Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

1. Поняття і визначення професійної злочинності

У злочинному світі багатьох країн здавна виявляли себе помітно особи, які багаторазово вчиняли крадіжки, шахрайство та інші корисливі злочини, досягаючи певної майстерності. При цьому вони проявляли впертість і небажання відмовлятися від такої поведінки, бо вона була для них джерелом засобів існування. Спираючись на свій багаторічний кримінальний досвід, вони розраховували на безкарність. Таких людей почали називати стійкими, професійними злочинцями. Звичайно, цей термін є умовним. Його застосування можна пояснити тим, що стійка злочинна поведінка зовні схожа на будь-яку іншу професійну діяльність.

Професійній злочинності притаманні такі ознаки.

1.                  Вона має постійний і стійкий характер. Професійні злочинці упродовж тривалого часу багаторазово вчиняють злочини. Це формує в них певну звичку, яка переростає потім у норму поведінки. Кримінальний професіоналізм являє собою різновид свідомо продуманого і в усіх деталях заздалегідь підготовленого соціального паразитизму.

2.                  Професійним злочинцям притаманна відповідна спеціалізація. Ця ознака виявляється в тому, що у кожного із них є чітка настанова на певний вид злочинних занять, на вчинення тотожних або однорідних злочинів. Цей контингент різноманітний. Одні займаються квартирними крадіжками, другі - викраденням автомобілів, треті - контрабандою і реалізацією наркотиків, четверті - шахрайством і т. д.

3.                  Заняття професійною злочинною діяльністю передбачає наявність у її суб´єктів відповідної кримінальної «кваліфікації», тобто необхідних знань, навичок і умінь, що забезпечують підготовку, вчинення і приховування злочинів. За їх допомогою забезпечується впевнене досягнення мети при найменшому ризику бути викритим. Кримінальна кваліфікація відпрацьовується на власному досвіді, а також у процесі постійного спілкування з професіоналами, які мають великий злочинний стаж. Зрештою названі навики і знання доводяться до автоматизму.

Кримінальні професіонали мають на своєму озброєнні відповідний злочинний інструментарій: універсальний набір ключів, спеціально розроблені відмички, сконструйовані в особливий спосіб електродрелі, краплені ігрові карти, верстати для виготовлення різноманітних фальсифікованих документів, бланків, печаток тощо.

4.                  Як свідчить практика, противоправний прибуток професійних злочинців у наші дні є значним. Найбільш «процвітаючі» кримінальні авторитети за рік-два одержують значні прибутки. Вони своїм злочинним промислом не лише забезпечують своє повсякденне «привабливе» існування, але й накопичують первісний капітал.

5.                  Для злочинців-професіоналів характерним є прагнення підтримувати зв´язки з антисоціальним середовищем, близьким до їхньої орієнтації. Найбільш тривкі контакти вони встановлюють здебільше зі злочинцями однієї і тієї ж спеціалізації. Систематичне ведення антисоціального способу життя викликає у них природну психологічну потребу в повсякденному спілкуванні зі своїми кримінальними однодумцями.

6.                  У середовищі професіональних злочинців існує специфічна субкультура: притаманні тільки їм традиції, звичаї, різні неформальні норми поведінки, що не відповідають загальноприйнятим у суспільстві нормам. Кримінальна субкультура відіграє суттєву роль у встановленні і підтриманні професійності.

Серед них поширений свій жаргон. Вони мають прізвиська, що призначені для приховування імен і прізвищ з метою забезпечення конспірації. Вони залишаються за злочинцями навіть і тоді, коли особи змінили своє прізвище і перейшли на нелегальне становище.

Злочинні клани мають спільні грошові фонди («общаки»). Частина цих грошей направляється на надання допомоги заарештованим членам таких угруповань, їхнім сім´ям, витрачається на підкуп потрібних посадових осіб.

Професійна злочинність - це не тільки злочинна поведінка, вона являє собою злочинну діяльність.

Враховуючи наведені ознаки професійної злочинності, її поняття можна сформулювати так: професійна злочинність - це відносно самостійний вид стійкої систематичної злочинної діяльності, суб´єкти якої, володіючи відповідними спеціальними навичками, знаннями і вміннями, займаються кримінальним промислом по здобуванню основного або додаткового доходу, підтримуючи при цьому зв´язок з антисоціальним се­редовищем, близьким до їх власної орієнтації, установок і субкультури.