Сучасні причини та умови, що сприяють проявам організованої злочинності в Україні
Сторінки матеріалу:
- Сучасні причини та умови, що сприяють проявам організованої злочинності в Україні
- Сторінка 2
Міжвідомчий науково-дослідний центр з проблем боротьби з організованою злочинністю при Раді національної безпеки і оборони України
СУЧАСНІ ПРИЧИНИ ТА УМОВИ, ЩО СПРИЯЮТЬ ПРОЯВАМ ОРГАНІЗОВАНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ В УКРАЇНІ
Шепетько С.А., к. ю. н.,
заступник керівника
У статті проаналізовано сучасні об'єктивні причини та умови, що сприяють організованій злочинності в Україні. Запропоновано заходи нейтралізації або усунення об'єктивних причин і умов, що сприяють проявам цього виду злочинності. Рекомендовано внести окремі зміни до вітчизняного законодавства для правової регламентації діяльності органів державної влади, установ, організацій у сфері запобігання організованій злочинності.
Ключові слова: детермінанти, тіньова економіка, організована злочинність. організований злочинність запобігання правовий
В статье проанализированы современные объективные причины и условия, способствующие организованной преступности в Украине. Предложены меры нейтрализации или устранения объективных причин и условий, способствующих проявлениям этого вида преступности. Рекомендовано внести отдельные изменения в отечественное законодательство для правовой регламентации деятельности органов государственной власти, учреждений, организаций в сфере предотвращения организованной преступности.
Ключевые слова: детерминанты, теневая экономика, организованная преступность.
The article analyzes the current objective reasons and conditions conducive to organized crime in Ukraine. The measures neutralizing or eliminating the objective reasons and conditions conducive to manifestations of this type of crime. It is recommended to make some changes to national legislation for the legal regulation of public authorities, institutions and organizations in the field of prevention of organized crime.
Key words: determinants of the shadow economy, organized crime.
Постановка проблеми. Поширення організованої злочинності є загрозою як національній безпеці України, так і міжнародній безпеці, адже це явище характеризується трансформативністю, непередбачуваністю, значним ступенем суспільної небезпеки. Це зумовлено тим фактором, що організовані злочинні формування, як правило, планують, вчиняють злочини заздалегідь підготовленими знаряддями й засобами з урахуванням сприятливих об'єктивних умов зовнішнього середовища з метою отримання незаконних доходів на території однієї або й навіть декількох держав.
У зв'язку з цим, лише завдяки аналізу об'єктивних причин і умов, що сприяють проявам організованої злочинності в Україні, можна розробити й схвалити на рівні підзаконного нормативно-правового акта заходи щодо запобігання цьому негативному явищу. Тому виявлення, аналіз, прогнозування основних детермінантів організованої злочинності є завжди актуальним.
Стан дослідження. Проблемними питаннями характеристики причин і умов, що сприяють проявам організованої злочинності, займалися такі відомі вчені, як: М.Г. Вербенський, О.М. Джужа, А.Г. Кальман, О.В. Копан, Т.Д. Момотенко, В.Я. Тацій, В.І. Шакун,
О.Ю. Шостко, О.М. Юрченко тощо. Праці цих учених, безумовно, мають вагоме науково-практичне значення для науки кримінології, але трансформативність діяльності організованих злочинних угрупувань, триваюча соціально-економічна, фінансова криза в нашій країні зумовили потребу підвищення ефективності заходів щодо запобігання цьому виду злочинності. Саме зазначене вище обумовлює мету цієї статті - визначити окремі об'єктивні причини й умови, що сприяють проявам організованої злочинності в Україні, та надати практичні рекомендації щодо їх усунення або нейтралізації впливу.
Виклад основного матеріалу. Соціально-економічні причини та умови, що сприяють проявам організованої злочинності. Поступове погіршення ситуації у фінансовому та економічному секторах стало зовнішнім каталізатором інтенсифікації деструктивних тенденцій і проявів в українській економіці, невідворотності її кризової фази, перебування на грані дефолту, що чітко простежується під час аналізу відповідного макроекономіч- ного показника, такого як рівень ВВП. Зокрема, ВВП у IV кварталі 2016 р. порівняно з попереднім кварталом (з урахуванням сезонного фактору) становив і0і,9%, а порівняно з IV кварталом 2015 р. - 104,7% [1]. Зрозуміло, що в разі стабілізації макроекономічної ситуації в Україні, збільшення обсягу гривне- вих депозитів, сповільнення темпів інфляції до кінця поточного року рівень ВВП зросте від 2 до 3% порівняно з 2016 р.
Незначний рівень зростання ВВП можливо сприятиме збільшенню таких злочинів у складі організованих злочинних угрупувань, як шахрайство, розбій, злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, крадіжки, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, замовні вбивства з метою усунення конкурентів у господарській діяльності. Імовірно збільшаться показники виявлення таких проявів організованої злочинності, як незаконне заволодіння автотранспортними засобами.
У свою чергу, девальвація національної валюти може сприяти таким проявам організованої злочинності, як контрабанда підакцизних товарів, сировини, незаконне виробництво, збут, розповсюдження контрафактної продукції, шахрайство, легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фіктивне підприємництво. Зокрема, девальвація національної валюти за офіційним курсом НБУ у грудні 2016 р. порівняно з минулорічним періодом становить щодо долара США - 15,2%, євро - 9,9% [2]. Тому можна прогнозувати активізацію діяльності організованих злочинних формувань у напрямі фальшивомонетництва, у результаті чого може збільшуватися кількість підроблених грошей, особливо завдяки існуванню «чорного валютного ринку», що тільки загострюватиме інфляційні процеси в нашій державі.
Крім того, у зв'язку з падінням купівельної спроможності серед населення, бідністю громадян прояви організованої злочинності будуть поширюватися на незаконне виробництво, переміщення, продаж більш дешевих споживчих товарів чи їх аналогів, що призведе до збільшення в обігу кількості «сірих», «підроблених», контрабандних «небезпечних» товарів.
Водночас інфляція є важливим чинником, що визначає внутрішню фінансову рівновагу в соціально-економічній системі й рівень життя населення. Зростаюча інфляція призводить, як правило, до збільшення кількісних показників організованої злочинності у сфері банківської, фінансової, страхової, промислової діяльності. Це пов'язано з тим фактором, що значний рівень інфляції призводить до падіння реальної купівельної спроможності громадян, які згодом переорієнтуються на купівлю товарів і послуг з контрабандних, контрафактних, незаконних каналів, а також навіть можуть стати членами організованих злочинних формувань для отримання більш високих, хоча й злочинних доходів. Зокрема, індекс споживчих цін (індекс інфляції) за 2016 р. становив 112,4% (за 2015 р. - 143,3%) [1]. Зазначений рівень інфляції сприяє вчиненню таких злочинів у складі ОГ і ЗО, як крадіжка, розбій, торгівля людьми, контрабанда, незаконний обіг зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, незаконне заволодіння транспортними засобами, привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, незаконне використання бюджетних коштів, незаконне виробництво, збут, розповсюдження контрафактних товарів тощо.
Також соціально-економічним підґрунтям, що сприяє збільшенню кількісних показників організованої злочинності, є рівень безробіття, адже безробітні особи шукають будь-які можливості заробітку, у тому числі незаконного. Так, кількість зареєстрованих безробітних на кінець грудня 2016 р. становила 390,8 тис. осіб, або майже чверть усіх безробітних працездатного віку, визначених за методологією МОП (на 100 тис. менше, ніж у 2015 р.) [1]. Тому можна зробити висновок, що, хоча рівень безробіття в Україні продовжує зменшуватися, значна кількість нинішніх безробітних осіб шукатимуть можливості заробити грошові кошти, а при незначному збільшенні промислового й сільськогосподарського виробництва чи інфляції це також може позначитися на збільшенні кількісних та якісних показників проявів організованої злочинності.
Низький розмір мінімальної заробітної плати в Україні також сприяє проявам організованої злочинності й корупції, адже злочинці прагнуть збільшити свої доходи за рахунок незаконної діяльності або шляхом використання свого службового становища. Так, розмір мінімальної заробітної плати у 2015 р. становив 1218-1378 грн [3]; у 2016 році - 1378-1600 грн [4]. Отже, розмір мінімальної заробітної плати збільшився лише на 31,3% протягом 2016 р. Зрозуміло, що такий розмір заробітної плати не забезпечує задоволення елементарних фізичних потреб людини. Це може призвести до загострення соціальних конфліктів, корупції, збільшення кількісних та якісних показників корисливої організованої злочинності.
Крім того, як зазначають провідні експерти, для порівняння: мінімальна зарплата в Нікарагуа становить 94 дол. США, Гаїті - 89 дол. США, а найбільш висока мінімальна заробітна плата в Люксембурзі - 1923 євро [5]. Безумовно, зазначений мінімальний розмір заробітної плати в Україні, порівняно з іншими країнами, сприятиме таким проявам організованої злочинності, як шахрайство, грабіж, розбій, крадіжка, торгівля людьми, незаконний обіг зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин, сутенерство або втягнення особи в заняття проституцією, гральним бізнесом тощо.
У січні-листопаді 2016 р. розмір середньомісячної номінальної заробітної плати штатних працівників підприємств, установ, організацій (з кількістю працюючих 10 осіб і більше) становив 5070 грн і, порівняно з відповідним періодом 2015 р., збільшився на 23,8%. Індекс реальної заробітної плати в січні-листопаді 2016 р., порівняно з відповідним періодом 2015 р., становив 108,8% [1]. До кінця 2017 року, скоріше за все, відбудеться незначне підвищення розміру середньомісячної номінальної заробітної плати приблизно на 15%.
Навіть якщо брати до уваги показник середньомісячної номінальної заробітної плати по Україні, то в перерахунку за курсом НБУ щодо євро станом на кінець грудня 2016 р. її розмір становить лише 182 євро [2], що лише на 24-25 євро більше, ніж мінімальна заробітна плата в таких країнах ЄС, як Румунія та Болгарія. Звісно, такий розмір заробітної плати не забезпечує потреби людей у безпеці, адже вони можуть бути задоволені завдяки достатньо високій заробітній платі та гарантії зайнятості, що давало би змогу робити заощадження. Такий низький розмір середньомісячної заробітної плати лише сприятиме збільшенню окремих кількісних і якісних показників організованої злочинності у сфері господарської, підприємницької діяльності, оподаткування.