2.2. Організація роботи підрозділів податкової міліції щодо протидії фіктивному підприємництву

Сторінки матеріалу:

  • 2.2. Організація роботи підрозділів податкової міліції щодо протидії фіктивному підприємництву
  • Сторінка 2
  • Сторінка 3

 

Організація - від пізньолатинського "organisо" (повідомляю, тобто влаштовую) приведення в систему чогось, добровільне об'єднання груп, людей для вирішення спільних завдань, досягнення спільної мети [95, с. 143].

Вирішення підрозділами податкової міліції завдань щодо протидії фіктивному підприємництву, як показав аналіз дослідження, залежить від багатьох факторів, один із яких - правильно продумана і чітко налагоджена організаційна робота підрозділів податкової міліції направлена на досягнення ефективних результатів з обслуговування закріплених за ними суб'єктів підприємницької діяльності в різних галузях економіки а також ліній за окремими напрямками скоєння правопорушень, як у межах окремих регіонів, так і всієї держави в цілому.

Загальна організація роботи підрозділів податкової міліції структурно побудована за галузево-об'єктовим принципом роботи, а також за окремими напрямками (лініями) роботи залежно від виду сплачуємих суб'єктами господарювання податків.

Організаційна робота підрозділів податкової міліції передбачає здійснення, з застосуванням адміністративно-правових методів, комплексу необхідних управлінських заходів зі збору відомостей (інформації, даних), для оцінки і використання,  проведення аналізу з метою вироблення, формування, прийняття та організації виконання управлінських рішень. Організаційно-управлінська діяльність підрозділів податкової міліції забезпечує безпреривне спостереження за результатами службової діяльності усіх підрозділів податкової міліції як зовнішнього так і внутрішнього середовища.

Велика роль в організації діяльності підрозділів податкової міліції щодо протидії фіктивному підприємництву відіграє керівництво підрозділами. Здійснення керівним складом підрозділів податкової міліції організаційної роботи та прийняття на цій основі управлінських і оперативно-тактичних рішень тісно пов'язані з пізнавально-аналітичним аспектом діяльності підрозділів податкової міліції, який у практиці оперативно-службової діяльності називається вивченням стану і оцінки зовнішнього середовища (оперативної обстановки) на об'єктах оперативного обслуговування.

Враховуючи, що протиправна діяльність фіктивних підприємств використовується правопорушниками практично в усіх галузях економіки, завданням керівництва підрозділів податкової міліції спрямовувати підпорядковані підрозділи на виявлення, викриття фіктивних підприємств, їх ліквідацію та забезпечення стягнення заборгованості з таких підприємств у бюджет. Як складова частина управлінської діяльності організаційна робота у підрозділах податкової міліції, що протидіють фіктивному підприємництву здійснюється на всіх рівнях у межах компетенції, вона притаманна кожному структурному підрозділу й співробітнику, але й характерна для спеціалізованих підрозділів податкової міліції.

Методика організаційної роботи направленої на виявлення правопорушень які вчиняються від імені фіктивних підприємств полягає в поєднанні гласних і негласних заходів.

Гласні заходи - це такі, що здійснюються працівниками податкової міліції в процесі виконання покладених на них службових завдань без спеціальних прийомів (заходів) конспірації до осіб, стосовно яких вони проводяться. Серед гласних заходів, що здійснюються щодо протидії фіктивному підприємництву, найчастіше застосовуються попереджувальні (профілактичні); адміністративні; слідчі та інші дії працівників податкової міліції.

Дії з реалізації гласних заходів щодо протидії фіктивному підприємництву можуть проявлятися в різноманітних формах:

- опитування осіб за їх згодою та використання їх добровільної допомоги в виявленні фіктивних фірм;

- ініціювання перед керівництвом органів податкової служби про проведення позапланової перевірки фіктивних суб'єктів господарювання;

- участь працівників міліції у перевірці фінансово-господарської діяльності підприємств з ознаками фіктивності та підприємств, які контактували з ним;

- направлення запитів на отримання документів та їх аналіз, що стосується протиправної діяльності фіктивних підприємств;

- відвідування жилих, службових та інших приміщень за згодою власників або мешканців для з'ясування обставин вчинених правопорушень фіктивними підприємствами;

- підготовка необхідного пакету документів для направлення в суд з метою скасування судом засновницьких документів фіктивних підприємств та укладених з ним угод та інші.

Практична діяльність податкової міліції з використання гласних заходів настільки різноманітна, що розглянути всі її форми неможливо. Головне при проведенні гласних заходів щодо протидії фіктивному підприємництву - це витребування і аналіз перш за все документів, які є підставою для створення підприємств (засновницькі документи (статут), наявність дозволів, ліцензій, тощо. Встановлення і перевірка за спеціальними обліками осіб на яких зареєстровані фіктивні підприємства. Для виявлення окремих правопорушень, які здійснювалися фіктивними підприємствами важливого значення набуває здійснення економіко-правового аналізу фінансово-господарської діяльності таких суб'єктів господарювання тощо.

Негласний характер оперативного напряму є весь комплекс оперативно-розшукових заходів, передбачених Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність", іншими нормативними актами, а також відомчими нормативними актами ДПА України. Особлива увага повинна приділятись організації роботи з отримання інформації негласними методами та проведення широкомасштабного застосуванням оперативно-технічних заходів передбачених Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність".

Виходячи із загально розроблених даних організації роботи та управління органами держаної податкової служби України за авторством  Касьяненко М.М., Гринюка М.В., Цимбала П.В. [107] та інших до елементів організації діяльності підрозділів податкової міліції щодо протидії фіктивному підприємництву можна віднести:

- вивчення, аналіз та оцінка стану зовнішнього та внутрішнього середовища на об'єктах обслуговування;

- прийняття на основі аналізу управлінських рішень, здійснення  планування (на основі прогнозу) діяльності підрозділів податкової міліції по запобіганню та викриттю правопорушень, пов'язаних з фіктивним підприємництвом;

- підбір та розстановка кадрів (сил) на об'єктах оперативного обслуговування підрозділів податкової міліції та здійснення взаємодії з іншими правоохоронними та контролюючими органами;

- облік та оцінка результатів роботи підрозділів податкової міліції;

- організація обліку та контролю з боку керівництва за діяльністю підрозділів податкової міліції [108, с.9].

Під зовнішнім середовищем розуміють об'єктивно існуючі умови, в яких діють підрозділи податкової міліції. Це по-перше, соціальнно-економічні, політичні демографічні, територіальні та інші фактори, які впливають на стан дотримання податкового законодавства, форми і методи з його порушенням, по друге - власне порушення податкового законодавства .

Внутрішнє середовище - це самі підрозділи податкової міліції, до яких входять дві складові: сили та засоби діяльності цих підрозділів і результати їх діяльності.

 Вивчаючи внутрішнє і зовнішнє середовище на об'єктах обслуговування, працівники податкової міліції, при виявленні і викритті правопорушень пов'язаних з фіктивними підприємствами використовують традиційну методику вивчення стану правопорушень, вироблену кримінологією, правовою статистикою, що є сукупністю конкретних прийомів збору, обробки і аналізу первинної інформації. Використання таких прийомів характеризує стан, структуру і динаміку правопорушень, її причини та умови, заходи протидії та їх результати. При вивченні оперативної обстановки використовуються різні соціологічні методи дослідження, зокрема статистичні методи формалізації і математизації операцій, які забезпечують високу якість збору, зберігання, обробки і видачі кримінологічної і оперативної інформації [109, с. 97 - 100]. Широко застосовується і картографічний метод, сутність якого в графічному зображенні отриманих даних на картах і схемах тощо.

Стан, динаміка правопорушень, які скоюються з використанням фіктивних підприємств, вивчається у тісному взаємозв'язку з винними особами, з урахуванням їх віку, освітнього рівня, професійно-трудової діяльності, судимості тощо.

На підставі отриманих даних, вивчення практики діяльності працівників податкової міліції у виявленні правопорушень, які скоювалися з використанням  фіктивних підприємств, має таку характеристику: 84,7 % - це суб'єкти господарської діяльності: власники, засновники, а також бухгалтери; освіта у 67 % вища, із них у 38 % - економічна, у 23 % - юридична. Середній вік - 30 - 40 років, із них 64,7% становлять чоловіки, 35,3 % - жінки, в основному дані особи раніше не були судимі [Дод. Б].

Вивчення стану оперативної обстановки повинна мати систематичний характер, тобто необхідне проведення аналізу добової, декадної, місячної інформації, інформації за квартал, півріччя, дев'ять місяців, рік, а то й більше. Аналіз стану оперативної роботи дозволяє зосередити увагу на періодичності здійснення правопорушень у часі та території (об'єктах) оперативного обслуговування.

Обслуговування передбачає створення умов для постійного отримання оперативної інформації. Від цього залежить успіх виявлення, викриття фіктивного підприємництва. Обслуговування повинно охоплювати спостереження усіх без винятку об'єктів з різними формами власності на закріпленій території; забезпечувати своєчасне надходження необхідної та достовірної за змістом і обсягом оперативної інформації та ефективне використання засобів і можливостей для попередження, виявлення правопорушень у сфері підприємницької діяльності

Обслуговування підрозділами податкової міліції здійснюється на усіх рівнях системи підрозділів податкової міліції за такими основними принципами спеціалізації: об'єктово-галузева, лінійно-об'єктова та зонально-територіальна.

Структурна побудова підрозділів податкової міліції відповідає галузям і напрямам (лініям) роботи за основними принципами спеціалізації. Спеціалізація забезпечує більш кваліфіковане й оперативне управління діяльністю оперативних підрозділів у виявленні, викритті фіктивного підприємництва та інших злочинів і правопорушень, що з ними пов'язані, позитивно впливає на рівень кваліфікації керівників і особового складу.

Для накопичення, збереження, аналізу інформації про стан зовнішнього середовища на об'єктах, що обслуговуються, використовуються контрольно-спостережні справи. Безпосереднім виконавцем обслуговування виступає працівник податкової міліції, а керівник підрозділу є організатором даних дій.

Логічним завершенням роботи з вивчення оперативної обстановки є її оцінка, яка дозволяє керівнику підрозділів й його підлеглим працівникам виявити недоліки у проведених заходах, зосередити увагу на їх виправленні, визначити завдання і заходи щодо їх виконання. На підставі висновків аналізу зовнішнього і внутрішнього середовища приймається управлінське рішення про планування, розстановку сил і засобів підрозділів, яке включає організацію роботи працівників податкової міліції на основі принципу спеціалізації, обслуговування, раціонального використання спеціальної техніки. Основні види управлінських рішень - накази, настанови, розпорядження, інструкції листи ДПА, плани.