Вступ
Сторінки матеріалу:
- Вступ
- Сторінка 2
- Сторінка 3
Актуальність теми. Значення зовнішньоторговельної політики у вирішенні національних економічних проблем підвищується зі зростанням та розширенням сфер міжнародного обміну. Реформи, що відбуваються в Україні, націлені на побудову демократичної правової держави, основою якої має бути ринкова економічна система. Складовою частиною даного процесу стала орієнтація на повномасштабне включення до світової економічної системи. Лібералізація, скасування державної монополії на зовнішню торгівлю, збільшення кількості суб´єктів зовнішньоторгового обігу не є відмовою держави від втручання в систему регулювання зовнішньої торгівлі. Більше того, світовий досвід свідчить, що відбувається посилення та диверсифікація такого впливу, пріоритети, принципи, механізми та інструменти якого взаємоузгоджені на міжнародному рівні в численних двосторонніх та багатосторонніх угодах. Одним із вирішальних факторів визначено підвищення ефективності зовнішньоторговельної політики держави, яка має забезпечити зміцнення позицій країни у світовій торгівлі та сприяти виходу її продукції на нові ринки.
Для того, щоб забезпечити ефективне функціонування ринку і досягнення поставлених цілей, має бути створена національна система "правил гри" (що сприятимуть розвитку економіки країни), яка відповідатиме основним вимогам міжнародного правового простору. Крім того, необхідне створення ефективних механізму та інституцій системи для забезпечення належного виконання зазначених правил. Успіх експортера на ринку тієї чи іншої країни визначається цілою низкою економічних, організаційних та правових чинників. Будь-яка економічна діяльність у зовнішній сфері передбачає насамперед чітке розуміння правових актів, в межах яких вона здійснюється. Регулювання взаємовідносин між державами та учасниками зовнішньоторгового обігу здійснюється через комплексну правову систему, що містить зафіксовані, виходячи з національних інтересів і у відповідності до норм міжнародного права, правила підприємницької діяльності у сфері міжнародного обміну товарами та послугами, інформацією, результатами інтелектуальної діяльності.
Одним з головних факторів, що впливає на рівень світового прогресу та розвиток економіки кожної окремої країни, є міжнародна торговельна діяльність. Кожна держава розвиває свою економіку, проводить власну зовнішньоекономічну політику, водночас вступаючи у найрізноманітніші міжнародні відносини. Це вимагає від кожної країни зважувати, зіставляти свої дії з діями інших держав, узгоджувати їх шляхом прийняття спільних оптимальних рішень щодо регулювання та упорядкування зовнішньоторговельних відносин. Інструментом цього і є норми права (міжнародні, регіональні та національні). Отже, однією з важливих умов успішної та ефективної зовнішньоекономічної діяльності є створення відповідної національної правової бази, що впливає на розвиток торговельних відносин країни. При цьому обов´язково слід пам´ятати про необхідність узгодження норм національного законодавства, що витікає з об´єктивних потреб включення країни в інтеграційні процеси, а в формально-юридичному плані - з обов´язків держави, прийнятих відповідно до укладених міжнародних договорів.
Сучасний механізм регулювання зовнішньої торгівлі товарами являє собою комплекс взаємодоповнюючих захисних (протекціоністських) тарифних та нетарифних заходів, які постійно змінюються під впливом розвитку виробничих сил та інтересів виробників і споживачів, товарів та механізмів їх міжнародно-правового та національного регулювання. Серед протекціоністських заходів є традиційні та порівняно нові, очевидні та завуальовані, більш чи менш ефективні, припустимі й неприпустимі з точки зору міжнародно-правових норм. Останнє стосується і способів застосування цих заходів. Отже, постає питання дослідження теоретичних та практичних аспектів становлення та розвитку державного механізму регулювання зовнішньої торгівлі у співвідношенні з міжнародною практикою в даній сфері. Це особливо важливо у процесі поглиблення інтеграції України в світове господарство, що зумовлює виникнення багатьох складних проблем - як з об´єктивних причин, пов´язаних з низькою конкурентоспроможністю вітчизняних підприємств, так і суб´єктивних факторів, зокрема торгово-політичних суперечностей, пробілів у законодавстві, недоліків застосування торгово-політичних інструментів тощо.
Інтенсивний розвиток зовнішньоторговельних зв´язків України, що триває вже понад десять років, її інтеграція до світової економіки беззаперечно потребує формування торгово-політичного механізму на основі принципів, норм, правил, торгових звичаїв та практики, що існують у сучасній міжнародній торгівлі. Необхідно задіяти усі відомі інструменти торгово-політичного регулювання, які упродовж багатьох десятиліть застосовувалися в практиці держав та використовуються ними для вирішення завдань, подібних до тих, що стоять сьогодні перед Україною.
В умовах дедалі активнішої участі України у світогосподарських процесах актуалізується і завдання захисту національних інтересів, забезпечення економічної безпеки країни. В рамках радикального реформування української економічної систем останніх років, в тому числі зовнішньоекономічної діяльності, заходи нетарифного регулювання зовнішньої торгівлі не завжди знаходили відповідне застосування. Як показав досвід попередніх років, завдання регулювання зовнішньої торгівлі з використання нетарифних обмежень не завжди вирішувалися помірковано та послідовно, а застосуванню згаданих інструментів зовнішньоторговельної політики в умовах лібералізації зовнішньоекономічної діяльності не приділялося належної уваги. Чіткі підходи до використання нетарифного регулювання зовнішньої торгівлі в нашій країні ще досі опрацьовані не повністю, що завдає серйозної шкоди економіці країни та її економічній безпеці.
Між тим, радикальні перетворення зовнішньоекономічної діяльності в Україні сьогодні конструктивно не завершені. Відповідні механізми регулювання, що являють собою сукупність різних інструментів державного регулювання зовнішньоторгового обігу, закріплених у формі адміністративно-правових норм державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, потребують поглибленого вивчення та наукової розробки стратегічних напрямів їх здійснення та застосування.
Як свідчить міжнародна практика, історично одним із важливих напрямів регулювання зовнішньої торгівлі є нетарифні методи. Практично в усіх країнах дедалі зростає роль цих заходів зовнішньоторговельної політики у загальному обсязі регулюючих міжнародну торгівлю інструментів, що відбувається на тлі постійної загальносвітової тенденції зниження митно-тарифного захисту національних ринків. Використанням нетарифних обмежень у зовнішній торгівлі країни вирішують широкий комплекс завдань зовнішньої та внутрішньої економічної політики.
Отже, відповідно до зазначеного вище, в центрі уваги дисертаційного дослідження перебувають теоретичні та практичні аспекти становлення та розвитку державного механізму регулювання зовнішньої торгівлі України в умовах переходу до ринкової економіки.
В Україні вже зроблено певні кроки для створення власної правової бази зовнішньоекономічної діяльності, спрямованої на здійснення правового регулювання суспільних відносин у сфері зовнішньої торгівлі, однак практично відсутні розробки та дослідження монографічного, наукового та комплексного плану. Тобто є нагальна потреба узагальнити та проаналізувати прийняті в Україні нормативно-правові акти, щодо нетарифного регулювання зовнішньої торгівлі, а також особливу увагу приділити зіставленню їх з аналогічними міжнародно-правовими актами, зокрема співвідношенню їх з вимогами ГАТТ-94/СОТ, УПС/ЄС. Разом з тим слід зазначити, що новизна та актуальність теми полягає не тільки в практичному значенні, а й у дослідницькому плані, адже серед досліджень вітчизняних науковців майже немає монографічних розробок та теоретичних обґрунтувань, які стосуються правових аспектів регулювання зовнішньоторговельної діяльності як в українському, так і в міжнародному законодавстві.
Актуальність теми даної наукової розвідки зумовлена: високим рівнем вимог до національного правового простору з боку міжнародних торговельних організацій; необхідністю здійснення якісних перетворень, спрямованих на підвищення доцільності та стабільності національної адміністративно-правової системи в механізмах реалізації державної політики зовнішньоекономічної діяльності, що регламентує зовнішньоекономічну діяльність з урахуванням вимог міжнародного права, які сприяють вирішенню соціально-економічних проблем України; відсутністю висвітлення проблеми загального систематизованого правового регулювання зовнішньоторговельної діяльності (особливо шляхом застосування нетарифних методів), теоретичних розробок з даної тематики, як на макро-, так і на мікрорівні. Отже, є необхідність комплексно розглянути питання нетарифного регулювання зовнішньоторговельної діяльності як єдиної правової структури в рамках єдиного правового простору (міжнародного і національного - органічно пов´язаних елементів, які не можна оцінити один без одного щодо їх впливу на зовнішню торгівлю країни).
Зв´язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є складовою планової науково-дослідної роботи Української академії зовнішньої торгівлі з тем:
- Розробка аналітичних коментарів щодо юридико-економічних аспектів системи ГАТТ/СОТ як регулятора світової торгівлі (державна реєстрація - 0199U002199).
- Розробка пропозицій щодо вдосконалення нормативно-правового регулювання регіональної та міжрегіональної інтеграції України (державна реєстрація - 0201U004076).
- Розробка програми адаптації національного законодавства до законодавства ЄС у сфері економіки (державна реєстрація - 0101U006914).
- Науково-економічний та правовий аналіз ефективності укладання міжнародних договорів України про вільну торгівлю (державна реєстрація -0202U006350).
- Практика захисту внутрішніх ринків через механізм спеціальних, антидемпінгових та антисубсидиційних розслідувань і розробка рекомендацій щодо її вдосконалення на основі світового досвіду (державна реєстрація - 0101U006909).
Метою дисертаційного дослідження є вивчення міжнародно-правової бази формування державного торговельно-політичного регулювання на сучасному етапі, практики її застосування країнами, можливостей і механізму використання сучасних нетарифних методів та інструментів впливу на зовнішньоторговельну політику; а також визначення, з урахуванням особливостей міжнародних норм і правил та української правової системи у сфері торгівлі товарами, національного торговельно-політичного механізму державного нетарифного регулювання зовнішньоторговельної діяльності з метою подальшої інтеграції до світового торгового співтовариства.
Для досягнення означеної, мети автор поставив такі завдання: