Стаття 734. Передаяня майна під виплату ренти

1. Договором ренти може бути встановлено, що одержувач ренти передає майно у власність платника ренти за плату або безоплатно.

2.  Якщо договором ренти встановлено, що одержувач ренти передає майно у власність платника ренти за плату, до відносин сторін щодо передання майна застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, а якщо майно передається безоплатно, — положення про договір дарування, якщо це не суперечить суті договору ренти.

Частина 1 статті, що коментується, відносить договір ренти до договорів, які передбачають відчуження майна та передбачає зустрічну вимогу в тій чи іншій формі. Даний договір характеризується наступними ознаками: 1) направлений на передачу майна у власність; 2) направлений на сплатну передачу майна у власність; 3) оплатність договору ренти характеризується наявністю зустрічної вимоги, обсяг якої залишається невідомим, доки не настане момент, здатний його визначити.

Інститут купівлі-продажу обраний базовим для регулювання зобов´язань, спрямованих на сплатну передачу майна у власність. Незважаючи на наявність родових ознак, які об´єднують ренту з купівлею-продажем, відносини мають свою специфіку. Вони полягають в специфічній формі оплати, яка характеризується тим, що покупець у порядку оплати отриманого майна надає продавцю постійне або довічне утримання. Подібні відносини носять тривалий та довірчий характер. Договір ренти пов´язаний із ризиком того, що розмір рентних платежів може видатися більшим або меншим від вартості відчужуваного під виплату ренти майна. Невизначеність обсягу зустрічної вимоги є специфічною особливістю договору ренти.

Зобов´язання, спрямовані на передачу майна у власність, можуть бути сплатними або безоплатними. Ознака оплатності (безоплатності) істотно впливає на норми, які визначають спрямованість зобов´язань. Законодавець передбачає субсидіарне застосування норм про купівлю-продаж та дарування, залежно від того, на яких умовах було проведено передачу рентного капіталу. Одержувач ренти крім рентних платежів також може отримати компенсацію вартості майна, яке передається. У даному випадку відносини сторін про передачу і оплату майна регулюються правилами договору купівлі-продажу. Норми договору дарування вказують не тільки на передачу майна у власність, а й на безоплатний характер цих відносин. Одержувач ренти передає платнику ренти майно безплатно, майнові обов´язки платника ренти обмежуються тільки рентними платежами. У цьому випадку відносини сторін щодо питання передачі майна регулюються правилами договору дарування.