Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

Вступ

Сторінки матеріалу:

 Актуальність теми дослідження. Формування громадянського суспільства, розбудова України як правової, демократичної, соціальної держави пов'язані з проведенням масштабної правової реформи, всебічним зміцненням законності, захистом конституційних прав і свобод та законних інтересів людини і громадянина. Забезпечення громадської безпеки і правопорядку - один з найважливіших факторів розвитку демократичних засад життєдіяльності українського суспільства, утвердження принципу соціальної справедливості, реальних гарантій прав і свобод громадян.

Серед гарантій забезпечення громадської безпеки важливе місце займають адміністративно-правові засоби, до яких відносяться заходи організаційного характеру, адміністративного примусу в тому числі адміністративної відповідальності за правопорушення в сфері громадської безпеки та правопорядку. Вивченню цих засобів, узагальненню практики їх застосування у адміністративно-правовий літературі до цього часу приділялось дещо замало уваги, а тому доцільно проведення системного, комплексного наукового дослідження з визначеної проблематики - адміністративно-правового забезпечення громадської безпеки. Слід також зазначити, що  заходи, які їх здійснює держава та її органи стосовно боротьби з адміністративними правопорушеннями в сфері громадської безпеки, є недостатньо ефективними. Разом з тим, значна кількість адміністративних правопорушень становлять суттєву суспільну небезпеку, створюють загрозу конституційним правам і свободам громадян, життєво важливим інтересам держави, тому забезпечення громадської безпеки вимагає здійснення  різнобічних, організаційних, технічних, виховних та інших заходів, серед яких важливе місце займають адміністративно-правові засоби впливу щодо підтримання громадської безпеки і правопорядку. Саме ці обставини визначають актуальність і вибір теми дисертаційного дослідження, її науково-практичну важливість.

 В сучасних умовах важливого значення  набувають дослідження форм запобігання адміністративним правопорушенням, науково обґрунтоване визначення шляхів зростання ефективності адміністративно-правових норм, що регулюють забезпечення охорони громадської безпеки. Враховувалося і те, що ряд публікацій з цієї проблематики дещо застаріли і не відповідають сьогоденню.

Автор  дисертаційного дослідження на основі аналізу чинного законодавства і узагальнення практики адміністративно-юрисдикційної діяльності намагається дослідити і обґрунтувати науково-практичні положення, що безпосередньо відносяться до характеристики суті та ролі адміністративно-правових заходів забезпечення громадської безпеки,  адміністративної відповідальності за порушення правил її забезпечення, пошуку та поліпшення шляхів підвищення ефективності боротьби з цим негативним явищем. Актуальність теми дослідження пояснюється також необхідністю в певній мірі заповнити прогалини в дослідженні особливостей адміністративної відповідальності за правопорушення в сфері громадської безпеки, виявленні основних причин, що сприяють їх скоєнню, в розробці питань забезпечення належного функціонування державних органів, органів місцевого самоврядування та громадських організацій в запобіганні і профілактиці посягань на громадську безпеку. Доцільним уявляється ще раз привернути увагу до питань підвищення ефективності законодавчих, соціально-економічних організаційних та виховних заходів запобігання та припинення даного виду адміністративних правопорушень. Одним із мотивів вибору теми дослідження є необхідність вирішення ряду проблем адміністративної відповідальності за правопорушення в сфері громадської безпеки. 

Зв'язок роботи з науковими програмами. Дисертація виконана відповідно до комплексної цільової програми №0186.0.070865 "Права людини та проблеми становлення  організації і функціонування органів державної влади і місцевого самоврядування в Україні", яка розробляється у Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого за напрямком  "Проблеми вдосконалення організації і діяльності органів законодавчої  і виконавчої влади та місцевого самоврядування в Україні".

Об'єктом дослідження є суспільні відносини в сфері громадської безпеки, адміністративні засоби її забезпечення та адміністративна відповідальність за правопорушення в сфері громадської безпеки.

Мета та завдання дослідження - вивчення адміністративно-правових засобів забезпечення громадської безпеки, аналіз змісту, характерних ознак і особливостей адміністративно-правових заходів впливу при скоєні  адміністративних правопорушень в сфері громадської безпеки, практики їх застосування, встановлення кола правопорушень у цій сфері, причини їх вчинення та шляхів підвищення ефективності заходів впливу. Ставиться   також мета розробити та обґрунтувати пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства й системи адміністративного права, заходів здійснення громадської безпеки. Для досягнення поставленої мети особлива увага була приділена вирішенню слідуючих завдань:

  • соціально-правовій характеристиці громадської безпеки, її особливостям  як об'єкта адміністративно-правової охорони; встановленню співвідношення громадської безпеки та громадського порядку; встановленню особливостей законодавчого регулювання забезпечення громадської безпеки, обґрунтуванню  адміністративно-правових засобів її охорони;
  • встановленню сутності та виділенню специфічних рис адміністративної відповідальності за правопорушення в сфері громадської безпеки; дослідженню цілей адміністративного впливу і наслідків їх досягнення в діяльності адміністративно-юрисдикційних органів, аналізу сучасної практики застосування заходів адміністративного примусу; обґрунтуванню пропозицій щодо вдосконалення законодавчого регулювання адміністративної відповідальності за правопорушення, спрямовані проти громадської безпеки; аналізу способів забезпечення контролю за законністю накладених  адміністративних стягнень, надання пропозицій по вдосконаленню адміністративної відповідальності та механізму її застосування за правопорушення в сфері громадської безпеки;
  • дослідженню змісту і значенню заходів профілактики та припинення адміністративних правопорушень у галузі громадської безпеки, обґрунтуванню механізму і форм їх запобігання.

Предметом дисертаційного дослідження є громадська безпека як об'єкт адміністративно-правової охорони, її соціально-правова характеристика та співвідношення з громадським порядком; законодавче регулювання забезпечення громадської безпеки; заходи запобігання (попередження) та припинення адміністративних правопорушень в сфері громадської безпеки, їх види, місце та значення в системі адміністративного примусу; причини та умови, що створюють загрозу громадській безпеці; адміністративна відповідальність за порушення громадської безпеки; цілі адміністративної відповідальності за правопорушення в сфері громадської безпеки; забезпечення законності при застосуванні адміністративних стягнень за порушення правил громадської безпеки; основні напрямки, форми і методи профілактики адміністративних правопорушень в сфері громадської безпеки та проблеми удосконалення законодавства про адміністративну відповідальність за порушення громадської безпеки,  практики його реалізації.

Методологічна основа роботи. Методологічною основою дисертаційного дослідження є принципи, закони і категорії діалектики, комплексний підхід до аналізу громадської безпеки як об'єкта адміністративно-правової охорони, метод наукового пізнання наукової теорії про державу та право, теоретичні висновки з питань соціології, психології, розробки у сфері управління, статистики, законодавчі та інші нормативні акти, що регулюють і регламентують правовідносини у сфері громадської безпеки. В дисертації застосовані такі загальнонаукові методи, як історичний, формально-логічний, порівняльно-правовий, системно-структурний, системно-функціональний, структурно-логічний, конкретно-соціологічний та інші.

В основу методології дослідження покладено комплексний підхід до аналізу закріплення і реалізації адміністративно-правових засобів забезпечення громадської безпеки, характеристики громадської безпеки як об'єкта адміністративно-правової охорони та адміністративної відповідальності за порушення громадської безпеки.

Застосовуючи історико-правовий і порівняльно-правовий методи, автор досліджує українське та зарубіжне законодавство стосовно регулювання правовідносин у сфері громадської безпеки. За допомогою формально-юридичного методу визначаються поняття громадської безпеки, її соціальна правова характеристика та співвідношення з громадським порядком. Широке застосування в роботі знайшли категорії та способи формальної логіки: поняття, визначення, докази, судження, аналіз, порівняння, аналогія, узагальнення та ін.

В процесі дослідження використовувалися також структурно-функціональний, соціологічний, статистичний та ряд інших загальних та спеціальних наукових методів.

В процесі виконання дисертаційного дослідження використовувалися наукові розробки і публікації, в тому числі статті пошукача.

Теоретична основа дисертації. Теоретично-концептуальні засади дисертаційного дослідження складають наукові положення з теорії та історії держави і права, конституційного, адміністративного права, державного будівництва, що містяться в роботах українських і зарубіжних вчених різних історичних періодів: В.Б. Авер'янова, Г.В. Атаманчука, С.С. Алексєєва,     М.І. Бажанова, О.М. Бандурки, Д.Н. Бахраха, О.К. Безсмертного,                Є.О. Безсмертного, Ю.П. Битяка, С.Н. Братусь, І.І. Веремеєнко,                   Б.Н. Габричидзе, О.І. Галагана, І.П. Голосніченко, І.М. Даньшина, Е.В. Додина, О.В. Дяченко, А.І. Єлістратова, М.І. Єропкіна, А.П. Клюшніченко, В.В. Зуй, Л..В. Коваля, А.Т. Комзюка, Б.П. Курашвілі, Б.М. Лазарєва, О.Є. Луньова, В.М. Махоніна, Н.Р. Ніжник, В.Ф. Опришко, Р.С. Павловського, М.І. Панова, В.П. Пєткова, Л.Л. Попова, П.М. Рабіновича, Ю.С. Рябова, В.М. Самсонова, І.С. Самощенко, А.О. Селіванова, А.В. Серьогіна, В.С. Стефанюка, С.С. Студенікіна, М.С. Студенікіної, М.С. Строговича, В.Я. Тація,  В.П. Тихого, М.М. Тищенко, Ю.М. Тодики, Д.М. Шаргородського,            А.П. Шергіна, Г.Ф. Шершеневича, В.А. Юсупова, А.Ю. Якимова, О.М. Якуби, Ц.А. Ямпольської, О.В. Яценко та інших. Низку питань щодо застосування адміністративно-правових засобів забезпечення охорони громадської безпеки висвітлено практичними співробітниками правоохоронних органів в періодичній пресі, в журналах та виступах по телебаченню і радіо.

Емпіричною базою є Конституція України, Закони і постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, а також матеріали практики діяльності юрисдикційних органів щодо забезпечення громадської безпеки. Особливістю дисертаційного дослідження є комплексний підхід до розгляду проблеми адміністративно-правового забезпечення охорони громадської безпеки.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що подана до захисту дисертація є одним із перших в Україні комплексним, монографічним дослідженням громадської безпеки як об'єкта адміністративно-правової охорони. В ній проаналізовано проблеми адміністративної відповідальності за правопорушення, спрямовані проти громадської безпеки, наведена характеристика системи і видів адміністративних правопорушень в сфері громадської безпеки, заходів запобігання та припинення протиправних діянь у цій сфері.