Структурні особливості правової ідеології

Сторінки матеріалу:

  • Структурні особливості правової ідеології
  • Сторінка 2

Запорізький національний університет

Структурні особливості правової ідеології

Єрмоленко Д.О., д. ю. н.,

професор, професор кафедри історії та теорії держави і права

Стаття присвячена дослідженню структурних особливостей правової ідеології. Проаналізовано наявні підходи до поняття «структура правової ідеології». Установлено особливості розуміння структури правової ідеології в широкому та вузькому розумінні. Охарактеризовано особливості окремих структурних елементів правової ідеології й досліджено їх взаємозумовленість.

Ключові слова: структура правової ідеології, правові цінності, правові ідеї, правові принципи, правові знання, правове мислення.

Статья посвящена исследованию структурных особенностей правовой идеологии. Проанализированы существующие подходы к понятию «структура правовой идеологии». Установлены особенности понимания структуры правовой идеологии в широком и узком значении. Охарактеризованы особенности отдельных структурных элементов правовой идеологии и исследовано их взаимообусловленность.

Ключевые слова: структура правовой идеологии, правовые ценности, правовые идеи, правовые принципы, правовые знания, правовое мышление.

Yermolenko D O. STRUCTURAL FEATURES OF LAW IDEOLOGY

The article investigates the structural characteristics of the law ideology. The existing approaches to the concept of “structure of law ideology”. The peculiarities of the understanding of the structure of law ideology in the broad and narrow sense. The peculiarities of individual structural elements of law ideology and investigated their interdependence.

Key words: structure of law ideology, law values, law ideas, law principles, law knowledge, law thinking.

Постановка проблеми. У сучасному суспільстві право й ідеологія тісно взаємопов'язані. Ідеологія сучасного суспільства ґрунтується на цінностях, що виражаються через систему правових ідей. Відповідно, правова система суспільства отримує все більше ідеологічне наповнення, що зумовлено правовим, демократичним характером сучасної державності. Найбільш актуальними для сучасної правової теорії та практики видаються дослідження структурних особливостей правової ідеології, що дає змогу краще зрозуміти значення правової ідеології в сучасному суспільстві, необхідність подальших досліджень ідеологічних аспектів права, виявити особливості правової ідеології в сучасних умовах, сформувати уявлення про її внутрішню організацію, що дає їй можливість ефективно функціонувати. Крім того, визначення структурних характеристик правової ідеології допомагає висвітлити актуальне для сучасної теорії права питання ідеологічного підґрунтя формування глобального правопорядку в контексті євроін- теграційних процесів в Україні.

Ступінь розробленості проблеми. Розглядаючи правову ідеологію й окремі її вияви, більшість авторів наукових робіт не робили спроб комплексного дослідження структурних особливостей правової ідеології та взаємозумовленості її структурних елементів. Проте існує низка робіт, присвячених поняттю, сутності, механізму правової ідеології, які частково висвітлюють питання структури правової ідеології. Зокрема, можна виділити праці М. Бабенка, А.Ф. Байкова, К.Т. Бєльського, М.М. Вопленка, Н.Л. Гранат, О.І. Клименка, М. Коробки, О.А. Лукашевої, А.І. Луцького, І. Максимова, В.П. Малахова, М.П. Недюхи, О.І. Овчиннікова, І.Є. Фарбера й інших.

Мета статті - комплексний аналіз структурних особливостей правової ідеології. Зазначена мета зумовила постановку таких завдань: проаналізувати наявні підходи до поняття «структура правової ідеології»; встановити особливості розуміння структури правової ідеології в широкому та вузькому розумінні; охарактеризувати особливості окремих структурних елементів правової ідеології й дослідити їх взаємозумовленість.

Виклад основного матеріалу. Термін «ідеологія» був уведений французьким ученим А. Дестют Де Трасі (1754-1836), означає з погляду політології систематизовану сукупність ідейних уявлень, що виражають і захищають інтереси тієї чи іншої соціальної групи й потребують підкорення індивідуальних думок і вчинків якомога більшої кількості людей відповідним цілям і завданням використання влади [1, с. 16].

Крім того, ідеологія - одне з важливих і водночас найбільш дискусійних понять соціології. У найзагальнішому розумінні її розглядають як сукупність переконань, установок, цінностей і поглядів. Водночас у соціології існує як мінімум три основні значення терміна «ідеологія»: різні специфічні види переконань; ідеї та переконання, які є викривленими або неправдивими; будь-яка сукупність ідей і переконань, що охоплюють різні сфери - від наукового знання до релігії та повсякденних уявлень.

Специфіка правової ідеології, її відмінність від політичної й інших сфер ідеології полягає в специфіці самого права, в його ролі як засобу суспільного порядку, соціального регулятора. Різноманітні інтереси людей - політичні, економічні, національні тощо - усвідомлюються ними як інтереси правові. У правових ідеях формулюються наміри людей утілити свої різноманітні інтереси в норми, встановити на їх підставі певний порядок у суспільстві.

У Юридичному енциклопедичному словнику зазначається, що правова ідеологія - це система правових поглядів, що ґрунтуються на певних соціальних і наукових позиціях [2, с. 279]. Подібне визначення, на нашу думку, занадто загальне, воно не розкриває всіх елементів правової ідеології, адже в структуру останньої багато авторів, крім поглядів, включають також ідеї, принципи, теорії, концепції тощо. Зокрема, М.М. Вопленко визначає правову ідеологію як систему ідей, поглядів, теорій про сутність і соціальне призначення права, про можливість його використання для вирішення соціальних проблем [3, с. 9]. Хоча й таке визначення не можна вважати повним, адже автор лише вказує на структуру правової ідеології («ідеї, погляди, теорії») та її соціальну спрямованість («використання для вирішення соціальних проблем»).

На думку Н.Л. Гранат, правова ідеологія - це систематизоване наукове вираження правових поглядів, принципів, вимог суспільства, різних груп і верств населення [4, с. 328]. С.С. Алексєєв підкреслює, що такі форми панівної правосвідомості, як правова ідеологія, що охоплює панівні юридичні доктрини, професійну та масову правосвідомість, треба розглядати як частину правової системи [5, с. 212]. І.Є. Фарбер до суттєвих ознак, що характеризують правову ідеологію, зараховує «науковість», «класовість» і «народність» [6, с. 100]. О.А. Лукашева такими ознаками вважає «науковість», «об'єктивність» і «партійність» [7, с. 134].

Більш детально розглядає характерні особливості правової ідеології К.Т. Бєльський, який виділяє такі її ознаки: концептуальне осмислення та вираження основних інтересів і цілей класів і соціальних груп; розробка ідеологами (політиками, юристами, філософами); спрямованість правової ідеології на реалізацію своїх можливостей через різноманітні форми свідомості, щоб стати мотивом практичної діяльності [8, с. 51]. Однак і подібне класове трактування правової ідеології потребує сьогодні переосмислення.

Російський учений А.Ф. Байков визначає правову ідеологію як сукупність ідей (концепцій, теорій, доктрин) про право та правовий розвиток, які сприяють формуванню стандартних (типових) оцінок і правових цінностей, а також розробці певних правових установок у носіїв правової свідомості [9, с. 8]. Р.С. Байніязов характеризує ідеологію як систему поглядів, переконань, ідей, принципів, концепцій тощо, у яких виражається інтелектуально-розумове й емоційне ставлення (осмислення, усвідомлення, розуміння) особи, соціальних груп, правлячих еліт до правової дійсності.

На думку А.І. Луцького, основними структурними елементами правової ідеології є такі:

- правові уявлення, поняття й ідеї, за допомогою яких громадяни аналізують правову дійсність, які містять у собі загальне уявлення про право та його роль у регулюванні суспільних відносин;

правові теорії, доктрини, концепції й моделі, які описують наявні правовідносини, а також слугують засобом впливу на їх розвиток, удосконалення та наближення до наявних суспільно-правових уявлень про належну правову організацію і правопорядок;

правові цінності й цілі, що закріплюють найважливіші для суспільства регулятив- но-аксіологічні ідеї, у яких відображено ключові пріоритети правового розвитку;

правові ідеали, які відображають бажані в суспільстві орієнтири розвитку правової системи;

правові принципи, що лежать в основі правового регулювання й визначають основні формальні та матеріальні параметри розвитку [10, с. 85-86].

Отже, правова ідеологія, що сама є структурним елементом правосвідомості, має власну структуру, яку доцільно розглядати в широкому та вузькому розумінні цього терміна. У вузькому розумінні правова ідеологія являє собою систему правових ідей, а в широкому - до складу правової ідеології входять ідеї, знання, погляди, принципи, поняття, категорії, теорії, концепції тощо. Звичайно, всі ці елементи тісно взаємопов'язані та розмежувати їх дуже важко, хоча такі спроби й здійснювалися. Так, традиційними елементами структури правової ідеології вважаються поняття й уявлення про право та правові явища суспільства; юридичні ідеї, категорії, які спрямовані на розкриття сутності й законів розвитку правового життя; теорії та вчення, що характеризують правову систему в її розвитку; погляди світоглядного порядку, панівні юридичні доктрини [9, с. 10].

У вітчизняній юридичній науці основними елементами правової ідеології вважаються правові цінності, правові ідеї, правові уявлення, правові знання, правове мислення тощо.

Більшість дослідників звертають увагу передусім на те, що правова ідеологія завжди містить систему правових цінностей. Так, О.І. Клименко називає систему правових цінностей «скелетом», «змістовим підґрунтям» правової ідеології [11, с. 309].

Розглядаючи правову ідеологію в ціннісному аспекті, можна помітити її певну специфічність. У її системі цінності мають умовний, традиційний характер. Про це додатково свідчить той факт, що система цінностей правової ідеології має ієрархічну структуру. Разом із тим, ураховуючи раціональну природу правової ідеології, не виключено зіставлення цінностей, їх конкуренція, перевага однієї правової цінності над іншою. У разі виникнення таких колізій правових цінностей вони можуть бути подолані так само, як колізії правових норм. Це зумовлено тим, що саме правові цінності є підставою для прийняття правових рішень. Правові рішення повинні прийматися в будь-якій ситуації, адже вважається, що не існує невирішуваних ситуацій із погляду правової ідеології. Натомість стосовно моральної ідеології така ситуація можлива через не- ієрархічність структури цінностей останньої, що унеможливлює «нормальну» конкуренцію цінностей.

Отже, суттєвою особливою характеристикою правової ідеології є ієрархічна структура правових цінностей.

Крім того, розглядаючи правові цінності в практичному плані, не можна оминути увагою її протилежність - антицінність. Відомий дослідник К.Г. Юнг визначав антицінність через поняття «тінь». Навіть образ Бога, вважає родоначальник аналітичної психології, відкидає тінь, яка така сама велика, як він сам [11, с. 310]. Отже, можна казати про існування не лише правової цінності (наприклад, бажаної правової поведінки), а й правової антицінності (протилежна модель поведінки). Протилежність правових цінностей та анти- цінностей породжує суперечливість правових ідей у системі правової ідеології.

Правові цінності завжди втілюються через правові ідеї. Допоки правова цінність не знайшла своє ідейне втілення, вона не може бути змістом правової ідеології.