2. Поняття земельної частки (паю). Право земельної частки (паю)

Земельне законодавство не містить чіткого визначення понят­тя земельної частки (паю). При розумінні сутності поняття «земель­
 

 

 
на частка (пай)» насамперед варто керуватися законодавством, зокре­ма, ст. 25 і «Перехідними положеннями» Земельного кодексу України, «Перехідними положеннями» Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 р. (в редакції від 2 жовтня 2003 p.), Законом України «Про порядок виділенння в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільско- господарським підприємствам та організаціям» від 8 серпня 1995 р. № 720, постановою Кабінету Міністрів України «Про організацію ро­біт і методику розподілу земельних ділянок між власниками земель­них часток (паїв)» від 4 лютого 2004 р. № 122, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження форми сертифікату на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)» від 12 жовтня 1995 р. № 801.

Уперше до земельного законодавства України поняття «земельна частка (пай)» було внесено Указом Президента України «Про невід­кладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільсько­господарського виробництва». Зокрема в п. 2 вищезазначеного норма­тивно-правового акта вказано на те, що організаціям землеустрою не­обхідно здійснити поділ земель, які передано у колективну власність, на земельні частки (паї) без виділення їх у натурі (на місцевості), а п. З закріплюється норма про те, що право на земельну частку (пай) може бути об´єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави.

Земельна частка (пай) е правом на умовну земельну частку в гектарах з відповідною грошовою оцінкою без виділення у загаль­ному масиві земель. Поняття «земельна частка (пай)» безпосередньо повязане з паюванням земель сільськогосподарського призначення, що належали власникам на праві колективної власності. Тому саме па­ювання цих земель розпочалося після прийняття 13 березня 1992 р. но­вої редакції ЗК України, яким була законодавчо закріплена колектив­на власність на землю. Указом Президента України «Про порядок паю­вання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8 серпня 1995 р. № 720 при паюван­ні земель було передбачено визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сіль­ськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперати­ву, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення зе­мельних ділянок у натурі (на місцевості).

Відповідно до ст. 5 ЗК України 1992 р. земля належала грома­дянам на праві колективної власності. Суб´єктами права колективної власності на землю були колективні сільськогосподарські підприєм­ства, сільськогосподарські кооперативи, садівничі товариства, сіль­ськогосподарські акціонерні товариства, в тому числі створені на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

У колективну власність можуть бути передані землі колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарські кооперати­ви, сільськогосподарські акціонерні товариства, у тому числі створені на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підпри­ємств, землі садівничих товариств — за рішенням загальних зборів цих структур.

У цьому кодифікованому акті також зазначалося, що землі у колек­тивну власність передаються безоплатно.

Паювання земель як встановлений земельним законодавством по­рядок визначення розміру земельної частки (паю) у колективній влас­ності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподар­ського акціонерного товариства в умовних кадастрових гектарах, зако­нодавчо забезпечене: пунктами 8, 9, 14—17 Перехідних положень ЗК України, ст. 25 ЗК України (щодо паювання земель державних і ко­мунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організа­цій), Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевос­ті) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 5 червня 2003 р. № 899, постановою Кабінету Міністрів України «Про організа­цію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)» від 4 лютого 2004 р. № 122 тощо.

Передача земельних ділянок здійснюється відповідно до встанов­леного порядку паювання земельних ділянок із встановленням права кожного члена вищезазначених суб´єктів сільськогосподарського ви­робництва на частку земельної ділянки у колективній власності і юри­дичного посвідчення їх правового статусу через видачу сертифіката на право на земельну частку (пай). Разом з тим чітко визначено умови паювання земель.

  1.  Паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприєм­ствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
  2.  Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогоспо­дарських підприємств здійснюється після їх перетворення їх на колек­тивні сільськогосподарські підприємства.
  3.  Рівне право у процесі паювання усіх членів сільськогосподар­ських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогос­подарських акціонерних товариств на вартість і розміри в умовних ка­дастрових гектарах земельних часток (паїв).
  4.  Вартість земельної частки (паю) для кожного із підприємств, кооперативів, акціонерних товариств визначається виходячи з грошо­вої оцінки переданих у колективну власність сільськогосподарських земель, що обчислювалися за методикою грошової оцінки земель, за­твердженої Кабінетом Міністрів України, та кількості осіб, які мали право на земельну частку (пай).
  5.  Визнання права на земельну частку (пай) на першому етапі су­б´єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави з по­дальшим обмеженням форм його відчуження до прийняття нового Зе­мельного кодексу України.
  6.  Землі, передані у колективну власність, підлягають поділу на земельні частки (паї) без виділення у натурі (на місцевості) організаці­ями землеустрою.

Законом визначене коло осіб, які мають право на земельну част­ку (пай). Згідно зі ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в на­турі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», право на земельну частку (пай) мають такі категорії осіб:

  1.  колишні члени колективних сільськогосподарських підпри­ємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських ак­ціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та ін­ших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіоне­ри з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай);
  2.  громадяни—спадкоємці права на земельну частку (пай), посвід­ченого сертифікатом;
  3.  громадяни та юридичні особи України, які відповідно до зако­нодавства України набули право на земельну частку (пай);
  4.  громадяни України, евакуйовані із зони безумовного відчужен­ня або зони гарантованого добровільного відселення, а також грома­дяни України, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивного забруднення і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сіль­ськогосподарських підприємств, а також пенсіонерами з їх числа, які проживають у сільській місцевості;
  5.  громадяни, право на земельну частку (пай), яких встановлене судом.

Для забезпечення реалізації права на земельну частку (пай) влас­ник земельної частки (паю) зобов´язаний підтвердити наявність такого права. Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), що видається районною (міською) державною адміністрацією кожному члену під­приємства, кооперативу, товариства із зазначенням у ньому розміру частки (паю) в умовних кадастрових гектарах, а також у вартісному виразі.

Кабінет Міністрів України постановою «Про затвердження форми сертифікату на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстра­ції сертифікатів на право на земельну частку (пай)» від 12 жовтня 1995 р. затвердив форму сертифікату, яка дає змогу фіксувати в ньому прізвище (для громадян) чи назву (для юридичних юсіб) нового влас­ника земельної частки (паю), якому вона відчужена особою, що отри­мала право на земельну частку (пай) у статусі члена відповідного сіль­ськогосподарського підприємства.

Крім сертифікату, документами, що посвідчують право на земель­ну частку (пай), відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виді­лення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земель­них часток (паїв) є:

  1.  свідоцтво про право на спадщину;
  2.  договори купівлі-продажу, дарування, міни, посвідчені у вста­новленому законом порядку, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);
  3.  рішення суду про визнання права на земельну частку (пай);
  4.  трудова книжка члена колективного або іншого сільськогоспо­дарського підприєства чи нотаріально посвідчена виписка з неї (для громадян України, евакуйованих із зони безумовного відчуження або зони гарантованого добровільного відселення, а також громадян Украї­ни, що самостійно переселилися з територій, які зазнали радіоактивно­го забруднення, і які на момент евакуації, відселення або самостійного переселення були членами колективних або інших сільськогосподар­ських підприємств, а також пенсіонерів з їх числа, які проживають у сільській місцевості).