ВИСНОВКИ
Дослідження правового регулювання та практики кримінального судочинства в справах про злочини неповнолітніх дозволяє сформулювати низку висновків та пропозицій:
- Пропонується нова редакція ст. 433 КПК України, вимоги якої спрямовані на усунення неповноти вивчення особистості неповнолітнього, який вчинив злочин, у кримінальному судочинстві.
- З метою підвищення достовірності даних, отриманих у результаті процесуальних дій за участю неповнолітнього, який вчинив злочин, запропонована нова редакція статті 438 КПК України, спрямована на уточнення правового положення педагога в кримінальному судочинстві.
- Для підвищення ефективності діяльності законного представника під час провадження в справах про злочини неповнолітніх, запропонована нова редакція статті 441 КПК України, положення якої спрямовані на чітке визначення статусу названого суб¢єкту кримінального процесу.
- З метою підвищення гарантій реалізації прав та свобод неповнолітніх, які вчинили злочин, пропонуються зміни та доповнення до статей КПК України, що регулюють застосування щодо неповнолітніх запобіжних заходів.
- Пропонується змінити матеріально-правові підстави звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності із застосуванням примусових заходів виховного характеру, що дозволить зменшити кількість осіб, яким призначається покарання.
- З метою реалізації вимог міжнародно-правових документів про швидкий, без зайвих затримок, розгляд справ про злочини неповнолітніх виносяться пропозиції до порядку закриття кримінальної справи на підставі ст. 9 КПК України в стадії попереднього розгляду справи суддею.
- З урахуванням дієвості та ефективності видів відповідальності, що призначаються неповнолітнім, пропонується внести зміни до статей 445, 448 КПК України, які дозволять орієнтувати суддів на застосування найбільш ефективних заходів впливу.
Практична реалізація запропонованих в дисертації висновків та рекомендацій в законотворчій та правозастосовчій діяльності, з нашої точки зору, дозволить органам, які ведуть процес, більш ефективно вирішувати завдання, що стоять перед ними, забезпечуючи як інтереси правосуддя в цілому, так і права та законні інтереси неповнолітніх в кримінальному судочинстві.