Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

4. Особливості виконання окремих слідчих дій у справах про контрабанду

Сторінки матеріалу:

 • 4. Особливості виконання окремих слідчих дій у справах про контрабанду
 • Сторінка 2

У справах про контрабанду часто проводять слідчий огляд. Це можуть бути такі його різновиди:

 • огляд місцевості;
 • огляд приміщень (що не виступають місцем події);
 • огляд предметів;
 • огляд документів;
 • освідування.

До участі в слідчому огляді необхідно залучати фахівців відповідного профілю з урахуванням предмета і способу приховання контрабанди: криміналістів, товарознавців, мистецтвознавців, економістів, ювелірів, працівників митних органів, банківських працівників, інженерів.

Під час огляду місця події вживаються заходи до виявлення знарядь підготування контрабанди, документів, засобів, за допомогою яких учинено контрабанду.

Основні об'єкти пошуку під час огляду - матеріальні сліди -відображення контрабандиста: сліди рук, ніг, зубів, а також виділень його організму: слина, піт, одорологічні сліди.

> Огляд предметів контрабанди зазвичай пов'язаний з обстеженням місця їх виявлення. Найчастіше такими місцями є: одяг, взуття і тіло фізичних осіб, ручна поклажа і багаж, контейнери, вантажні платформи, відсіки транспортних засобів і т. д.

У пошуках предметів контрабанди часто оглядають кабіни, салони, відсіки легкових і вантажних автомашин, службові й пасалшрські приміщення, місця, відсіки залізничних вагонів, морських і річкових суден, літаків, вертольотів та інших транспортних засобів, міжнародні поштові відправлення.

Для виявлення предметів контрабанди під час огляду треба використовувати спеціальну пошуково-оглядову техніку:

-    рентгенівську і рентгено-телевізійиу апаратуру;

-    прилади ехолокації;

-    металодетектори;

-    прилади-сигналізатори;

-    ендоскопи;

-    щупи;

-  пристрої для визначення обсягу стратегічно важливих сировинних товарів;

-    засоби для розкриття упакування шухляд, контейнерів;

-    інші спеціальні пристосування.

Успішне розслідування контрабанди залежить і від уміння слідчого вирізняти й досліджувати її предмети, особливо коли їх найменування, походження, функційне призначення учасникам огляду невідомі. У таких випадках необхідно скористатися можливістю митних органів зробити експрес-аналіз цих об'єктів па місці їх виявлення. Згодом звичайно проводяться судово-ексиертні дослідження.

У ході огляду різних предметів контрабанди слідчий не завжди може безпосередньо точно визначити їхню природу. Це можуть бути отруйні, наркотичні, психотропні, вибухові та подібні речовини, що декларуються не під своїм найменуванням або взагалі не вказуються в декларації. Тому оглядати їх необхідно тільки з фахівцями з митних лабораторій, які мають у своєму розпорядженні прилади-сигналізатори, датчики, дозиметри та інші спеціальні технічні засоби. Одночасно варто ізолювати подібні об'єкти, відгородити небезпечні зони та обмежити доступ людей.

Відбір зразків невідомих матеріалів і речовин для дослідження провадиться тільки фахівцем. Ним можуть виступити працівники митних лабораторій чи оглядово-пошукових груп, а також фахівці з інших правоохоронних органів. У ході огляду об'єктів контрабанди слідчий зобов'язаний вжити всіх необхідних заходів для убезпечення безпеки осіб, які беруть участь у слідчій дії чи є присутніми на місці його проведення.

> Огляд документів проводиться під кутом зору законності й повноти зафіксованої в них відповідної господарської операції, а також ступеня відображення дійсності зафіксованих у документі фактів.

Огляд документів провадиться на місці їх виявлення. Тільки якщо для огляду необхідні тривалий час, спеціальні пізнання чи стаціонарні технічні засоби, він провадиться за місцем провадження розслідування як самостійна слідча дія (кабінет слідчого, лабораторія тощо). Такий огляд рекомендується здійснювати за участі тих самих понятих, у присутності яких їх було упаковано і вилучено з місця виявлення.

Під час огляду документів насамперед перевіряється наявність таких реквізитів:

-   назва документа, дата і місце його виписки;

 • найменування учасників угоди - фірми-експортера або відправника вантажу і фірми-імпортера чи одержувача, їхніх адрес, номерів телефонів і факсів;
 • номера контракту чи замовлення, дати його підписання, номера наряду, трансу, відвантажувальної специфікації;
 • найменування й опис товару, його кількість, вид упакування і маркірування.

Огляд документів дозволяє відповісти на ряд основних питань, що вирішуються в ході розслідування контрабанди. Наприклад:

-   чи відповідає виявлений товар даним, зазначеним у документах про його переміщення через митний кордон?

-   які саме товари провезено контрабандним способом? -які фактичні умови переміщення товарів через митний

кордон?

-    який їхній маршрут?

-    коло осіб, причетних до контрабанди?

-    коло свідків.

Щоб виявити характер підроблення документів (повного, часткового), призначається і проводиться їхнє техніко-кримі-палістичне дослідження.

> У справах про контрабанду доволі частою є виїмка документів.

Перелік і характер документів, що вилучаються, залежить від предмета контрабанди. Так, у справах про контрабанду, вчинену пасажирами, вилучаються та оглядаються їхні квитки. Це дозволяє з'ясувати маршрут контрабанди, місце її придбання та одержання. Якщо через кордон контрабандним способом доставлено іномарку (автомобіль імпортного виробництва), виїмці підлягають:

 • документ, що підтверджує право власності на автомобіль (договір купівлі-продажу чи дарування, іменний товарний чек);
 • транзитний технічний паспорт машини з позначкою про зняття з обліку в країні вивозу чи аналогічна довідка;

-    митна декларація, що підтверджує перетин кордону.

У Огляд місця події, особистий обшук і допит підозрюваних часто спонукає провести їх освідування.

Вивчення тіла, а потім одягу і взуття освідуваної особи починається із загального їх огляду.

Варто звернути увагу на ушкодження, плями, особливі прикмети па відкритих ділянках тіла, на відповідність одягу і взуття статурі освідуваного - періоду року, на наявність дефектів на них.

Потім послідовно знімають предмети одягу, оглядають їх, фіксуючи пошкодження, плями і нашарування сторонніх часток. З ділянок тіла освідуваної особи, що могли мати контакт із предметом контрабанди, а також із пасків, пов'язок і наклейок беруть зразки. Коли є підозра на перевезення контрабанди в порожнинах тіла, проводиться рентгенографічне чи ультразвукове обстеження. Такий огляд здійснюється із залученням лікаря.

У Обшук у приміщенні, салонах транспортних засобів провадиться з метою відшукання і вилучення:

 • предметів контрабанди, засобів, прилаштованих чи виготовлених для їх збереження і переміщення через кордон;
 • предметів та інструментів, використаних для виготовлення схованок;

-    пакувального матеріалу;

-    документації, що містить характеристики товарів;

 • аудіо-, відео- і фотоматеріалів, які мають стосунок до контрабанди; грошей і цінностей, нажитих злочинним способом;

-    майна, що підлягає конфіскації, та ін.

У цій категорії справ вилучаються предмети контрабанди, засоби для їх приховання і таємного переміщення через митний кордон, майно, що є па митних складах, у ломбардах, камерах зберігання, комісійних магазинах, у родичів і знайомих контрабандистів і т. д.

У справах про контрабанду провадиться відтворення обстановки та обставин події (слідчий експеримент, перевірка показань на місці) для перевірки показань підозрюваних, обвинувачуваних, свідків, способів зберігання, можливостей і способів незаконного переміщення через митний кордон предметів контрабанди. Наприклад, для встановлення можливості: а) використання схованок, порожнеч або інших сховищ, що утрудняють виявлення товарів; б) надання одним товарам вигляду інших; в) з'ясування способу виготовлення підроблених документів чи засобів митної ідентифікації; г) з'ясування наявності відповідних навичок у підозрюваного (обвинувачуваного) для виготовлення документів, засобів ідентифікації та схованок тощо.

>  Призначення й проведення судової експертизи у кримінальних справах про контрабанду є завжди необхідними. Вона дозволить установити, які саме об'єкти переміщалися через митний кордон України, які їхні якісні та кількісні характеристики. У таких справах можливі криміналістичні, товарознавчі, економічні, бухгалтерські, металознавчі, хімічні, сертифікаційні, технологічні, екологічні, мистецтвознавчі, фізичні, гемоло-гічні (експертиза дорогоцінних металів), судово-медичні, судово-психіатричній та інші види експертиз.

Одержання зразків, необхідних для проведення судових експертиз, варто доручати фахівцеві. Об'єкти дослідження разом із зразками спрямовуються на експертизу, а сумнівні документи супроводжуються зразками справжніх бланків, печаток, штампів. Скеровуються і результати попередньої перевірки об'єктів, зокрема за існуючими обліками.

>  У справах цієї категорії допит підозрюваного, затриманого з речовими доказами під час спроби перемістити об'єкти контрабанди через митний кордон, проводиться невідкладно. Предмет допиту в цій ситуації визначається обставинами затримання, характером об'єктів контрабанди, виявлених у підозрюваного, їхньою кількістю, способом незаконного переміщення, наявністю схованок і т. д.

У ході першого допиту детально встановлюють факт виявлення предметів контрабанди, джерела їх придбання, інших участпиків контрабанди, канали збуту контрабандних товарів, зв'язку підозрюваного з посадовими особами, що допомагали у здійсненні незаконних операцій. Під час допиту підозрюваного слід уточнити, чим він пояснює виявлення контрабанди, факт підробленості чи неправильного заповнення документа. Для допомоги в проведенні допитів у справах про контрабанду спеціальних і рідкісних виробів, складних предметів і пристроїв рекомендується запрошувати спеціалістів. Якщо контрабанду учинено організованою групою осіб, допит керівника звичайно проводиться після допитів інших членів групи.

>  Допит свідків. Першими допитуються очевидці, які виявили предмети контрабанди, інспектор митниці, військовослужбовці контрольно-пропускних пунктів прикордонних військ, працівники транспорту, члени туристичних груп і делегацій, у складі яких перебував підозрюваний. У них з'ясовується: за яких обставин виявлено контрабанду, за допомоги яких технічних засобів, як перевірялися документи, як поводився підозрюваний у той момент, які давав пояснення з приводу виявлення в нього об'єктів контрабанди і т. д.

Особам, які придбали у контрабандистів товар, пропонують розповісти, чи відомі їм інші покупці (продавці), спосіб увезення і канали збуту підозрюваним контрабандних товарів. Брокери та інші декларанти можуть повідомити інформацію про обставини, пов'язані з митним оформленням вантажів.

У разі виявлення безгосподарної контрабанди допитуються відповідальні за відправлення та оформлення вантажу, водії автомобільного транспорту, члени екіпажів морських і річкових суден, обслуговуючий персонал міжнародних потягів. У них з'ясовуються обставини виявлення предметів контрабанди, ймовірний час їх приховання, дані про осіб, що мають доступ до цих місць, і т. д. Свідками можуть бути родичі контрабандистів, їхні колеги по роботі чи службі, посадові та інші особи, що виробляють і реалізують товари.

Свідкам злочинної діяльності після їх допиту пред'являється підозрюваний для впізнання, а коли натуральне пред'явлення для впізнання неможливе чи небажане - провадиться таке за фотографіями.