№ 5. Адміністративна відповідальність за порушення законодавства про загальний військовий обов'язок і військову службу

Законом України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" передбачено відповідальність керівників, інших посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій усіх форм власності та громадян, винних у порушенні порядку військового обліку, допризовної підготовки, приписки до призовних участків, призову на дійсну військову службу, призову на військову службу офіцерів запасу, проходження навчальних зборів (занять), мобілізаційної підготовки і мобілізаційної готовності, явки за викликом у військовий комісаріат, а також у вчиненні інших порушень законодавства про загальний військовий обов'язок і військову службу.

Адміністративна відповідальність настає згідно з КУпАП за: порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу (ст. 210); умисне зіпсуття обліково-військових документів чи втрату їх з необережності (ст. 211); неявку на виклик у військовий комісаріат (ст. 211і); неподання у військові комісаріати списків юнаків, які підлягають приписці до призовних дільниць (ст. 2112); прийняття на роботу військовозобов'язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку (ст. 2113); незабезпечення сповіщення військовозобов'язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати, перешкоду їх своєчасній явці на пункти збору чи призовні дільниці (ст. 2114); несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників, не- сповіщення їх про виклик у військові комісаріати (ст. 2115); неподання відомостей про військовозобов'язаних і призовників (ст. 2116).

Районні (міські) військові комісаріати зобов'язані під час проведення приписки до призовних дільниць, призову на дійсну військову службу офіцерів запасу та проходження навчальних зборів ознайомити громадян з їх правами, обов'язками та вимогами Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу".

Запитання до самоконтролю

  1.  Які організаційно-правові засади управління обороною ви можете назвати?
  2.  На які органи державної влади покладено повноваження щодо оборони України, а також її забезпечення?
  3.  Дайте визначення поняття "Збройні Сили України".
  4.  Назвіть органи, уповноважені здійснювати загальне керівництво Збройними Силами України.
  5.  Які функції покладено на Міністерство оборони України?
  6.  Як комплектуються Збройні Сили України? Якими нормативно-правовими актами врегульовано цей процес?
  7.  Яким чином проходить підготовка до військової служби?
  8.  Назвіть, з якого року починається призовний вік, а також підстави для надання відстрочення і звільнення від призову на строкову військову службу?
  9.  Право на альтернативну (невійськову) службу.
  10.  У чому полягає проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях? Порядок її проходження громадянами України.
  11.  Якими нормативно-правовими актами передбачено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про загальний військовий обов'язок і військову службу?