Загальна характеристика банкрутства як правового та соціально-економічного явища
Сторінки матеріалу:
- Загальна характеристика банкрутства як правового та соціально-економічного явища
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
- Сторінка 5
Вважаємо, що саме законодавчо закріплений комплекс санаційних процедур підприємства-боржника є одним із найвизначніших досягнень сучасного українського законодавства. Тому саме він потребує особливої уваги та особливого науково-практичного дослідження, оскільки в теперішній час відбувається його становлення, яке, звичайно, супроводжується низкою проблем, пов'язаних, зокрема, із строками санаційних процедур, повноваженнями її учасників, взаємодією з державою і т.д. Вже зараз можна із впевненістю зробити висновок, що серед інших негативних факторів, що не дозволяють з достатньою ефективністю відновлювати платоспроможність підприємства-банкрута, слід зазначити:
q відсутність автоматизованої інформаційної бази даних з фінансово-економічного стану основних підприємств області і підприємств, щодо яких розпочата процедура банкрутства;
q відсутність необхідного штату фахівців (юристів, що спеціалізуються в області господарського права, економіко-фінансових аналітиків, бухгалтерів-експертів, аудиторів базових галузей промисловості, здатних комплексно вирішувати поставлені завдання);
q незадовільний контроль повсякденної діяльності санаторів по реалізації плану відновлення платоспроможності підприємств.
Наявність зазначених недоліків найчастіше крім дестабілізації і затягування процесу санації не дозволяє повною мірою здійснити весь комплекс заходів відповідно до затвердженого плану санації. Тому досить актуально звучить та думка, що “при вирішенні задачі успішного економічного розвитку регіону місцеві органи влади повинні постійно контролювати ситуацію по банкрутству підприємств, і не тільки на стадії, коли почате судове провадження. Для своєчасного втручання у фінансово-економічну діяльність підприємств найважливішим моментом є “передбачення банкрутства” Бондик В. Банкротство предприятий и социально-экономические проблемы развития региона // Підприємство, господарство і право.-2001.-№4.-С.110..
Тому в даній роботи увага приділена саме матеріально-правовим та процесуальним особливостям санації як судової процедури відновлення платоспроможності боржника.
Розділ 1. Загальна характеристика банкрутства як правового та соціально-економічного явища
1.1 Історичний розвиток інституту неплатоспроможності та його місце у системі галузей права
Правова природа відносин неспроможності частіше за все залишається за межами наукових досліджень. Між тим, без наукового осмислювання сутності та характеру відносин неспроможності неможливо вдосконалювати існуюче законодавство. До того ж, у відносинах неспроможності взаємно сплітаються майнові та організаційні відносини. З одного боку, головна мета кредиторів полягає у погашенні їхніх грошових вимог, а з другого боку - для реалізації своєї мети кредиторам необхідно створити комітет (спільноту), який буде виступати від імені усіх. Інакше кажучи, інститут неспроможності містить у собі два основних види відносин - майнові та немайнові.
Інститут банкрутства має також свої специфічні принципи:
q конфлікт інтересів;
q підпорядкування більшості;
q пріоритет загального інтересу перед приватним;
q заміна неефективного власника на ефективного;
q задоволення грошових вимог кредиторів тільки в рамках процедури банкрутства та ін.
Крім вищезазначених, можна виділити й такі принципи банкрутства, які відбивають не тільки внутрішню структуру інституту банкрутства, але і процес його застосування. Такими, на наш погляд, можуть бути принципи:
q пріоритету Закону перед іншими нормативними актами;
q збереження суб'єкта, що хазяйнує, при можливості відновити його платоспроможність;
q ліквідації майна боржника при неможливості збереження підприємства з метою справедливого й організованого погашення вимог кредиторів;
q державного регулювання процедури банкрутства.
Перераховані принципи більш чітко характеризують сутність процедури банкрутства і виступають у ролі каркаса, на якому тримаються всі норми Закону. Незважаючи на те, що вони відбиваються в правових нормах, деякі автори вважають за необхідне “... їхнє закріплення в Законі у виді окремої статті” Поляков Б. Принципы института банкротства // Підприємництво, господарство і право.-2002.-№1.-С.7., що сприяло б ефективності процедури банкрутства.
Для правового регулювання інституту банкрутства недостатньо наявності тільки самих принципів. Потрібні ще й методи. Тому потрібно звернути особливу увагу на те, що “... для правового регулювання відносин неспроможності характерна наявність не одного, а двох методів: основного- методу владних розпоряджень, і додаткового - методу автономних рішень” Поляков Б. Методы правового регулирования отношений несостоятельности (банкротства) в Украине // Підприємництво, господарство і право.-2002.-№2.-С.11.. Методи правового регулювання відносин неспроможності характеризуються наявністю наступних ознак:
· в основі методів лежить єдиний, загальний (публічний) інтерес, що спрямований на відновлення платоспроможності суб'єкта, що хазяйнує;
· приватний інтерес, хоч і підлеглий загальному, має відносну самостійність і враховується в прийомах і способах впливу на учасників відносин неспроможності;
· у відносинах неспроможності пріоритет віддається централізованому правовому регулюванню; у той же час учасники відносин у межах границь, наданих їм правовою нормою, можуть самостійно встановлювати свої права й обов'язки;
· до учасників відносин в основному застосовують позитивне зобов'язування як засіб правового регулювання з частковим використанням юридичного дозволу;
· прийоми і способи правового впливу на учасників відносин неспроможності здійснюються комплексно.
Виходячи з перерахованих ознак, можна сформулювати поняття методу правового регулювання відносин неспроможності.
Методи правового регулювання відносин неспроможності - це такі способи і прийоми впливу на учасників відносин, що поєднують імперативні і диспозитивні основи, використовують на суб'єктів позитивне зобов'язування і частково юридичні дозволи, спрямовані на відновлення платоспроможності суб'єкта, що хазяйнує (загальний інтерес), а при неможливості - його ліквідацію з метою повного чи часткового задоволення грошових вимог кредиторів (приватний інтерес).
Саме це у сукупності дозволяє зробити висновок, що відносини неспроможності потрібно відмежовувати від інших галузей права: цивільного, адміністративного, фінансового, господарського процесу, виконавчого провадження.
Від майнових відносин, які складають предмет цивільного права, відносини неспроможності відрізняються тим, що в них відсутні рівність у правах учасників відносин.
Від адміністративно-правових відносин відносини неспроможності відрізняються тим, що органи держави приймають участь в них не на основі виконавчо-розпорядчої діяльності, а як учасники провадження у справі про банкрутство на підставі компетенції, визначеної Законом.
Від господарського процесу відносини неспроможності відрізняються по внутрішньому змісту тим, що завдання суда складається не в розв'язанні спору за своєю суттю, а в здійсненні контролю над учасниками провадження у справі про банкрутство.
Тому всі вищезазначені ознаки відносин неспроможності дають підстави говорити “... про існування підгалузі права - права неспроможності, яке має свій предмет і метод” Поляков Б. Правовая природа отношений несостоятельности // Підприємництво, господарство і право.-2001ю-№12.-С.10..