ВСТУП

Сторінки матеріалу:

    

          Актуальність теми. Розвиток цивілізованих ринкових відносин в Україні неможливий без створення та функціонування системи правового захисту інтересів учасників трудових відносин. Відповідно до ст.13 Конституції України від 28 червня 1996 року[1] держава забезпечує соціальну спрямованість економіки. В цих умовах актуальним є розроблення та прийняття нормативних актів, направлених на підвищення рівня захисту трудових прав і соціально-економічних інтересів працюючих. Чинне законодавство про профспілки створило правові основи й умови для здійснення ними захисної функції, а на практиці деякі профспілки не завжди використовують ці можливості і діють в інтересах роботодавців, а не працівників. Однією з причин пасивного ставлення профспілок до захисту трудових прав працівників є і нечіткість окремих норм законодавства і різне їх тлумачення.      

          Аналіз українського профспілкового руху за останні роки свідчить про те, що проблема реального здійснення ними захисної функції є вельми актуальною. Окремі питання, пов'язані із захисною функцією профспілок в радянський період досліджували такі вчені, як М.Г.Александров, К.С.Батигін, В.М.Догадов, С.О.Іванов, Р.З.Лівшиць, Г.К.Москаленко, О.С.Пашков, В.М.Скобєлкін, О.В.Смирнов, В.І.Смолярчук, І.О.Снігірьова, В.М.Толкунова, А.І.Цепін, В.А.Чибисов, а також вітчизняні дослідники Н.Б.Болотіна, В.С.Венедиктов, Г.С.Гончарова, П.І.Жигалкін, Р.І.Кондратьєв, А.Р.Мацюк, Л.І.Лазор, П.Д.Пилипенко, В.І.Прокопенко, О.І.Процевський, В.Г.Ротань, З.К.Симорот, Н.М.Хуторян, Г.І.Чанишева та багато інших. 

          Необхідність існування у профспілок захисної функції обумовлено наявністю протиріч між інтересами всього суспільства, держави та інтересами працівників, між їх потребами та можливістю їх задоволення.           

          Незважаючи на деяку активізацію профспілок по захисту прав та інтересів працівників, профспілкам України не вдається повною мірою виконувати своє призначення. Негативним моментом в їх діяльності була фактична неузгодженість їх дій з потребами та інтересами найманих працівників. В зв'язку з цим дослідження профспілкового руху по виконанню своєї основної функції, якою є функція захисту, уявляється не тільки актуальним, але й перспективним, тому що дає можливість нинішнім профспілкам уникнути помилок минулого.     

          Відсутність послідовності в реалізації функції захисту прав та інтересів працівників, переміщення в різні періоди Радянського Союзу на перший план виробничих завдань було обумовлено одержавленням профспілок і призводило до нехтування соціальних проблем трудящих, а це, в свою чергу, - до росту суперечностей та конфліктів. 

          Виявлення сутності захисної функції, основних її напрямів створюватиме практичні можливості для позитивних дій профспілок по захисту трудових прав і соціально-економічних інтересів працюючих, що буде сприяти зростанню авторитета профспілок, їх об'єднань. 

          За останні роки прийняті важливі нормативно-правові акти з питань повноважень профспілок. Це перш за все Конституція України (ст.36). Законодавство про профспілки, яке в цілому відповідає міжнародним стандартам, ще не дає підстав для створення цілісного механізму взаємодії профспілок і роботодавців та належних умов для реалізації профспілками захисної функції. Прийнятий Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" від 15 вересня 1999 року[2], зміцнив правову базу діяльності профспілок, створив умови для їх усіх невирішених проблем взаємовідносин з роботодавцями. Разом з тим, даний Закон потребує змін, які стосуються в першу чергу більш чіткої регламентації захисної функції з врахуванням профспілкового плюралізму в умовах становлення ринкової економіки.      

          Захисна функція профспілок передбачена також і в статутних нормах профспілок. Так, в ст.8 Статуту Федерації профспілок України, затвердженому у новій редакції постановою IV з'їздом ФПУ передбачено, що метою діяльності ФПУ - є вираження, представлення  інтересів і захист прав організацій - членів ФПУ, координація їхніх колективних дій, представництво й захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в органах державної влади й органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, їхніми організаціями та об'єднаннями, а також з іншими об'єднаннями громадян[3]. В Програмі дій ФПУ України на (2002-2007 роки), схваленою IV з'їздом ФПУ, також наголошується на необхідність посилення трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок[3]1. У Примірному положенні про первинну профспілкову організацію - організаційну ланку членської організації Федерації профспілок України також передбачено у п.2.16.1., що первинні профспілкові організації здійснюють представництво й захист трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників у відносинах з роботодавцями, органами влади, місцевого самоврядування, в суді.           

          Профспілки в сучасних умовах перебувають у кризовому стані, про що свідчить скорочення кількості членів профспілок, скорочення їх прав за проектом нового Трудового кодексу, обмеження їх прав за чинним законодавством (втрата права законодавчої ініціативи, припинення фактично діяльності технічної інспекції праці профспілок, звуження прав профспілок у порядку визначення нещасного випадку пов'язаного з виробництвом тощо), збільшення порушення прав профспілок. Вищевикладене покладає на профспілки обов'язок активніше здійснювати захисну функцію. Про кризовий стан профспілок за кордоном зазначає також І.Я.Кисельов[4].      

          Зміни в політичній, ідеологічній та економічній сферах суспільства, безпосередньо торкаються і діяльності профспілок. Їх зміст діяльності в умовах профспілкового плюралізму піддається серйозному аналізу. Відбувається відхід від уніфікації профспілкових структур, що потребує налагодження нових форм взаємодії і співробітництва між роботодавцями і профспілками. Перед профспілками стоять нові, більш сучасні завдання. Профспілковий плюралізм, ринкова економіка, спільні підприємства з іноземним капіталом, поява нових форм власності - ставлять перед профспілками, їх об'єднаннями нові завдання, спрямовані на ефективний захист прав та інтересів працівників.   

          В умовах запровадження ринкових відносин значення захисної функції профспілок підвищується. В цих умовах змінюється ідеологія відносин між державою та громадянами. Держава вже не втручається в деякі виробничі процеси. За цих умов неминуче виникає безробіття, зниження матеріального рівня деяких працівників, а відтак соціальне протистояння та конфлікти. Роль профспілок у захисті прав громадян об'єктивно підвищується. Профспілки мають проявляти підвищену турботу щодо громадян, які потрапляють в складні життєві умови. Захисна діяльність профспілок стає мірилом їх соціальної цінності.  

          Вищезазначене зумовлює необхідність комплексного дослідження захисної функції профспілок з метою теоретичного обґрунтування пропозицій для підвищення рівня захисту прав трудящих.    

          Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана відповідно до комплексної цільової програми Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого "Проблеми удосконалення юридичних гарантій реалізації трудових та соціальних прав в умовах ринкової економіки" на 2001-2005 роки (номер державної реєстрації 0186.0.070864).      

          Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційного дослідження є визначення сутності захисної функції профспілок, формулювання теоретичних положень та практичних висновків, спрямованих на ефективну реалізацію профспілками захисної функції.

          Для досягнення поставленої мети дослідження вважаємо за необхідне вирішення таких завдань:

          - дослідити  функції профспілок за сучасних умов; 

          - виявити співвідношення між представницькою та захисною функціями профспілок;    

          - сформулювати поняття захисної функції профспілок, проаналізувати форми її реалізації;  

          - з'ясувати етапи розвитку законодавства про профспілки з позиції історизму;     

          - здійснити аналіз форм реалізації захисної функції профспілок в регулюванні індивідуально-трудових та колективних відносин;

          - визначити можливості для підвищення ефективності здійснення профспілками захисної функції;    

          - розробити обґрунтовані науково-практичні рекомендації по удосконаленню трудового законодавства, пов'язаного зі здійсненням профспілками захисної функції в нових соціально-економічних умовах.                 

          Об'єктом дослідження є трудові права та їх захист, які виникають між роботодавцем та найманими працівниками.

          Предметом дослідження є захисна функція профспілок і її прояви у правозастосувальній діяльності профспілок, а також система нормативних актів і судова практика, пов'язана з реалізацією профспілками захисної функції.