Захист прав власника патенту на винахід і корисну модель за національним законодавством
Сторінки матеріалу:
- Захист прав власника патенту на винахід і корисну модель за національним законодавством
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
- Сторінка 5
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ
«КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ»
ФАКУЛЬТЕТ СОЦІОЛОГІЇ І ПРАВА
Курсова робота
з дисципліни: «Міжнародно-правовий захист інтелектуальної власності»
на тему: «Захист прав власника патенту на винахід і корисну модель за національним законодавством»
Виконав Пац С.Л.
Науковий керівник К.і.н., доц. Цирфа Г.О.
Київ 2014
ПЛАН
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ПРАВА, ЩО ЗАСВІДЧУЮТЬСЯ ПАТЕНТОМ НА ВИНАХІД І ОРИСНУ МОДЕЛЬ
1.1 Майнові права на патент
1.2 Немайнові права патентовласника
1.3 Строк дії прав на патент
РОЗДІЛ 2. ПОРУШЕННЯ ПРАВ ВЛАСНИКА ПАТЕНТУ НА ВИХІД І КОРИСНУ МОДЕЛЬ
2.1 Шляхи здійснення порушення прав на патент
2.2 Елементи при встановленні порушення патентних прав
2.3 Дії, що не визнаються порушенням прав власника на патент
РОЗДІЛ 3. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВ ВЛАСНИКА ПАТЕНТУ НА ВИНАХІД І КОРИСНУ МОДЕЛЬ ЗА НАЦІОНАЛЬНИМ ЗАКОНОДАВСТВОМ
3.1 Адміністративно-правова відповідальність
3.2 Цивільно-правова відповідальність
3.3 Кримінально-правова відповідальність
ВИСНОВОК
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ВСТУП
Становлення будь-якої демократичної, правової держави передбачає вирішення ряду важливих питань, серед яких особливе місце займає економічний блок. Питання, які стосуються охорони інтелектуальної власності, сьогодні вийшли на перший план, тому що в наш час об'єкти права інтелектуальної власності відіграють дуже важливу роль у забезпеченні конкурентоспроможності товарів і послуг і стають вирішальним фактором економічного розвитку. Світовий досвід підтверджує цей неспростований висновок на прикладі таких розвинених країн як США та Японія , де правовому регулювання винахідництва відведено особливе місце.
Україна - відносно молода держава і багато питань ще до цього часу не достатньо врегульовані на правовому рівні. Разом з тим, усвідомлення зростання ролі й значення інтелектуальної діяльності, зумовили створення власного законодавства про інтелектуальну власність для належного забезпечення її правової охорони.
Актуальність даної курсової роботи полягає в тому, що створивши об'єкт інтелектуальної власності, творець взаємодіє з іншими . Інколи така взаємодія порушує його права. В силу таких обставин особлива увага стала приділятися такому важливому інституту як захист прав власника патенту на винахід і корисну модель. Відсутність на даний момент великого досвіду для комплексного захисту прав призводить до незаконного використання та розповсюдження зазначених об'єктів та інших порушень прав у цій сфері. Тому проблема дослідження і перспективи розвитку українського законодавства про захист прав власників патентів на винаходи та корисні моделі в умовах сучасності надзвичайно актуальна та визначає практичну значимість даної роботи.
Мета даної курсової роботи полягає у всебічному дослідженні та комплексному аналізі захисту прав власників патенту на винахід і корисну модель за законодавством України.
Для досягнення поставленої мети у роботі передбачається вирішити наступні завдання:
1. Розглянути права, що засвідчуються патентом на винахід і корисну модель.
2. Виявити елементи, що підлягають встановленню при порушенні патентних прав.
3. Розглянути дії, що не визнаються порушенням прав патентовласника
4. Розглянути основні способи захисту прав .
Об'єктом дослідження є суспільні відносини, що виникають у зв'язку із створенням, використанням та захистом прав власника патенту на винаходи і корисні моделі.
Предметом дослідження є сукупність правових норм, що регулюють права власника патенту на винахід і корисну модель, в тому числі і право на захист у зв'язку із порушенням.
Методи дослідження: при підготовці курсової роботи використовувався метод порівняльного аналізу, діалектичний метод . Метод порівняльного аналізу використано для дослідження поняття, умов надання правової охорони винаходу і корисній моделі, порядку одержання патенту на зазначені об'єкти інтелектуальної власності, підстав припинення дії патенту та визнання його недійсним, захисту прав патентовласника з точки зору як міжнародного законодавства так і національного. За допомогою діалектичного методу досліджується формування та розвиток суспільних відносин, пов'язаних із використанням об'єктів інтелектуальної власності - винаходу та корисної моделі та їх захист у разі порушення. Ці методи, на мою думку, є найбільш доцільними та ефективними при висвітленні питань, пов'язаних з інститутом правової охорони винаходів і корисних моделей.
РОЗДІЛ 1. ПРАВА, ЩО ЗАСВІДЧУЮТЬСЯ ПАТЕНТОМ НА ВИНАХІД І ОРИСНУ МОДЕЛЬ
Згідно Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» права на такі об'єкти інтелектуальної власності як винаходи і корисні моделі засвідчуються патентами.
Винахід (корисна модель) - результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології (частина 1 статті 1 зазначеного Закону України ). Частина 2 статті 459 та частина 2 статті 460 Цивільного кодексу України (надалі ЦКУ) визначають об'єкт винаходу (корисної) моделі як продукт (пристрій, речовина тощо) або процес у будь-якій сфері технології. Крім того, об'єкти зазначені у згаданому вище Законі у частина 2 статті 6 і більш конкретно розкриті - продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини тощо); процес (спосіб), а також нове застосування відомого продукту чи процесу. В той же час правова охорона не поширюється на такі об'єкти технології: сорти рослин і породи тварин; біологічні в своїй основі процеси відтворення рослин та тварин, що не відносяться до небіологічних та мікробіологічних процесів; топографії інтегральних мікросхем; результати художнього конструювання.
Згідно частини 4 статті 6 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» пріоритет, авторство і право власності на винахід засвідчуються патентом (деклараційним патентом). Пріоритет, авторство і право власності на корисну модель засвідчуються деклараційним патентом.
Таким чином, права на винаходи та корисні моделі засвідчуються патентом.
1.1 Майнові права на патент
У власника патенту на винахід чи корисну модель існують як особисті немайнові так і майнові права (стаття 28 Угоди ТРІПС).
Стаття 423 Цивільного кодексу України передбачає такі особисті немайнові права інтелектуальної власності як:
1) право на визнання людини творцем (автором, виконавцем, винахідником тощо) об'єкта права інтелектуальної власності;
2) право перешкоджати будь-якому посяганню на право інтелектуальної власності, здатному завдати шкоди честі чи репутації творця об'єкта права інтелектуальної власності;
3) інші особисті немайнові права інтелектуальної власності, встановлені законом. Особисті немайнові права інтелектуальної власності належать творцеві об'єкта права інтелектуальної власності. У випадках, передбачених законом, особисті немайнові права інтелектуальної власності можуть належати іншим особам. Особисті немайнові права інтелектуальної власності не залежать від майнових прав інтелектуальної власності. Особисті немайнові права інтелектуальної власності не можуть відчужуватися (передаватися), за винятками, встановленими законом.
Світова практика дійшла згоди про те, що особисті немайнові права інтелектуальної власності діють безстроково.
Дане положення закріплене і в українському законодавстві. Відповідно до частини 1 статті 425 ЦКУ, особисті немайнові права інтелектуальної власності є чинними безстроково, якщо інше не встановлено законом.
1.2 Немайнові права патентовласника
Відповідно до статті 464 Цивільного кодексу України майновими правами інтелектуальної власності на винахід, корисну модель є:
1) право на використання винаходу, корисної моделі;
2) виключне право дозволяти використання винаходу, корисної моделі;
3) виключне право перешкоджати неправомірному використанню винаходу, корисної моделі, в тому числі забороняти таке використання;
4) інші майнові права інтелектуальної власності, встановлені законом.
Майнові права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель належать володільцю відповідного патенту, якщо інше не встановлено договором чи законом.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі» права, що випливають з патенту, діють від дати публікації відомостей про його видачу.
Права, що випливають з патенту (деклараційного патенту) на секретний винахід чи з деклараційного патенту на секретну корисну модель, діють від дати внесення інформації про нього до відповідного Реєстру.
Патент надає його власнику виключне право використовувати винахід, корисну модель за своїм розсудом, якщо таке використання не порушує прав інших власників патентів.
Використання секретного винаходу (корисної моделі) власником патенту має здійснюватися з додержанням вимог Закону України "Про державну таємницю".
Взаємовідносини при використанні об'єкту, патент на який належить кільком особам, визначаються угодою між ними. У разі відсутності такої угоди кожний власник патенту може використовувати об'єкт за своїм розсудом, але жоден з них не має права давати дозвіл (видавати ліцензію) на використання об'єкту та передавати право власності на об'єкт іншій особі без згоди інших власників патенту.
Використанням винаходу (корисної моделі) визнається:
- виготовлення продукту із застосуванням запатентованого винаходу (корисної моделі), застосування такого продукту, пропонування для продажу, в тому числі через Інтернет, продаж, імпорт (ввезення) та інше введення його в цивільний оборот або зберігання такого продукту в зазначених цілях; застосування процесу, що охороняється патентом, або пропонування його для застосування в Україні, якщо особа, яка пропонує цей процес, знає про те, що його застосування забороняється без згоди власника патенту або, виходячи з обставин, це і так є очевидним.
Продукт визнається виготовленим із застосуванням запатентованого винаходу (корисної моделі), якщо при цьому використано кожну ознаку, включену до незалежного пункту формули винаходу (корисної моделі), або ознаку, еквівалентну їй.
Процес, що охороняється патентом на винахід, корисну модель, визнається застосованим, якщо використано кожну ознаку, включену до незалежного пункту формули винаходу, або ознаку, еквівалентну їй.
Будь-який продукт, процес виготовлення якого охороняється патентом на винахід, корисну модель, за відсутністю доказів протилежного вважається виготовленим із застосуванням цього процесу за умови виконання принаймні однієї з двох вимог:
- продукт, виготовлений із застосуванням процесу, що охороняється патентом, є новим;
- існують підстави вважати, що зазначений продукт виготовлено із застосуванням даного процесу і власник патенту не в змозі шляхом прийнятних зусиль визначити процес, що застосовувався при виготовленні цього продукту.