Ознайомлення з матеріалами кримінальної справи як важлива умова забезпечення доступу особи до правосуддя

Сторінки матеріалу:

Ознайомлення з матеріалами кримінальної справи як важлива умова забезпечення доступу особи до правосуддя

В. Шибіко

Відповідно до ст.124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами (1, с.88). За ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожна людина має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення (3, с.31).

Проте в умовах посилення законодавцем України тенденції до обмеження процесуальної активності суду, передусім у залученні нових доказів з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження обставин справи, про що свідчить і вилучення з ст. 296 КПК України Законом України від 21 червня 2001 року (5) частин 5 і 6, які дозволяли суду у підготовчій частині судового засідання з своєї ініціативи витребувати докази, і водночас зростання значення розширення сфери дії принципу змагальності сторін, яку, згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, віднесено до основних засад судочинства, важлива роль відводиться самим учасникам процесу, які мають особистий інтерес у справі (підозрюваному, обвинуваченому, підсудному, потерпілому, цивільному позивачу і цивільному відповідачу) та їх захисникам і представникам.

У зв'язку з цим для ефективної участі з метою захисту своїх законних інтересів у досудовому і, особливо, у судовому провадженні має обізнаність учасника процесу з наявними у справі матеріалами, доказами, якими і можуть оперувати при прийнятті процесуальних рішень у тому числі й підсумкових, органи досудового розслідування, прокурор, суд, а для забезпечення такої обізнаності з матеріалами справи має значення право учасника процесу, як на стороні обвинувачення, так і на стороні захисту, на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи. Для обвинуваченого у міжнародно- правових актах воно випливає, зокрема, з такого важливого положення пункту 3 "и" Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року, за яким кожен має право при розгляді будь-якого пред'явленого йому кримінального обвинувачення як мінімум на такі гарантії на основі цілковитої рівності: в) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту (2, с.43), Аналогічне положення міститься у пункті 3 "в" ст. 6 Конвенції. правосуддя кримінальний справа

Ознайомлення з матеріалами кримінальної справи означає реалізацію права учасників кримінального процесу на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи на певному, визначеному законом, етапі провадження у кримінальній справі. КПК України передбачає ознайомлення учасників процесу в одних випадках з усіма матеріалами кримінальної справи, в інших - лише з їх частиною або з конкретним документом.

Першим етапом, на якому закон передбачає ознайомлення учасників процесу, які мають особистий інтерес у справі (обвинуваченого, потерпілого, цивільного позивача і цивільного відповідача) та їх захисників і представників, з усіма матеріалами справи, є закінчення досудо- вого слідства складанням обвинувального висновку.

У разі закінчення досудового слідства складанням обвинувального висновку слідчий, перш ніж скласти обвинувальний висновок, зобов'язаний виконати ряд процесуальних дій: 1/ повідомити про закінчення досудового слідства учасникам процесу; 2/роз'яснити їм право на ознайомлення з усіма матеріалами справи; 3/ ознайомити їх з матеріалами, якщо вони побажають скористатися цим правом; 4/ вислухати і вирішити клопотання, заявлені учасниками кримінального процесу після ознайомлення з матеріалами справи.

Насамперед слідчий повинен виконати вимоги статей 217 і 218 КПК. Спочатку він повідомляє про закінчення досудового слідства потерпілому і його представнику, цивільному позивачу і цивільному відповідачу або їх представникам і роз'яснює їм право на ознайомлення з матеріалами справи. Про це слідчий складає протокол або приєднує до справи копію письмового повідомлення. У разі надходження від цих осіб усного чи письмового клопотання про ознайомлення їх з матеріалами кримінальної справи слідчий зобов'язаний надати їм таку можливість. Цивільний відповідач або його представник може ознайомитися лише з матеріалами, що стосуються цивільного позову. Під час ознайомлення з матеріалами справи ці особи мають право робити виписки із справи і заявляти клопотання про доповнення досудового слідства, які слідчий зобов'язаний розглянути в трьохдобовий строк і задовольнити їх своєю постановою, якщо обставини, про встановлення яких заявлені клопотання, мають значення для справи (ст.129 КПК). Про ознайомлення цих осіб з матеріалами справи та про заявлені ними клопотання складаються протоколи.

Після виконання вимог ст.217 КПК слідчий зобов'язаний оголосити обвинуваченому, що слідство у його справі закінчено і що він має право на ознайомлення з матеріалами справи як особисто, так і з допомогою захисника, а також може заявити клопотання про доповнення досудового слідства. Під час ознайомлення з матеріалами справи обвинувачений має право робити з них виписки, заявляти клопотання. Якщо у справі є кілька обвинувачених, слідчий зобов'язаний пред'явити всі матеріали справи кожному з них. При оголошенні неповнолітньому обвинуваченому про закінчення досудового слідства і пред'явленні йому матеріалів справи з дозволу слідчого може бути присутній законний представник неповнолітнього (ч.2 ст.440 КПК).

Якщо у справі бере участь захисник, слідчий надає можливість ознайомитися з усіма матеріалами справи і захиснику, про що складає окремий протокол. До явки захисника пред'явлення матеріалів відкладається, але не більше як на 72 години. Якщо обраний обвинуваченим захисник не має можливості з'явитися в цей строк, слідчий згідно з ч.3 ст.47 КПК має право запропонувати обвинуваченому запросити іншого захисника або призначити йому захисника . Під час ознайомлення з матеріалами справи захисник обвинуваченого має право: робити виписки з матеріалів справи, мати побачення з обвинуваченим віч-на-віч, роз'яснювати обвинуваченому зміст обвинувачення, обмірковувати з обвинуваченим питання про заявлення клопотань, подавати докази, заявляти відводи, оскаржувати дії та рішення слідчого і прокурора (ст.219 КПК).

Як і іншим учасникам досудового слідства, обвинуваченому і його захиснику матеріали справи пред'являються для ознайомлення підшитими та пронумерованими (ч.5 ст.218 КПК). У протоколах ознайомлення з матеріалами справи обов'язково зазначається кількість томів і аркушів у них, які були пред'явлені для ознайомлення.

З метою недопущення зловживань з боку слідчого стосовно можливого вилучення и доповнення ним документів КПК України передбачив, що під час пред'явлення матеріалів досудового слідства слідчий зобов'язаний на вимогу потерпілого чи його представника, цивільного позивача, цивільного відповідача або їх представників, обвинуваченого вручити їм засвідчену належним чином копію опису матеріалів кримінальної справи, про що зазначається в протоколі оголошення про закінчення слідства і пред'явлення матеріалів для ознайомлення (ч.5 ст.217, ч.5 ст.218 КПК України).

Якщо під час провадження досудового розслідування застосовувались звукозапис, кінозйомка, відеозапис, то при пред'явленні учасникам процесу матеріалів справи для ознайомлення звукозапис відтворюється, а кінострічки і відеозапис демонструються обвинуваченому і його захиснику, а в разі клопотання - також іншим учасникам процесу. При цьому фонограми, кінострічка чи відеокасета в опечатаному вигляді зберігаються при справі (ст.85-1, 85-2 КПК).

Матеріали закінченої розслідуванням кримінальної справи повинні бути пред'явлені обвинуваченому, взятому під варту, та його захисникові не пізніш як за місяць до закінчення граничного строку тримання під вартою, встановленого ч.2 ст.156 КПК. Якщо матеріали кримінальної справи було пред'явлено обвинуваченому та його захисникові з порушенням цього строку, то після його закінчення обвинувачений підлягає негайному звільненню. При цьому за обвинуваченим та його захисником зберігається право на ознайомлення з матеріалами справи. Якщо матеріали кримінальної справи було пред'явлено обвинуваченому та його захисникові з додержанням місячного терміну до закінчення граничного строку тримання під вартою, але його виявилося недостатньо для ознайомлення з матеріалами справи, зазначений строк може бути продовжено суддею апеляційного суду за поданням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором України чи його заступником, або поданням цього прокурора чи його заступника. Коли у справі беруть участь кілька обвинувачених, яких тримають під вартою, і хоча б одному цього строку виявилося недостатньо для ознайомлення з матеріалами справи, то зазначене подання може бути внесено стосовно того обвинуваченого або тих обвинувачених, які ознайомилися з матеріалами справи, якщо не відпала необхідність у застосуванні до нього або до них взяття під варту і відсутні підстави для обрання іншого запобіжного заходу (ч.6-8 ст.156 КПК).

Під час ознайомлення з матеріалами справи обвинувачений і його захисник мають право заявити клопотання про доповнення досудового слідства, зміну кваліфікації злочину і закриття справи. У разі відмови в задоволенні клопотання слідчий складає мотивовану постанову і оголошує її обвинуваченому і його захиснику. Якщо ж обставини, для з'ясування яких було заявлено клопотання, мають значення для справи, слідчий зобов'язаний його задовольнити. Захисник має право брати участь у проведенні додаткових слідчих дій (ст. 221 КПК). При цьому усні клопотання заносяться до протоколу, а письмові додаються до нього.

Після виконання додаткових слідчих дій слідчий зобов'язаний ознайомити обвинуваченого і його захисника, а також надати потерпілому і його представнику, цивільному позивачу і цивільному відповідачу або їх представникам можливість ознайомитися з усіма додатковими матеріалами, а в разі їх клопотання - з усією справою (ст.222 КПК).