Висновки до розділу 3
1. Створення економічних, організаційних і правових передумов детінізації у сфері погашення податкового боргу є не тільки основою або підґрунтям для детінізації основного масиву тіньових відносин, а й методологічною базою удосконалення організаційно-правової інфраструктури протидії тіньовому капіталообігу на підприємствах - податкових боржниках.
2. Економіко-правову основу адміністративно-правового режиму детінізації відносин у сфері погашення податкового боргу складають організаційно-правові заходи комплексної системи детінізації відносин у сфері погашення податкового боргу. КСД у сфері погашення податкового боргу включає в себе систему заходів, спрямованих на: 1) забезпечення створення уповноваженими органами державної влади сприятливих економіко-правових умов для здійснення податковими боржниками легальної фінансово-господарської діяльності; 2) удосконалення організаційно-правової інфраструктури превентивної протидії вчиненню адміністративних і фінансових правопорушень, пов'язаних із тіньовими проявами з боку податкових боржників.
3. Одним із основних напрямів спеціального блоку заходів КСД у сфері погашення податкового боргу є забезпечення функціонування системи запобіжного податкового контролю.
3.1. Запобіжний податковий контроль у сфері погашення податкового боргу - це сукупність адміністративно-правових і інформаційно-аналітичних заходів спрямованих на комплексне забезпечення діяльності органів ДПС України щодо запобігання виникнення податкового боргу і забезпечення його своєчасного погашення, протидію адміністративним і фінансовим правопорушенням, пов'язаних із тіньовими проявами з боку податкових боржників.
4. Удосконалення організаційно-правової складової інфраструктури превентивної протидії вчиненню адміністративним і фінансовим правопорушенням, пов'язаних із тіньовими проявами з боку податкових боржників, передбачає удосконалення організаційної та функціональної структури Департаменту погашення прострочених податкових зобов'язань і відділу організації оперативних заходів по скороченню податкового боргу Оперативного управління ГУПМ ДПА України.
4.1. Функціональний аналіз Департаменту погашення прострочених податкових зобов'язань і відділу організації оперативних заходів по скороченню податкового боргу Оперативного управління ГУПМ ДПА України засвідчив про відсутність у них чітких мети, завдань й відповідної функціональної структури, а також виявлено невідповідність виконуваних ними функцій завданням, що визначені в законодавстві з питань їх виконавчо-розпорядчої діяльності, дублювання основних функцій - податкової застави та арешту активів платників податків.
5. Головним завданням КСІАЗ КСД є удосконалення організаційної та функціональної інфраструктури органів ДПС у досліджуваній сфері; забезпечення здійснення ефективного податкового контролю за своєчасністю та повнотою виконання платниками податків своїх податкових обов'язків; створення умов для запобігання виникненню податкового боргу та забезпечення своєчасного його погашення, запобігання вчиненню і припинення адміністративних і фінансових правопорушень, пов'язаних із тіньовими проявами з боку податкових боржників.
6. Комп'ютерна система інформаційно-аналітичного забезпечення комплексної системи детінізації відносин у сфері погашення податкового боргу повинна функціонувати на таких рівнях:
- загальному (внутрішньоорганізаційному і зовнішньому) рівні КСІАЗ КСД у сфері погашення податкового боргу пов'язаний із інформаційним обслуговуванням здійснення основних контролюючих функцій органів ДПС, у т. ч. адміністрування податкового боргу;
- спеціальному (внутрішньоорганізаційному і зовнішньому) рівні КСІАЗ КСД у сфері погашення податкового боргу пов'язаний із забезпеченням реалізації спеціального блоку заходів КСД щодо підвищення ефективності адміністративно-правової діяльності органів ДПС України у сфері погашення податкового боргу.