Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

1. Кримінологічна характеристика екологічної злочинності

Екологічна злочинність являє собою один із найбільш небезпечних та розповсюджених видів злочинності, оскільки створює реальну загрозу національній безпеці країни.

Екологічні злочини - це передбачені кримінальним законом суспільно небезпечні діяння, які посягають на навколишнє середовище та його окремі компоненти. Тобто йдеться про протиправне використання природних об´єктів або шкідливий вплив на них, що призводить до їх негативної зміни.

Природоохоронна діяльність та її охорона ґрунтується на правових засадах. Стаття 50 Конституції України проголошує право кожного на безпечне для життя і здоров´я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також на її поширення. Така інформація не може бути засекреченою.

Відповідно до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» 1991 р. порушені права громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища мають бути поновлені, а їх захист здійснюється в судовому порядку.

Згідно із розділом VIII Особливої частини Кримінального кодексу України до екологічних злочинів належать: порушення правил охорони надр та вод, забруднення атмосферного повітря, забруднення моря, порушення законодавства про континентальний шельф України, незаконна порубка лісу та незаконне полювання, незаконне зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, проведення вибухових робіт з порушенням правил охорони рибних запасів, порушення ветеринарних правил, умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об´єктів природно-заповідного фонду, проектування чи експлуатація споруд без систем захисту довкілля та ін.

Безумовно, вказані норми не охоплюють усіх можливих посягань на навколишнє середовище.

Екологічну злочинність можна визначити як сукупність суспільно небезпечних діянь, які завдають шкоди навколишньому середовищу, а також життю та здоров´ю людей.

За даними Міністерства охорони навколишнього природного середовища, 15 % території України перебуває у критичному екологічному стані.

Стан екологічної злочинності в країні характеризується зростанням показників та високим ступенем латентності порушень законодавства про охорону природи. За даними вчених, рівень латентності цих злочинів сягає близько 95 %. Пояснити це можна недоліками в діяльності правоохоронних та судових органів, недостатнім контролем за дотриманням вимог законодавства, корупцією тощо.

У структурі екологічних злочинів велику частку становлять незаконна порубка лісу - 54 %, порушення правил риболовства - 35-45 %, незаконне полювання - 25-25 %, забруднення водойм та повітря - 10-12 %.

За мотивацією та метою вчинення екологічних злочинів їх можна класифікувати на: 1) корисливі злочини, що вчиняються з метою отримання прибутку чи матеріальної вигоди. Сюди можна віднести незаконну порубку лісу, незаконні заняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом та ін.; 2) екологічні злочини, що вчиню­ються посадовими особами внаслідок невиконання ними екологічного законодавства. Це - забруднення водойм та атмосферного повітря, забруднення моря речовинами, шкідливими для здоров´я людей або живих ресурсів моря, порушення законодавства про континентальний шельф України. Ці злочини можуть характеризуватися як значною тривалістю їх здійснення, так і ігноруванням встановлених нормативів у сфері охорони природи; 3) необережні злочини, до яких належать необережне пошкодження лісу, забруднення водних об´єктів чи атмо­сферного повітря. Ці злочини вчиняються з причин ігнорування елементарних правил техніки безпеки.

Кримінологічна характеристика осіб, які вчиняють екологічні злочини, відзначається неоднорідністю, оскільки вона суттєво залежить від видів злочинів, однак можна скласти типовий портрет екологічного злочинця. Найчастіше такі злочини вчиняють чоловіки середнього або старшого віку. Рівень освіти - середня або вища, прибутки стабільні. Питома вага раніше засуджених є незначною. Більшість даних злочинів вчиняються групою осіб. Втім зростає професіоналізація таких осіб.

З морально-психологічного боку можна відзначити достатньо позитивну загальну характеристику зазначених осіб, але з деякою недооцінкою важливості охорони природного середовища.

Екологічна злочинність є дуже небезпечною за своїми наслідками, які можуть виявлятися через багато років та спричиняти значну шкоду природі і людині.