскільки за таких обставин у зміні прізвища потреби немає.

2. В коментованій статті вказано, що особа має право після розірвання шлюбу: а) надалі іменуватися прізвищем, яке вона одержала у зв'язку з реєстрацією шлюбу; б) відновити своє дошлюбне прізвище.

Вирішення питання щодо прізвища, яким особа буде іменуватися після розірвання шлюбу, залежить винятково від бажання особи, яка змінила своє прізвище. Думка другого з подружжя, навіть того, прізвище якого було обране як шлюбне прізвище, до уваги не береться.

3. Зміна прізвища, яким сторона бажає іменуватися після розірвання шлюбу, пов'язана з необхідністю відображення цього моменту в документах, що посвідчують особу. Якщо особа, у паспорті або паспортному документі якої робиться відмітка про розірвання шлюбу, змінила прізвище на дошлюбне, то одночасно вказується, що у зв'язку зі зміною прізвища паспорт або паспортний документ підлягає обміну в місячний строк (п. 5.21 Правил реєстрації актів цивільного стану).