Стаття 462. Засвідчення набуття права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок

1. Набуття права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок засвідчується патентом.

2.  Обсяг правової охорони визначається формулою винаходу, корисної моделі, сукупністю суттєвих ознак промислового зразка.

3. Умови та порядок видачі патенту встановлюються законом.

Науково-технічні досягнення можуть бути визнані об´єктами промислової власності лише після їх кваліфікації як таких відповідним державним органом, державної реєстрації у відповідних державних реєстрах і видачі патенту. Державна кваліфікація здійснюється Державним підприємством «Український інститут промислової власності» (Укрпатент), яке входить до складу Державного департаменту інтелектуальної власності (Установи), на підставі проведення спеціальних експертиз - формальної і кваліфікаційної (експертизи по суті). Зазначені та інші експертизи здійснюються відповідно до патентних законів і відомчих нормативних актів.

На підставі позитивних висновків експертизи заявок на видачу патенту на винахід, корисну модель, промисловий зразок і державної реєстрації зазначених об´єктів права інтелектуальної власності Установа видає охоронний документ — патент. Патент є техніко-юридичний документ, який засвідчує, що заявлена пропозиція дійсно є об´єктом права інтелектуальної власності, авторство її творця, національний пріоритет на інтелектуальну власність, на винахід, корисну модель і промисловий зразок.

Патент на винахід видається на підставі, або формальної експертизи (деклараційний патент), або на підставі кваліфікаційної експертизи. Деклараційний патент на винахід видається за результатами формальної експертизи та експертизи на локальну новизну (різновид патенту). Патент на винахід (різновид патенту) видається за результатами кваліфікаційної експертизи заявки на винахід.

На корисну модель видається деклараційний патент за результатами формальної експертизи заявки на корисну модель. На підставі формальної експертизи видається патент на промисловий зразок.

За бажанням заявника на видачу патенту на винахід йому може бути видано патент або деклараційний патент. Патент видається за результатом кваліфікаційної експертизи, яка проводиться за бажанням заявника або інших осіб, заінтересованих в проведенні кваліфікаційної експертизи заявки на винахід.

Обсяг правової охорони визначається за формулою винаходу, корисної моделі та сукупністю ознак промислового зразка. Формула винаходу (корисної моделі) повинна стисло і ясно відображати сутність винаходу чи корисної моделі, тобто вона має містити таку сукупність його (її) суттєвих ознак, які дають можливість досягнення зазначеного заявником технічного результату. Формула винаходу (корисної моделі) повинна базуватися на описі й характеризувати винахід (корисну модель) тими самими поняттями, що містить опис винаходу (корисної моделі). Формула складається у вигляді логічного визначення винаходу (корисної моделі) сукупністю усіх його (її) суттєвих ознак. Зазначені ознаки виражаються таким чином, щоб забезпечити можливість їх ідентифікації, тобто однозначного розуміння їх змісту фахівцем на основі відомого рівня техніки. Характеристика ознаки винаходу (корисної моделі) у формулі винаходу (корисної моделі) не може бути замінена посиланням на опис чи креслення, заміна допускається у виняткових випадках, коли неможливо виразити ознаку інакше. Заявник повинен показати, що така необхідність існує.

Обсяг правової охорони промислового зразка визначається сукупністю суттєвих ознак промислового зразка, зображених на фотографіях (його макета, малюнка). Тлумачення ознак повинно проводитися в межах опису промислового зразка. Суттєві ознаки в найбільшій мірі виражаються у фотографії. Це документ, який містить основну інформацію про промисловий зразок і визначає обсяг правової охорони.

Умови та порядок видачі патенту. Патент на винахід, корисну модель, промисловий зразок видається Установою на основі проведення відповідних експертиз заявок державної реєстрації зазначених об´єктів права інтелектуальної власності у відповідних державних реєстрах.

Заявка — це сукупність документів, необхідних для визначення патентоздатності заявленої пропозиції і видачі патенту (деклараційного патенту) на винахід, корисну модель, промисловий зразок. Заявка подається до Установи, де вона в установленому порядку розглядається, і по ній Установа приймає відповідне рішення. На підставі прийнятого рішення про видачу патенту здійснюється державна реєстрація. Установа публікує у своєму офіційному бюлетені визначені в установленому порядку відомості про видачу патенту (деклараційного патенту). Після опублікування відомостей про видачу патенту Установа протягом трьох місяців від дати публікації публікує опис до патенту (деклараційного патенту), що містить опис винаходу (корисної моделі) та промислового зразка.

Після публікації відомостей будь-яка особа має право ознайомитися з матеріалами заявки в установленому порядку.

Заявник має право оскаржити будь-яке рішення чи неприйняття рішення Установою стосовно заявки до суду в місячний строк після його державної реєстрації. Патент видається особі, яка має право на його одержання. Якщо право на одержання одного і того ж патенту мають кілька осіб, їм видається один патент. Деклараційний патент на винахід, корисну модель, промисловий зразок видається під відповідальність його власника за відповідність зазначених об´єктів умовам патентоздатності. Форма патенту і зміст зазначених у ньому відомостей визначаються Установою.