Висновки до розділу 2

 

Проведене дослідження розділу "Організаційно-правові основи діяльності  підрозділів податкової міліції щодо протидії фіктивному підприємництву"  дозволяє зробити такі висновки:

1. Особливості діяльності підрозділів податкової міліції щодо виконання покладених на них завдань, - запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, свідчить, що ці підрозділи ведуть боротьбу, перш за все, з різноманітними правопорушеннями (злочинами і проступками), які вчиняються правопорушниками від імені суб'єктів господарювання в підприємницькій діяльності, на етапі їх створення і функціонування. Розглядаючи організаційну побудову, функції та повноваження підрозділів по боротьбі з фіктивними суб'єктами підприємницької діяльності та незаконному відшкодуванню податку на додану вартість доцільніше було б перейменувати в підрозділи протидії фіктивному підприємництву та незаконному відшкодуванню податку на додану вартість.

Така назва найбільше відповідала б основним завданням підрозділів податкової міліції щодо запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження в справах про адміністративні правопорушення.

2. Протидія фіктивному підприємництву, як показав аналіз нашого дослідження, повинна оцінюватися не тільки з застосуванням кримінального, а й адміністративного законодавства.   

3. Для підвищення професійних навичок і специфіки роботи в фінансово-економічній сфері доцільно було б створити курси з протидії фіктивному підприємництву на базі Інституту післядипломної освіти при Національному університеті ДПС України з подальшим складанням заліку і лише після успішної його здачі допускати їх до самостійної роботи.

4. Впровадити на базі факультету податкової міліції Національного університету державної податкової служби України підготовку спеціалістів, які б готували фахівців для боротьби з економічною злочинністю не тільки за спеціальністю "правоохоронна діяльність", а й за економічними спеціальностями, з обов'язковою спеціалізацією в кредитно-фінансовій сфері.

5. Роздробленість відомчих інформаційних систем правоохоронних органів не забезпечують якість і надійність різносторонньої інформації, що призводить до зниження ефективності щодо протидії фіктивному підприємництву різними правоохоронними органами. У зв'язку з цим важливо об'єднати інформаційні системи різних правоохоронних відомств із впровадженням єдиних інформаційних технологій в один автоматизований інформаційний банк даних (АІБД), який функціонував би у системі ДПС України. Тут сконцентровувалися б дані про реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності і їх засновників як платників податків, господарські і фінансові операції та інша, необхідна для правоохоронних органів інформація, що сприяла б викриттю економічних правопорушень, покращило б контроль за ними.

6. Для усунення ряду причин та умов, які сприяють вчиненню фіктивного підприємництва, може стати подальше вдосконалення чинного законодавства і насамперед потребують негайного законодавчого врегулювання і внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" про здійснення державної реєстрації суб'єктів господарювання в органах державної податкової служби;

 7. Розробка механізму реалізації положень ст. 27 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" щодо використання органами державної реєстрації суб'єктів господарювання обліків органів міліції та здійснення перевірок осіб, які створюють суб'єкт господарювання на дієздатність, судових обмежень про позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, які відповідно до чинного законодавства визнаються такими, що не допускають реєстрації осіб як підприємців, заняття ними керівних посад, а також посад, пов'язаних із матеріальною відповідальністю. Законодавчо передбачити перевірку правоохоронними та контролюючими органами джерел надходження коштів за рахунок яких формується статутний фонд, передбачити перевірки напряму діяльності виробничих приміщень СПД. Врегулювати питання щодо законодавчого чіткого визначення поняття місцезнаходження підприємницької структури і строки початку підприємницької діяльності та інше. Необхідно внести зміни до частини 2 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" про порядок проведення державної реєстрації юридичної особи після слів: "Перевірка на відсутність підстав для відмови, які передбачені абзацами..." доповнити словами: "четвертим частини першої статті 27 цього Закону, здійснюється з використанням відомостей обліків правоохоронних органів" і далі за текстом "п'ятим - восьмим частини першої статті 27 цього Закону, здійснюється з використанням відомостей з Єдиного державного реєстру".

8. Внести зміни до Закону України "Про банки та банківську діяльність" у випадках визнання підприємств фіктивним, надавати ДПА відомості від банківських установ про рух коштів по будь-якому його рахунку і про призначення платежів та інших даних до контрагентів. Здійснювати відшкодування податку на додану вартість по факту оплати грошовими коштами покупця на розрахунковий рахунок постачальника