Діяльність відповідних осіб (слідчого та спеціалістів) з приводу початкового огляду трупа на місці його виявлення
Сторінки матеріалу:
- Діяльність відповідних осіб (слідчого та спеціалістів) з приводу початкового огляду трупа на місці його виявлення
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
- Сторінка 5
Вступ
Актуальність вибраної теми визначається тим, що в Україні у відповідності до законодавства судово-медичний експерт або інший лікар, незалежно від його вузької спеціалізації, може бути залученим в якості спеціаліста до огляду місця події та трупа. Данні, отримані лікарем під час огляду, допомагають слідчому з'ясувати суть події, коли і де вона відбулась, характер та механізм утворення пошкоджень, що виявлені на трупі, та деякі інші обставини. Все це є винятково важливим, оскільки некомпетентне проведення огляду, неправильне оформлення його результатів може значно ускладнити подальшу роботу слідчого, а також може призвести до серйозних помилок, як в процесі розслідування донної події так і в ході подальшої судово-медичної експертизи трупа.
Для участі в огляді місця події та трупа лікар повинен мати відповідні знання у галузі судової медицини. Проте в спеціальних підручниках та довідниках по судовій медицині питання огляду місця події та трупа висвітлені доволі стисло. Спеціальні роботи вітчизняних авторів по огляду місця події та трупа вийшли давно (Бокариус Н.С.1925, Татиев К.И.1928, Сапожников Ю.С. 1940, Цинковский В.П. 1960…), значно застаріли та є бібліографічною рідкістю.
Мета дослідження полягає у тому, щоб з'ясувати, що саме є попереднім оглядом трупа на місці його виявлення. Визначенні теоретичних та практичних аспектів, що виникають під час огляду. З'ясувати роль, значення та правове становище слідчого та спеціалістів, що йому допомагають.
Для досягнення зазначеної мети поставлені наступні завдання, вирішення яких становить зміст магістерського дослідження:
– з'ясувати значення підготовки та організації до огляду трупа на місці його виявлення;
– визначити роль спеціаліста як безпосередньо під час огляду трупа, так і під час огляду місця його виявлення;
– охарактеризувати особливості огляду трупа в залежності від виду смерті та способу її заподіяння.
Об'єктом дослідження є діяльність відповідних осіб (слідчого та спеціалістів) з приводу початкового огляду трупа на місці його виявлення.
На сучасному етапі огляд трупа на місці його виявлення - це слідча дія, що провадиться слідчим або особою, яка провадить дізнання, на місці виявлення трупа з метою виявлення ознак, що дають змогу встановити особу потерпілого, місце, час, обставини і причини смерті, а також для виявлення ознак, що вказують на можливого злочинця. Огляд трупа проводиться у присутності двох понятих і за участю судово-медичного експерта (або ін. лікаря). Порядок огляду регламентується ст. 192 КПК України. При огляді трупа: встановлюють фактичні дані, доступні безпосередньому спостереженню; фіксуються положення і поза трупа, стать, приблизний вік, особливості статури тощо, стан і особливості одягу та взуття, предмети, сліди, документи, що є на трупі і біля нього, а також тілесні ушкодження і трупні зміни. Труп фотографують, складають схеми, виготовляють зліпки і відбитки слідів, беруть зразки волосся, крові, тканин тіла, відбитки пальців.
Предмет дослідження складають: теорія і практика, що склалася під час проведення початкового огляду трупа на місці його виявлення. Предметом дослідження є норми законодавства, які встановлюють порядок огляду, права та обов'язки осіб, що його здійснюють.
Своєчасне і якісне проведення огляду трупа на місці його виявлення може надати органам досудового слідства можливість вияснити сутність події, що відбулася, а у багатьох випадках отримати відомості про особистість потерпілого і злочинця, про мотиви вчинення злочину та інші фактичні дані. Результати цього виду слідчого огляду дозволяють слідчому оперативно сформулювати слідчі версії щодо події, яка відбулася і з метою наступного планування розслідування. У зв'язку з тим, що при проведенні огляду трупа на місці його виявлення - сам труп людини виступає специфічним і складним об'єктом попереднього дослідження, законодавець передбачив, що даний вид слідчого огляду в порядку ст. 192 КПК України повинен обов'язково проводитися за участю спеціаліста в галузі судової медицини. Тому участь спеціаліста в галузі судової медицини при проведенні зовнішнього огляду трупа людини на місці його виявлення не повинна бути самоціллю, а є дією, направленою на вирішення визначених питань загального судово-медичного характеру.
Взаємовідносини між слідчим і спеціалістом в галузі судової медицини в процесі проведення огляду трупа на місці його виявлення визначаються ст.ст. 128', 192 КПК України та "Правилами роботи спеціаліста в галузі судової медицини при зовнішньому огляді трупа на місці його виявлення (події)", які були прийняті ще за часів колишнього Радянського Союзу і діють в Україні до сьогоднішнього часу.
Практичне значення магістерської роботи. Результати дослідження можуть бути корисними як працівникам правоохоронних органів, які займаються слідством і оперативно - розшуковою діяльністю, так, особливо, студентам юридичних навчальних закладів, аспірантам, викладачам і науковим працівникам.
Розділ І. Підготовка та організація до огляду трупа на місці його виявлення
Видатний російський юрист ХІХ ст. В. Леонтович ще в 1887 році писав: «Осмотры составляют основу всего следствия, и нет предела в тщательности, с которой они... должны производиться» [7, 46-49] А для успішного проведення такої складної і разом з тим важливої слідчої дії, якою є огляд, потрібні певні передумови і підготовча робота.
При огляді місця події принципове значення має дотримання вимог своєчасності, повноти, планомірності і об'єктивності. Повнота огляду місця події потребує дослідження всієї обстановки місця події, всіх слідів і об'єктів, які можуть мати відношення до справи. Своєчасність полягає в тому, що слідчий, експерт і інші учасники слідчої дії після надходження відповідного повідомлення без будь-яких затримок виїжджають на місце події і проводять огляд. Зволікання з виїздом може призвести до втрати важливих доказів, оскільки можливі не тільки навмисні, але і ненавмисні зміни в обстановці, наприклад, тваринами, явищами природи і т.п. В протоколі огляду обстановка місця події повинна бути зафіксована в тому вигляді, в якому вона спостерігалася у момент огляду. Саме тому як зазначено у ч. 2 ст. 190 Кримінально-процесуальний Кодекс України - огляд місця події у невідкладних випадках може бути проведений до порушення кримінальної справи [1, ст. 190].
Умовно підготовка до огляду складається з трьох етапів. Це, перш за все загальна готовність слідчого у будь-який час прибути на місце події і оглянути. Другий етап - підготовчі дії слідчого, які він виконує після отримання повідомлення про виявлення трупа. Нарешті третій етап-підготовка до огляду після прибуття слідчого на місце події. Систематизація і планування підготовчих дій слідчого по етапах дозволяють йому приступити до огляду “у повній готовності і провести його з економією сил, засобів і часу та досягти максимального результату.
Готовність слідчого до проведення огляду складається з ряду основних моментів - професійного і психологічного рівня слідчого; організації чергування слідчих, оперативних працівників міліції і фахівців: встановлення системи сповіщення про подію; готовності науково-технічних засобів, необхідних для огляду.
Слідчий повинен мати ґрунтовні знання і досвід з свого фаху і завжди бути психологічно готовим негайно виїхати на місце огляду, коли в цьому виникне потреба. При цьому для успішного проведення розслідування часто дуже важливо, щоб огляд проводив той слідчий, якому належить прийняти справу до свого провадження. Значення безпосереднього сприйняття обстановки на місці події особою, якій доведеться вести розслідування, важко переоцінити. Так, И.Б. Каганович вважає, що слідчий, що проводив огляд, який йому доручили, зобов'язаний прийняти її до свого провадження, оскільки він по суті вже залучений до розслідування[21, 6].
Л.І. Начерняк також підкреслює дуже велике значення особистого сприйняття обстановки місця події і неможливість замінити його ознайомленням з протоколом огляду [31, 93].
Тому професійна готовність слідчого до огляду вимагає від нього солідних теоретичних знань і уміння практично діяти. Чим більший обсяг знань, прийомів, засобів якими володіє слідчий, тим більше гарантій успішного проведення огляну. Проте самі по собі знання і уміння ще не гарантують слідчому успіху в роботі. Необхідне їх творче застосування при огляді, постійний пошук нових прийомів в роботі.
Слід зазначити, що правильність огляду забезпечується його відповідною організацією; чітким розподілом функцій між його учасниками; використанням знань фахівців, наприклад, балістика,пожежника, хіміка, техніка з вибухів, фахівця з роботи з радіоактивними матеріалами, своєчасним залученням до огляду кінолога із службово-розшуковим собакою для виявлення вибухових пристроїв; правильним застосуванням криміналістичних засобів, прийомів і методів. [45, 165-170].
Тому професійна готовність включає також психологічну підготовку слідчого до огляду, тобто готовність спокійно, творчо працювати в найскладніших умовах і за несприятливих обставин, уміло керувати особами, які надаватимуть йому допомога в проведенні огляду.
Професійна готовність передбачає і добре знання слідчим території, дислокації населених пунктів, підприємств, установ і організацій, вузлів зв'язку і шляхів сполучення, медичних пунктів. У цьому йому допоможуть карти і схеми міста (району), списки установ, підприємств і організацій з їх адресами і телефонами, розклад руху всіх видів транспорту, довідка про стан дорогий в різний час роки. Залежно від обставин, слідчий встановлює зв'язок з працівниками кримінального розшуку, державної автоінспекції, дільничними оперуповноваженими, пожежною охороною, швидкою допомогою і іншими службами безпеки, а також з керівниками місцевих органів державної влади, установ, підприємств і організацій.
Виходячи з характеру підприємств, розташованих на відповідній території, необхідно виявити осіб, які можуть бути залучені як фахівці при огляді, і заздалегідь проінструктувати їх.
На сьогоднішній день в цілях своєчасного прибуття слідчого, оперативних працівників міліції і фахівців для огляду у більшості крупних міст організовані чергування оперативних груп для виїзду на місце події. До складу групи входять слідчі прокуратури і Міністерства Внутрішніх Справ, працівники кримінального розшуку, співробітники науково-технічного відділу, судово-медичний експерт, спеціаліст із службовий - розшуковим собакою.
У прокуратурах невеликих міст і районів на місце події виїжджає слідчий, обслуговуючий відповідну ділянку. У цьому випадку слідчий повинен так організувати свій робочий і вільний час, щоб у будь-який час доби він був в змозі прибути на місце події.