ВСТУП

Сторінки матеріалу:

 

Актуальність теми дослідження. У становленні та розбудові українського суспільства важливе місце посідає правова реформа, проведення якої стало життєво необхідним внаслідок змін в економічному, соціальному та політичному житті. Разом з іншими фундаментальними галузями права реформується і адміністративне.

Серед основних завдань, які вирішуються в системі реформування адміністративного права, є взаємовідносини громадянин - держава, оскільки основне місце у цьому виді правовідносин належить органам державної влади. Тому нагальним є вирішення питання щодо усунення проявів недобросовісного ставлення посадовців різного рівня до виконання своїх службових обов'язків та недопущення проявів їхньої корумпованості.

Актуальність теми дослідження зумовлюється загостренням до останнього часу проблеми поширення корупції в Україні, збільшенням різноманітності форм її проявів на сучасному етапі в процесі становлення і розвитку як економічної, так і політичної системи України, її впливом на економіку  держави та соціальну сферу, а також необхідності посилення боротьби з цим протиправним явищем та наслідками, які воно викликає. Це стало однім із основних завдань роботи новообраного Президента України та його уряду.

Корупція є однією з найактуальніших соціальних проблем сучасності, вирішення якої є надзвичайно важливою справою. Можна стверджувати, що корупція як антисуспільне явище впливає на темпи розвитку економіки держави, владу та суспільство в цілому. Те, що декілька років тому здавалося неможливим, в останні роки сьогодні стало реальністю, яка негативно впливала на всі сторони життя України. Корупція - складне антисоціальне явище. Багато століть вона "супроводжує" економічний і культурний розвиток усіх країн світу. Масштаби і наслідки процесів корумпованості в усіх державах світу вимагають від відповідних державних і міжнародних установ та організацій  постійного  і поглибленого аналізу її причин з метою нейтралізації та розробки заходів щодо подолання.

Недостатня науково-теоретична розробка понять "корупція", "корупційне діяння", "корупційне правопорушення", важливість визначення корупційних діянь як адміністративних проступків та відмежування їх від службових злочинів, проблеми адміністративно-правового регулювання боротьби з корупцією в Україні, необхідність формулювання науково обґрунтованих рекомендацій щодо вдосконалення законодавства, спрямованого на боротьбу з корупцією, визначають актуальність даної роботи і зумовили вибір автором теми дисертаційного дослідження.

Ступінь дослідженості теми дисертації. Незважаючи на те, що інституту адміністративного правопорушення як за радянських часів, так і після проголошення незалежності України присвячувалось багато наукових праць,  питання до цього часу залишається актуальним та цікавим для дослідження. Правова природа інституту відповідальності за корупційні правопорушення досліджувалася в працях вчених у галузі адміністративного права Ю.П.Битяка [45][1], І.П.Голосніченка [14][2], О.В.Терещука[121][3], О.Я.Прохоренко[119][4] та інших.

Базою роботи послужили наукові праці в сфері дослідження понять корупції, а також корупційного діяння як комплексного поняття, які значною мірою й зумовили напрямки наукового пошуку, а саме: роботи М.І.Мельника, М.І.Камлика, Є.В.Невмержицького, А.І.Редьки, М.І.Хавронюка.

Кримінально-правовий аспект корупційних діянь глибоко досліджений у працях Л.В.Багрій-Шахматова, О.О.Дудорова, М.І.Камлика,  Н.В.Кузнецової, А.І.Редьки, М.І.Хавронюка, що було основою для проведення розмежування корупційного правопорушення як адміністративного проступку та як злочину.

Тема дисертації обрана автором в ініціативному порядку, з урахуванням високого рівня її актуальності та недостатнього рівня наукового дослідження. Дисертація виконана як складова частина загального плану науково-дослідної роботи кафедри конституційного та адміністративного права, в окремих аспектах вона пов'язана з темою "Формування механізму реалізації та захисту прав та свобод громадян в Україні"(№01БФ042-01), яка розробляється на юридичному факультеті в період з 2000 до 2005 року та знаходиться в руслі багаторічних наукових досліджень проблем адміністративного права, що ведуться на юридичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає у з'ясуванні поняття корупції як соціально-правового явища, її особливостей, причин та умов розповсюдження в Україні, теоретичному обґрунтуванні адміністративно-правових заходів боротьби з нею, а також у вироблені пропозицій щодо вдосконалення боротьби з цим асоціальним явищем.

Для досягнення цієї мети в процесі роботи над дисертацією вирішувались наступні завдання:

 - обґрунтування корупції як історичного явища, а також аналіз еволюції корупційних діянь в  Україні в контексті порівняльного аналізу подібного явища в інших державах світу;

- визначення понять "корупція", "корупційне діяння" та "корупційне правопорушення" як правових явищ  та їх співвідношення;

- аналіз та визначення корупційних діянь як адміністративних проступків, дослідження складу корупційного правопорушення;

- проведення розмежування між корупційним правопорушенням та службовими злочинами;

-  визначення основних напрямів та методів боротьби з корупцією в Україні;

- визначення адміністративно-правових заходів боротьби з корупцією в Україні;

- класифікація адміністративно-правових заходів боротьби з корупцією в Україні;

- обґрунтування змісту заходів адміністративного примусу, що застосовуються у боротьбі з корупцією;

- з'ясування системи організаційно-правових заходів боротьби з корупцією в Україні.

Об'єктом дисертаційного дослідження виступає корупція як правове явище, адміністративно-правові заходи боротьби з нею в Україні, причини та умови її виникнення, методи боротьби з цим явищем.

Предметом дисертаційного дослідження є історичні і правові джерела, що характеризують корупцію як соціально-правове явище, заходи адміністративно-правової боротьби з нею в Україні та зарубіжних країнах.

Методологічна основа дисертації. У дисертації використовуються загальновизнані наукові методи дослідження.

На всіх етапах написання дисертаційної роботи широко використовувалися такі методи, як порівняння, аналіз, аналогія, спостереження, індукція та інші методи, які були не тільки основним інструментом добору матеріалу для наукового дослідження, а й необхідною умовою досягнення поставленої автором мети.

Взаємозв'язок, співвідношення і розмежування корупційних діянь як адміністративних правопорушень та службових злочинів здійснювалося за допомогою методу системного аналізу. Використовуючи історичний метод, автор досліджував багатий вітчизняний та зарубіжний досвід правової науки, відображений у науковій літературі, що присвячена історії виникнення корупції та її розвитку.

Порівняльний метод застосовувався під час дослідження доцільності запровадження в діяльності державних правоохоронних органів України тих чи інших методів та заходів боротьби з корупцією, що застосовуються на практиці в діяльності державних органів влади інших країн.

Комплексний підхід та використання всіх вищезазначених методів наукового дослідження дозволили всебічно розглянути особливості адміністративно-правових заходів боротьби з корупцією, виявити їх роль та місце в науці адміністративного права України.

Важливе методологічне значення для дослідження правової природи інституту адміністративного правопорушення та інституту відповідальності за корупційні правопорушення мають праці вчених у галузі теорії адміністративного права В.Б. Авер΄янова, О.Ф.Андрійко, Д.Н.Бахраха, О.М.Бандурко, Ю.П.Битяка, Є.В.Додіна, І.П.Голосніченко, В.К.Гіжевського, Р.А.Калюжного, С.В.Ківалова, А.Т.Комзюка, В.М.Марчука, І.М.Пахомова, М.М.Тищенко, М.Ю.Тихомірова, які займалися проблемами дослідження інститутів адміністративного правопорушення та адміністративної відповідальності, що є фундаментальною основою будь-якого дослідження наукових проблем боротьби з адміністративними проступками.

Корупція, як антисоціальне явище, піддається глибокому дослідженню в роботах М.І.Мельника, який присвятив дослідженню цього питання дві монографії: "Корупція: сутність, поняття, заходи протидії". - 2001 рік та "Корупція - корозія влади (соціальна сутність, тенденції та наслідки, заходи протидії)". - 2004 рік.

Джерелом для визначення корупції як адміністративного правопорушення стала робота О.В.Терещука, який в 2000 році захистив дисертацію на тему "Адміністративна відповідальність за корупційні правопорушення".