ВИСНОВКИ

Сторінки матеріалу:

 

У дисертаційному дослідженні висвітлюються історико-правові аспекти розвитку підприємницької діяльності та соціально-економічні умови виникнення фіктивного підприємництва, узагальнюється законодавство, яке регулює підприємницьку діяльність, та його соціальна небезпека. Визначено прояви і різновиди фіктивних підприємств та основні схеми їх протиправного використання. Згруповано фіктивні підприємства залежно від їх ролі в протиправних схемах, разовості та напрямів злочинного використання. Проаналізовано практичну діяльність підрозділів податкової міліції щодо протидії створенню та функціонуванню фіктивних підприємств.

Проводилося дослідження системи, завдань, повноважень підрозділів міліції, організація ними роботи, розробка науково-обгрунтованих рекомендацій з організації напрямів протидії фіктивному підприємництву.

 Проведене дослідження загальної характеристики фіктивного підприємництва дозволяє зробити такі висновки:

1. Розвиток підприємницької діяльності і ринкових відносин залежить від державного устрою і правового регулювання. Недосконале адміністративно-правове регулювання підприємницької діяльності веде до виникнення фіктивного підприємництва.

2. Приватна власність, ринкові відносини, що становлять основу підприємницької діяльності внаслідок відомих історичних обставин на території нашої держави заборонялись, що привело до виникнення лжекооперативів.

3. Законодавство радянського періоду не сприяло розвитку підприємницької діяльності, а перевага і сприяння державному сектору економіки, утиски і переслідування колишніх приватних підприємців, створили умови для розвитку фіктивного підприємництва.

4. За роки незалежності України, внаслідок правової неузгодженості діяльності суб'єктів господарювання, пов'язаних з відповідальністю за фінансові правопорушення, фіктивне підприємництво набуло нових видів і форм. Правопорушення, які вчиняються з використанням фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності стали досить розповсюджені в стратегічних для економіки держави сферах: бюджетній, фінансово-кредитній, банківській, зовнішньоекономічній діяльності, в сфері приватизації, в сферах торгівлі, послуг, виробництві, приватного бізнесу та в інших галузях народного господарства і становлять суспільну небезпеку.

5. Пропонується доповнити ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення "Порушення порядку провадження господарською діяльністю", після слів: "Провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом", словами: "або провадження господарської діяльності суб'єктом господарювання зареєстрованого з порушення порядку (встановлених правових норм) реєстрації, або провадження господарської діяльності власником (співвласниками) після придбання суб'єкта господарювання без перереєстрації його в державних органах або несвоєчасного повідомлення в держані органи про зміну юридичної адреси суб'єкта господарювання " і далі за текстом.

6. Доповнити ст. 166-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення "Неправомірні угоди між підприємцями" після слів "Укладення угод, спрямованих на встановлення (підтримування) монопольних цін (тарифів), знижок, надбавок (доплат), націнок, розподіл ринків за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягом їх реалізації чи закупівель або за колом споживачів чи за іншими ознаками з метою їх монополізації, усунення ринку або обмеження доступу до нього продавців, покупців, інших підприємців", словами: "або укладення угод спрямованих на сприяння заволодінню товарно-матеріальними, грошовими цінностями, ухилення від оподаткування іншими суб'єктами господарювання тощо" і далі за текстом.

7. Пропонується наукове визначення узагальненого поняття фіктивного підприємництва, як неіснуючої, недійсної, нелегітимної (незаконної) відповідно до встановленого законодавства господарської комерційної діяльності, яка проваджується від імені (фіктивних) суб'єктів господарювання різних видів і форм, або з використанням тільки їх реквізитів як засобу для заволодіння товарно-матеріальними цінностями або отримання інших неконтрольованих прибутків. Наслідки незаконної діяльності вчиненої при фіктивному підприємництві (проступків або злочинів) скоєних винними особами регулюються відповідним законодавством.

 8  Пропонується наукове поняття "фіктивного підприємства", як суб'єкта господарювання зареєстрованого в державних органах з порушенням порядку (правових норм) державної реєстрації (на підставних, судимих, недієздатних та інших осіб, за підробленими засновницькими документами, не перереєстрованого в державних органах після придбання новим власником, порушує порядок подання  звітів про зміну свого місцезнаходження та порядок подання податкових декларацій і фінансової звітності тощо). Від його імені здійснюється фіктивне підприємництво: укладаються неправомірні угоди з певною метою, створюються умови для здійснення іншими фізичними чи юридичними особами протиправної діяльності поза державним контролем, ухилення від сплати податків тощо. Наявність функціонування такого підприємства приводить до його ліквідації у судовому порядку шляхом визнання установчих документів та укладених ним угод недійсними і скасування державної реєстрації. Наслідки протиправних дій осіб винних у створенні або використанні фіктивного підприємства регулюються відповідним законодавством;

  Знання працівниками міліції різновидів фіктивних підприємств протиправних схем і способів, за якими вчиняється фіктивне підприємництво та інші правопорушення, пов'язані з ним, дозволяє максимально точно визначити характер і вид правопорушень, що мають значення в процесі документування та при розслідуванні. Як показав аналіз дослідження, існує тісний діалектичний взаємозв'язок між різновидами фіктивних підприємств, схемами і способами їх злочинного використання, причинами і умовами, які сприяють вчиненню правопорушень, що надає можливість правоохоронним органам зосередити зусилля на їх запобіганні, виявленні і викритті.

Проведене дослідження розділу "Організація діяльності підрозділів податкової міліції щодо протидії фіктивному підприємництву" дозволяє зробити такі висновки:

1. Особливості діяльності підрозділів податкової міліції щодо виконання покладених на них завдань, - запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, свідчить, що ці підрозділи ведуть боротьбу, перш за все, з різноманітними правопорушеннями (злочинами і проступками), які вчиняються правопорушниками від імені суб'єктів господарювання в підприємницькій діяльності, на етапі їх створення і функціонування. Розглядаючи організаційну побудову, функції та повноваження підрозділів по боротьбі з фіктивними суб'єктами підприємницької діяльності та незаконному відшкодуванню податку на додану вартість доцільніше було б перейменувати в підрозділи протидії фіктивному підприємництву та незаконному відшкодуванню податку на додану вартість.

Така назва найбільше відповідала б основним завданням підрозділів податкової міліції щодо запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження в справах про адміністративні правопорушення.

2. Організація роботи підрозділів податкової міліції потребує вдосконалення Робота працівників податкової міліції, як показав аналіз нашого дослідження, повинна оцінюватися не тільки по кількості викритих злочинів, але й по кількості осіб притягнутих до адміністративної відповідальності. Для підвищення професійних навичок і специфіки роботи в фінансово-економічній сфері доцільно було б створити курси з протидії фіктивному підприємництву на базі Інституту післядипломної освіти при Національному університеті ДПС України з подальшим складанням заліку і лише після успішної його здачі допускати їх до самостійної роботи.

3. Впровадити на базі факультету податкової міліції Національного університету державної податкової служби України підготовку спеціалістів, які б готували фахівців для боротьби з економічною злочинністю не тільки за спеціальністю "правоохоронна діяльність", а й за економічними спеціальностями, з обов'язковою спеціалізацією в кредитно-фінансовій сфері.

4. Роздробленість відомчих інформаційних систем правоохоронних органів не забезпечують якість і надійність різносторонньої інформації, що  призводить до зниження ефективності щодо протидії фіктивному підприємництву різними правоохоронними органами. У зв'язку з цим важливо об'єднати інформаційні системи різних правоохоронних відомств із впровадженням єдиних інформаційних технологій в один автоматизований інформаційний банк даних (АІБД), який функціонував би у системі ДПС України. Тут сконцентровувалися б дані про реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності і їх засновників як платників податків, господарські і фінансові операції та інша, необхідна для правоохоронних органів інформація, що сприяла б викриттю економічних правопорушень, покращило б контроль за ними.

5. Для усунення ряду причин та умов, які сприяють вчиненню фіктивного підприємництва, може стати подальше вдосконалення чинного законодавства і внесення змін до ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" про здійснення державної реєстрації суб'єктів господарювання в органах державної податкової служби; внесення змін до Господарського процесуального кодексу України щодо спрощення процедури визнання недійсними угод між реальними суб'єктами підприємницької діяльності та фіктивними підприємствами.

6. Розробка механізму реалізації положень ст. 27 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо використання органами державної реєстрації суб'єктів господарювання обліків органів міліції та інших державних органів при здійсненні перевірок осіб, які створюють суб'єкт господарювання на їх дієздатність, судових обмежень про позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, які відповідно до чинного законодавства визнаються такими, що не допускають реєстрації осіб як підприємців, заняття ними керівних посад, а також посад, пов'язаних із матеріальною відповідальністю. Законодавчо передбачити перевірку правоохоронними та контролюючими органами джерел надходження коштів за рахунок яких формується статутний фонд, передбачити перевірки напряму діяльності виробничих приміщень СПД. Врегулювати питання щодо законодавчого чіткого визначення поняття місцезнаходження підприємницької структури і строки початку підприємницької діяльності та інше

 7. Внести зміни до Закону України "Про банки та банківську діяльність" у випадках визнання підприємств фіктивним, надавати ДПА відомості від банківських установ про рух коштів по будь-якому його рахунку і про призначення платежів та інших даних до контрагентів. Здійснювати відшкодування податку на додану вартість по факту оплати грошовими коштами покупця на розрахунковий рахунок постачальника.

Реалізація змін до таких законодавчих норм дозволила б  підрозділам податкової міліції більш ефективно виявляти та викривати правопорушення (злочини і проступки), правильно кваліфікувати такі діяння та призначати відповідні покарання адміністративними, слідчо-судовими органами.

На думку автора, у зв'язку з багатоаспектністю досліджуваної проблеми в дисертації розглянута лише частина адміністративно-правового забезпечення діяльності податкової міліції щодо протидії фіктивному підприємництву, що не дає підстав вважати дану проблему вичерпаною. Вона покликана привернути увагу наукової громадськості, практичних працівників правоохоронних органів.