Фінансово-правові засади страхування в Україні
Сторінки матеріалу:
- Фінансово-правові засади страхування в Україні
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
- Сторінка 5
Міністерство освіти та науки України
Львівський національний університет юридичний факультет
кафедра конституційного, адміністративного та фінансового права
Магістерська робота
Фінансово-правові засади страхування в Україні
Львів, 2011
Зміст
- Вступ
- Розділ І. Еволюція пенсійного пенсійного страхування як інституту фінансового права в Україні
- Висновки до розділу
- Розділ ІІ. Поняття та правова природа недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права
- Висновки до розділу
- Розділ ІІІ. Особливості недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права
- Висновки до розділу
- Розділ ІV. Суб'єкти недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права в Україн
- Висновки до розділу
- Розділ V. Правовий режим фондів коштів недержавного пенсійного страхування
- Висновки до розділу
- Розділ VI. Оподаткування діяльності та звітність в сфері недержавного пенсійного страхування
- Висновки до розділу
- Розділ VII. Зарубіжний досвід функціонування недержавного пенсійного страхування та пропозиції щодо покращення недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права в Україні
- Висновки до розділу
- Висновки
- Список використаних джерел та літератури
Ступінь наукової розробки проблеми. Питання, пов'язані із віднесенням недержавного пенсійного страхування до інституту фінансового права на даний час залишаються все ще недостатньо дослідженими. Практично в більшій мірі робиться акцент на функціонування цієї системи та на ролі страхування у формуванні фондів коштів недержавного пенсійного страхування. Через визначення ознак, принципів та дослідження правової природи страхування розкривається вся суть недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права. В основу даної магістерської роботи були покладені праці таких вчених як К.А. Граве і Л.А. Лунца Граве К.А., Лунц Л.А. Страхование. М.: Госюриздат,1960. , В.К. Рейхера Райхер В.К. Общественно - исторические типы страхования.М. - Л.: Изд-во АН СССР. 1947. , Ю.А. Колесникова Колесников Ю.А. Страховое право как подотрасль финансового права // Проблеми фінансового права. Чернівці, 1996. , Р.О. Гаврилюк Гаврилюк Р.О. Егалітарна інструментально-потребова концепція податкового права. Право України. - 2007. - №10. , А.А. Нечай Нечай Анна Анатоліївна Актуальні питання фінансового права: Правові
основи публічних накопичувальних фондів: Монографія. - Чер-нівці: Видавництво
„Рута”, 2004. , В. В, Колосюка Колосюк В.В. Інститут державного обов'язкового особистого страхвання // Науковий вісник Чернівец. ун-ту. - 2005. - Вип. 282. - Правознавство. , А.А. Мамедова Мамедов А.А. Финансовоправовые проблемы страхования в России [Электронный ресурс]: Дис.... дра юрид. наук: 12. 00. 14. М.: РГБ, 2006. (Из фондов Российской Государственной Библиотеки). , П.С. Пацурківського Пацурківський П.С. Критерій правового начала - принцип формальної рівності суб'єктів правовідносин - і пострадянське фінансове право: проблеми теорії // Право України. - 2008. - № 1. , В.М. Юраха Юрах В.М. Фінансово-правові засади страхування в Україні: Дис. …кандидата юридичних наук: 12. 00. 07. Одеса.: 2008. , та інших. Всі зазначені нами вище, а також чимало інших праць вчених минулого та сучасних розробок науковців, з даної проблеми послужили науково-теоретичною основою даного дослідження. Об'єктом дослідження в рамках даної магістерської роботи виступають правовідносини, які виникають з приводу врегулювання недержавного пенсійного страхування, та дослідження сутнісного змісту недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права. Предметом дослідження є норми законодавства, які визначають аспекти страхування, та пенсійного забезпечення, та створення страхових фондів коштів, їх правовий режим, а також дослідження вчених з питань правової природи страхування як категорії фінансів та недержавного пенсійного страхування як інституту фінансової системи держави. Основною метою дослідження є дослідження на основі врахування досягнень фінансово-правової науки, узагальнення правотворчої та правозастосовчої практики, іноземного досвіду, аналізу наукових праць дослідити суть та природу недержавного пенсійного страхування та системи його врегулювання як в України, так і на прикладі іноземних держав. Відповідно до мети магістерського дослідження автором зроблена спроба вирішити наступні завдання: дослідити еволюцію пенсійного страхування; з'ясувати та визначити правову природу пенсійного страхування; визначити принципи недержавного пенсійного страхування; визначити особливості недержавного пенсійного страхування як і інституту фінансового права; дати власне визначення недержавного пенсійного страхування; дослідити суб'єктів недержавного пенсійного страхування; з'ясувати правовий режим фондів коштів недержавного пенсійного страхування; дослідити оподаткування та звітність в сфері недержавного пенсійного страхування; дослідити зарубіжний досвід функціонування коштів недержавного пенсійного страхуваннястрахування пенсійне недержавне україна
Методологічною основою даного дослідження є застосування загальних та спеціальних методів пізнання соціально-правових явищ обраних з врахуванням поставленої мети та завдань дослідження, його об'єкта та предмета. Застосовано метод діалектичного матеріалізму, за допомогою якого обґрунтували взаємозв'язок та взаємообумовленість соціальних процесів та явищ, що відбуваються в суспільстві, їх динаміку. В ході дослідження було використано наступні спеціальні методи наукового пізнання: порівняльно-історичний, порівняльний-правовий, формально-догматичний, логічний, системно-структурний, метод тлумачення правових норм.
За допомогою порівняльно-історичного методу ми змогли дослідити еволюцію пенсійного страхування, зародження та розвиток недержавного пенсійного страхування, а також дослідити особливості пенсійного страхування на різних етапах його розвитку.
Шляхом використання формально-догматичного методу було досліджено сутність та принципи недержавного пенсійного страхування, а також особливості недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права. Цей метод сприяв аналізу законодавства, яким регулюється недержавне пенсійне страхування.
Застосувавши логічний метод вдалось послідовно викласти та узгодити матеріал, сформулювати визначення недержавного пенсійного страхування та дати висновки результатам дослідження, які логічно випливають з викладеного матеріалу даної роботи.
Використання системно-структурного методу допомогло виділити структурні елементи недержавного пенсійного страхування з їх взаємозв'язками, які складають систему недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права.
Порівняльно-правовий метод дослідження сприяв аналізу функціонування недержавного пенсійного страхування в зарубіжних країнах, вивченню позитивного досвіду, та зіставленню законодавства України й інших держав.
Метод тлумачення правових норм було використано, щоб з'ясувати зміст нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини пов'язані з недержавним пенсійним страхуванням.
Наукова новизна дослідження полягає в тому, що вперше у вітчизняній юридичній науці здійснено спеціальне дослідження теоретико-правових проблем недержавного пенсійного страхування та його еволюцію. Досліджено особливості та правову природу недержавного пенсійного страхування, з'ясовано публічний характер недержавного пенсійного страхування, виведені публічні принципи та наведено власне визначення недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права. Проведено аналіз законодавства, яке регулює недержавне пенсійне страхування, проаналізовані недоліки та висунуто пропозиції щодо змін до законодавства в цій сфері. Здійснено порівняння із особливостями функціонування недержавного пенсійного страхування зарубіжних країн, та висвітлено пропозиції щодо покращення недержавного пенсійного страхування як інституту фінансового права в Україні. В результаті дослідження обґрунтовано наступне: