Стаття 156. Зупинення та поновлення провадження у справі
1. Суд зупиняє провадження у справі в разі:
1) смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, а також ліквідації органу, злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, - до встановлення правонаступника;
316
- необхідності призначення або заміни законного представ ника сторони чи третьої особи - до вступу у справу законного представника;
- неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміні стративного, цивільного, господарського чи кримінального су дочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі;
- звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення - до закінчення строку, про який сторони за явили у клопотанні.
2. Суд має право зупинити провадження у справі в разі:
- захворювання особи, яка бере участь у справі, підтвердже ного медичною довідкою, що перешкоджає з'явленню до суду, якщо її особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до її одужання;
- знаходження особи, яка бере участь у справі, у відряджен ні, якщо її особиста участь буде визнана судом обов'язковою - до повернення з відрядження;
- призначення судом експертизи - до одержання її резуль татів.
- наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
- Суд не зупиняє провадження у справі у випадках, встанов лених пунктами 1, 2 частини другої цієї статті, якщо відсутня сторона чи третя особа веде справу через свого представника.
- Про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
- Провадження у справі поновлюється за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або за ініціативою суду, якщо від падуть обставини, які були підставою для зупинення прова дження. Про поновлення провадження у справі суд постанов ляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій воно було зупинено.
1. Зупинення провадження у справі, як і відкладення розгляду справи та оголошення перерви в її розгляді (див. ст. 150
317
КАС України та коментар до неї) - це також перенесення судового засідання у справі на інший час, але на відміну від двох вищезгаданих випадків при зупиненні провадження у справі суд, як правило, не може точно визначити дату та час нового судового засідання або продовження судового засідання - провадження у справі зупиняється до настання певної події. Певним виключенням з цього правила виступає зупинення провадження у справі в разі звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення - до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотанні (п. 4 ч. 1 статті, що коментується), але у цьому випадку строк визначається самими сторонами і може бути подовжений, якщо їм це потрібно. Суд зобов'язаний задовольнити клопотання сторін з цього приводу (див. коментар до ст.ст. 113, 136 КАС України). Крім того, потребує з'ясування зміст поняття "термін", що застосовано у п. 4 ч. 2 статті, що коментується. Крім зазначеної норми Кодекс більше не містить поняття "термін" відносно відрізку часу. У цьому випадку, ґрунтуючись на нормі ч. З ст. 251 ЦК України, відповідно до якої терміни можуть визначатися, зокрема, рішенням суду, поняття "термін" треба розуміти відповідно до ч. 2 ст. 251 ЦК України, як певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Тобто, зупиняючи провадження у справі на підставі п. 4 ч. 2 статті, що коментується, суд в ухвалі повинен встановити не певний період у часі, на який зупиняється провадження у справі, а вказати на обставину, до настання якої зупиняється провадження у справі. Зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій справі (ч. 10 ст. 103 КАС України). Про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена.
- В залежності від характеру обставин розрізняються два види зупинення провадження у справі: обов'язкове - за наяв ності обставин, вичерпний перелік яких наведений у ч. 1 статті, що коментується, і факультативне - за наявності обставин, на ведених у ч. 2 статті, що коментується, перелік яких не є ви черпним.
- Частина 5 коментованої статті регламентує порядок по новлення провадження у справі, яке можливе при відпаданні обставин, які були підставою для зупинення провадження у справі і поновлюється за клопотанням осіб, які беруть участь у
318
справі, або за ініціативою суду. Крім того, суд поновлює провадження у справі за клопотанням однієї сторони у разі невиконання умов примирення іншою стороною (див. коментар до ст. 113 КАС У країни).
4. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій воно було зупинено.