№ 7. Громадський контроль

Серед повноважень деяких громадських угруповань є такі, які мають ознаки контролюючих органів. Наприклад, профспілки відповідно до чинного законодавства контролюють додержання адміністрацією підприємств, установ, організацій законодавства про працю і нормативних актів про охорону праці, житлово-побутове обслуговування працівників та ін. Закон України від 12 травня 1991 р. "Про захист прав споживачів" (у редакції Закону від 1 грудня 2005 р.)1 надає право об'єднанням споживачів: здійснювати контроль за додержанням прав громадян як споживачів; проводити незалежну експертизу та випробування продукції; разом з відповідними державними органами здійснювати контроль за якістю продукції, торговельного та інших видів обслуговування, застосування цін; представляти і захищати інтереси споживачів в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування згідно із законодавством; вносити органам виконавчої влади і суб'єктам господарювання пропозиції про заходи щодо підвищення якості продукції, тимчасового зупинення випуску та реалізації продукції, яка не відповідає встановленим вимогам щодо якості, припинення виробництва, вилучення з реалізації продукції, що становить небезпеку для життя, здоров'я та майна громадян або завдає шкоди навколишньому природному середовищу, фальсифіковану та дефектну продукцію, а також про коригування цін, встановлених з порушенням законодавства; звертатися з позовом до суду про визнання дій продавця, виробника (підприємства, що виконує їх функції), виконавця протиправними щодо невизначеного кола споживачів і припинення цих дій та ін.

Представники деяких громадських угруповань наділені правом складати протоколи про адміністративні правопорушення. Це члени громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону, громадські мисливські, лісові інспектори, інспектори рибоохорони та ін., які мають повноваження здійснювати перевірку додержання законодавства у відповідних сферах діяльності. Окремі з них наділені у деяких випадках правом доставляти правопорушників до міліції чи виконкому сільської (селищної) ради.

Запитання до самоконтролю

  1.  У чому полягає сутність контролю з боку Верховної Ради України?
  2.  Які контрольні повноваження Президента України?
  3.  Визначте сутність контрольних повноважень Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади та органів місцевих державних адміністрацій.
  4.  Окресліть особливість контролю з боку спеціалізованих контролюючих органів.
  5.  Визначте сутність судового контролю в державному управлінні.
  6.  Визначте сутність прокурорського нагляду за законністю і дисципліною в державному управлінні.
  7.  Що таке громадський контроль?