№3. Пенсійне забезпечення засуджених до позбавлення волі

Засуджені до позбавлення волі зазнають лише тих правообмежень, які випливають із закону та вироку суду. Відповідно до вимог КВК України засуджені мають право на пенсійне забезпечення згідно з діючим законодавством. Це право включає можливість на загальних підставах отримати пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, в інших випадках, передбачених законом.

Збереження за засудженими права на пенсійне забезпечення цілком логічне та зрозуміле. Засуджений не позбавляється статусу громадянина зі всім комплексом прав та обов'язків, які властиві цьому статусу. Крім того, навіть якщо особа піддана покаранню, необхідно презумувати, що вчинений злочин - це помилка, яка не перехрещує колишнього життя людини, її праці та поваги до її віку. До того ж,
 

 

 
якщо засуджений здійснював сплату зборів до Пенсійного та інших фондів соціального страхування, це означає, що він працював, тобто брав участь у суспільному житті і має право отримати забезпечення від держави.

До установи виконання покарань може потрапити особа, якій пенсія вже призначена. Ці засуджені підлягають державному пенсійному забезпеченню на загальних підставах. Призначена пенсія перераховується органами Пенсійного фонду України за місцем відбування покарання такого пенсіонера і з неї відшкодовуються витрати на його утримання в установі. При цьому не менш як 25 відсотків пенсії повинно бути зараховано на особовий рахунок засудженого.

Особливістю призначення пенсії особі, яка досягла пенсійного віку в ході відбування покарання, є те, що в таких випадках час роботи в установі зараховується в стаж роботи, необхідний для призначення трудової пенсії, після звільнення і за умови сплати ними страхових внесків у порядку, передбаченому законодавством.

Питання та завдання для самоконтролю

  1.  Чи можливе зупинення роботи засудженими для вирішення трудових конфліктів?
  2.  Який відсоток зароблених в установі грошей повинен бути виплачений засудженому за будь-яких умов?