Стаття 153. Порядок та умови здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що пересилаються в міжнародних поштових та експрес-відправленнях

Сторінки матеріалу:

  • Стаття 153. Порядок та умови здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що пересилаються в міжнародних поштових та експрес-відправленнях
  • Сторінка 2
  • Сторінка 3

Порядок та умови здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних поштових та експрес-відправленнях, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

 Здійснення митного контролю та митного оформлення товарів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності і фізичних осіб, які переміщуються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях каналами поштового зв'язку ("Укрпошта", "EMS") та в міжнародних експрес відправленнях каналами експрес-перевізників (DHL, TNT, UPS, FedEx, та інших), визначається Державною митною службою України та встановлюється Кабінетом Міністрів України. Так, наказом Державної митної служби України №728 від 03.09.2007 р. затверджена Інструкція з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України. Терміни в цій Інструкції вживаються в таких значеннях:

- домашній транспортний документ - номерний товаросупровідний документ на кожне окреме міжнародне експрес-відправлення (далі - МЕВ);

- локальна мережа експрес-перевізника - складова всесвітньої мережі відстеження доставки МЕВ від відправника до одержувача, яка являє собою сукупність підрозділів експрес-перевізника: центральних сортувальних станцій (далі - ЦСС) і регіональних сортувальних станцій (далі - РСС), а також повірених, і створена в Україні для надання послуг з прискореного транспортування МЕВ;

- підрозділ митного оформлення (далі - ПМО) - підрозділ митного органу, посадові особи якого здійснюють митні процедури щодо МЕВ;

- представник експрес-перевізника - працівник ЦСС або РСС, або повірений;

- повірений - особа, яка діє на підставі договору-доручення з експрес-перевізником або ЦСС (РСС) і здійснює пред'явлення МЕВ митному органу за місцезнаходженням одержувача (відправника).

Згідно з цією Інструкцією митний орган, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС), визначає ПМО, відповідальний за здійснення митних процедур щодо МЕВ, і місце проведення цих процедур. Для зберігання МЕВ, що надійшли на ЦСС (РСС), експрес-перевізник облаштовує місце (-я) зберігання МЕВ (спеціально визначене й обладнане складське приміщення чи відокремлена експрес-перевізником частина приміщення / огороджена територія, що виключає можливість вилучення МЕВ поза митним контролем/, що призначене для зберігання МЕВ). Для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та інших предметів (далі - предмети) митний орган за погодженням з експрес-перевізником визначає на ЦСС (РСС) зони митного контролю (далі - ЗМК). Для забезпечення можливості декларування предметів, що переміщуються в МЕВ, експрес-перевізник має отримати ліцензію на провадження посередницької діяльності митного брокера (свідоцтво про визнання підприємства декларантом) і мати в штаті ЦСС осіб, уповноважених на декларування.

Держмитслужба забезпечує ведення Реєстру за допомогою програмно-інформаційного комплексу "Реєстр центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станцій" Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби (далі - ЄАІС Держмитслужби). У Реєстрі зазначаються: номер за порядком; номер і дата наказу Держмитслужби про включення ЦСС (РСС) в Реєстр; найменування експрес-перевізника; найменування іноземного оператора експрес-перевезень; код

зпоепрес-перевізника за ЄДРПОУ; місцезнаходження експрес-перевізника; найменування пітного органу, у зоні діяльності якого експрес-перевізник перебуває на обліку як суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності (далі - ЗЕД); місцезнаходження ЦСС (РСС); найменування митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС); статус підрозділу експрес-перевізника: ЦСС чи РСС; номер і дата наказу Держмитслужби про виключення ЦСС (РСС) із Реєстру.

Експрес-перевізник зобов'язаний забезпечити оформлення домашнього транспортного документа під час прийняття МЕВ у відправника; забезпечити наявність ;• ЦСС (РСС) інформації в електронному вигляді про кожне МЕВ, що переміщується пересилається) через митний кордон України, та можливість перегляду посадовими особами ПМО інформації, що міститься в цій комп'ютерній мережі відстеження проходження МЕВ від відправника до одержувача; вивезти МЕВ у зворотному напрямку на вимогу відправника; протягом строку зберігання вивезти у зворотному напрямку МЕВ, що містять предмети, стосовно яких застосовуються нетарифні заходи : стулювання зовнішньої торгівлі або які підлягають іншим передбаченим законодавством видам контролю і щодо яких не було здійснено митне оформлення; надати на ЦСС (РСС) належним чином обладнане приміщення для посадових осіб ПМО; обладнати на ЦСС РСС) ЗМК.

У місці зберігання МЕВ експрес-перевізник зобов'язаний забезпечити: функціонування протипожежної сигналізації та наявність засобів пожежогасіння; цілодобову охорону; наявність системи відеоспостереження та виведення інформації з неї в підрозділ митного органу; наявність матеріально-технічного обладнання у достатній для забезпечення діяльності ЦСС (РСС) кількості (навантажувально-розвантажувальних засобів; спеціального сертифікованого обладнання для зважування МЕВ; технічних засобів контролю; засобів зв'язку, оргтехніки); неможливість проникнення до цих місць сторонніх осіб; можливість накладення не менше ніж двох засобів забезпечення і ідентифікації), які унеможливлюють проникнення в ці місця або вилучення МЕВ із цих місць без пошкодження засобів забезпечення (ідентифікації), один з яких повинен належати митному органу, другий - експрес-перевізнику.

Митний контроль у пункті пропуску.

Вантаж експрес-перевізника, що ввозиться на митну територію України через міжнародні аеропорти для переміщення до митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС, перевантажується на транспортні засоби експрес-перевізника безпосередньо з борту повітряного судна чи зі складу тимчасового зберігання міжнародного аеропорту. При цьому експрес-перевізником сплачується єдиний збір у встановленому законодавством порядку. За наявності достатніх підстав уважати, що вантаж експрес-перевізника переміщується через митний кордон України з порушенням митних правил, рішення щодо здійснення митного огляду приймається керівником митного органу, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України, або його заступником. У разі проведення митного огляду такого вантажу посадовою особою митного органу обов'язково складається Акт про проведення митного огляду товарів.

Підставами для пропуску вантажів експрес-перевізника через митний кордон України й направлення їх на ЦСС є: 1) подання ЄТД представником експрес-перевізника посадовій особі митного органу, розташованого в пункті пропуску через державний кордон України; 2) відповідність зазначених у ЄТД відомостей про вантаж (кількість місць, вага) наявному вантажу. У разі ввезення вантажу експрес-перевізника через міжнародні аеропорти та перевантаження його безпосередньо з борту повітряного судна вага вантажу може не перевірятися.

За наявності підстав для пропуску вантажів експрес-перевізника через митний кордон України посадова особа ПМО розташованого в пункті пропуску через державний кордон

України: проставляє відбиток штампа ПМК на ЄТД; зазначає на ЄТД строк доставки зантажу експрес-перевізника в митний орган, у зоні діяльності якого функціонує ЦСС; накладає на транспортний засіб експрес-перевізника митне забезпечення та вносить до -77Д відомості про нього; ознайомлює представника експрес-перевізника, який приймає МЕВ до перевезення, зі змістом статей 331, 332, 336, 337, 338 Митного кодексу України.

Митний контроль і митне оформлення предметів у МЕВ

Посадові особи ПМО митного органу, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС), розпочинають митний контроль і митне оформлення предметів у МЕВ після декларування їх у встановленому законодавством України порядку та подання митному органу всіх документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення цих предметів. У разі відсутності інвойсу посадовій особі ПМО подається інвойс, одержаний експрес-перевізником із комп'ютерної мережі відстеження др-охоїження МЕВ від відправника до одержувача та засвідчений його печаткою, або швойс, одержаний і засвідчений одержувачем МЕВ.

Митне оформлення МЕВ документального характеру здійснюється на підставі товаросупровідних документів за реєстром МЕВ документального характеру, складеним працівником ЦСС (РСС), засвідченим підписом цього працівника і печаткою ЦСС (РСС). Разом з реєстром МЕВ документального характеру подається його електронна копія з дотриманням структури й формату даних, установлених Держмитслужбою. Реєстр МЕВ документального характеру повинен містити дату оформлення МЕВ, а також такі відомості про кожне МЕВ: номер домашнього транспортного документа; країна відправлення (призначення); відправник; одержувач; кількість місць МЕВ; вага МЕВ.

Митний контроль вмісту відправлень документального характеру здійснюється шляхом вибіркового митного огляду. У разі, якщо вкладення МЕВ документального характеру не відповідає заявленому, складається Акт про проведення митного огляду міжнародного експрес-відправлення (далі - Акт). Акт складається в трьох примірниках і реєструється в Журналі обліку актів про проведення митного огляду МЕВ, який ведеться ■ електронному вигляді з використанням програмно-інформаційного комплексу "Журнал обліку руху МЕВ на ЦСС (РСС)", і має містити такі відомості: №з/п; дата; номер Акта; номер домашнього транспортного документа; номер штампа ПМК посадової особи ПМО, яка проводила митний огляд; примітки.

Митний контроль і митне оформлення предметів у МЕВ, для декларування яких -:е застосовується ВМД, а для митного оформлення непотрібне подання дозвільних документів уповноважених органів державної влади, що виконують відповідні контрольні іункшї, здійснюються на підставі товаросупровідних документів за реєстром МЕВ, що декларуються без застосування ВМД (далі - Реєстр МЕВ), складеним працівником ЦСС ? СС). Реєстр МЕВ має містити дату оформлення МЕВ, а також такі відомості про кожне МЕВ: номер домашнього транспортного документа; країна відправлення (призначення); відправник; одержувач; кількість місць МЕВ; вага МЕВ; вміст МЕВ; загальна вартість предметів у МЕВ. Посадовій особі ПМО подається Реєстр МЕВ, засвідчений підписом працівника ЦСС (РСС), який його склав, і печаткою ЦСС (РСС), а також його електронна копія.

Для завчасного визначення форм та обсягів контролю предметів у МЕВ посадова особа ПМО може використовувати інформацію, надану їй експрес-перевізником до надходження вантажу експрес-перевізника (маніфест, копії товаросупровідних документів). Розпакування й митний огляд МЕВ проводяться на вимогу посадової особи ПМО, а також у разі: пошкодження упаковки МЕВ; підозри на пошкодження МЕВ; якщо в товаросупровідних документах відомості про предмети в МЕВ зазначено загальним найменуванням; якщо відправником не заявлено вартість предметів у МЕВ; якщо є підстави вважати, що, крім предметів, зазначених у товаросупровідних документах, у

МЕВ містяться сторонні вкладення; якщо предмети підлягають контролю з боку інших державних контрольних органів (на їх вимогу). Розпакування МЕВ і пред'явлення до митного огляду здійснюються представником експрес-перевізника. Митний огляд проводиться посадовою особою ПМО в присутності не менше ніж двох представників експрес-перевізника. Акт обов'язково складається в разі вирішення спірних і складних питань класифікації та кодування предметів; вирішення спірних і складних питань визначення митної вартості предметів; вирішення спірних питань визначення країни походження предметів; прохання декларанта; виявлення невідповідності пред'явлених до митного огляду предметів заявленим про них відомостям.