Органи ДПС як суб’єкт стягнення податкового боргу

Сторінки матеріалу:

Вступ

Актуальність теми. Розбудова державності в Україні супроводжується ускладненням процесів в економічній, соціальній і політичній сферах суспільного розвитку. За таких умов вирішальна роль належить фінансовій діяльності держави, тобто здійсненню нею та її компетентними органами функцій по планомірному утворенню, розподілу та використанню грошових фондів з метою реалізації завдань соціально-економічного розвитку. Важливу роль в будь-якій країні відіграє податкова система як базова підвалина її економічної системи, основа її макроекономічної стабільності, та податки -- однин із найефективніших важелів забезпечення розвитку економіки. За їх допомогою відбувається розподіл і перерозподіл значної частини виробленої вартості в країні, вони впливають на результати економічної діяльності платників, забезпечують державу необхідними ресурсами для фінансування суспільно необхідних витрат. В фінансовій системі держави і податки, і кредити та гарантії, що надаються з бюджетів відіграють важливу соціально-економічну роль, так як податки формують бюджет, що підлягає перерозподілу на виконання соціально-економічних завдань держави, а надання кредитів та гарантій з бюджету також здійснюється з метою виконання соціально-економічних функцій. Проте непоодинокими випадками є ухилення від сплати податків та ухилення від повернення кредитів та гарантій, що надавалися з бюджету, стягнення боргу за якими покладено на органи державної податкової служби України.

Актуальність обраної теми дослідження зумовлена рядом чинників. А саме: важливістю діяльності органів державної податкової служби в сфері стягнення фінансового боргу, недостатнім рівнем наукового вивчення ролі та особливостей діяльності даних органів щодо стягнення боргу за кредитами та гарантіями, що надаються з бюджету, відсутністю спеціальних наукових досліджень прокурорського нагляду за діяльністю органів державної податкової служби щодо стягнення податкового боргу.

Розробленість тематики. Питання діяльності органів державної податкової служби щодо стягнення фінансової заборгованості є недостатньо дослідженою. Слід зазначити, що ступінь наукової розробки носить неоднорідний характер. Це зумовлено тим, що авторами здебільшого дублюються положення чинного законодавства, вивчається практичний аспект реалізації повноважень, проте не досить дослідженими залишаються теоретичні положення. Щодо питання заборгованості за кредитами та гарантіями, що надаються з бюджетів, то воно взагалі, як і бюджетне право в цілому є мало. Те ж саме стосується дослідження прокурорського нагляду за дотриманнями органами податкової служби законів під час стягнення податкового боргу, так як здебільшого вивчаються загальні положення прокурорського нагляду.

Вивченням питання діяльності органів державної податкової служби по стягненню податкового боргу займалися такі вчені: Ю.В. Бондарук, В.А. Бортняк, О.Д. Головко, В.В. Кириченко, Н.П. Кучерявенко, В.А. Онищенко, В. Тарасенко та інші. Дослідженню прокурорського нагляду за дотриманням законодавства присвячені роботи таких авторів як О. Анпілогов, О. Драган, В. Клочков, Г. Попов, В.В. Сухонос, М. Руденко та інших.

Мета і завдання дослідження. Метою даної роботи є на основі повного та ґрунтовного дослідження загальних засад стягнення фінансової заборгованості, вивчити діяльність органів державної податкової служби по стягненню податкового боргу та боргу за кредитами та гарантіями, що надаються з бюджетів, виявити особливості прокурорського нагляду за діяльністю податкових органів щодо стягнення податкового боргу.

Для досягнення зазначеної мети вирішуються такі завдання:

1)дослідити правові засади стягнення податкового боргу та боргу за кредитами та гарантіями, що надаються з бюджетів;

2)окреслити еволюцію правового регулювання діяльності податкових органів;

3)з'ясувати поняття податкового боргу, його ознаки та структуру;

4)дослідити співвідношення понять податковий обов'язок, податкове зобов'язання та податковий борг;

5)з'ясувати сутність боргу за кредитами та гарантіями, що надаються з бюджетів та його структуру;

6)визначити систему, компетенцію та місце органів податкової служби у системи стягнення податкового боргу;

7)проаналізувати особливості діяльності податкових органів по стягненню боргу за кредитами та гарантіями, що надаються з бюджетів;

8)дослідити механізм стягнення податкового боргу;

9)з'ясувати роль прокуратури при здійсненні нагляду за дотриманням законодавства органами ДПС при стягненні податкового боргу;

10)окреслити тактику та методику здійснення прокурорських перевірок та розглянути заходи реагування прокуратури на виявлені порушення під час таких перевірок.

Об'єктом дослідження є суспільні відносини, врегульовані нормами адміністративного права, які складаються під час стягнення податкового боргу, боргів за кредитами та гарантіями, що надаються з бюджетів та здійснення прокурорського нагляду за даною діяльністю.

Предметом правового дослідження є органи державної податкової служби як суб'єкти стягнення боргу за податковим та бюджетним законодавством.

Методи дослідження, використані в роботі. При написанні даної роботи були використані методи імперичного дослідження (порівняння), методи, що використовуються на імперичному і теоретичному рівнях (абстрагування, аналіз і синтез, індукція й дедукція, моделювання й ін.); методи, що використовуються на теоретичному рівні дослідження (сходження від абстрактного до конкретного).

Аналіз - це метод дослідження, який включає в себе вивчення предмета шляхом уявного та практичного розчленування його на складові елементи, а кожна із виділених частин аналізується окремо у межах єдиного цілого. Був використаний при дослідженні окремих елементів правового статусу органів державної податкової служби, структури податкового боргу, при дослідженні окремих форм наглядової діяльності прокурора.

Синтез - метод вивчення об'єкта у його цілісності, в єдиному та взаємному зв'язку його частин. Був використаний при вивченні елементів правового статусу органів податкової служби для визначення їх місця в системі органів, на яких покладаються функції податкового контролю.

Індукція - це метод дослідження, при якому загальний висновок про ознаки множини елементів формується на основі вивчення цих ознак як частини елементів однієї множини. Був використаний при роздільному аналізі окремих заходів діяльності податкових органів в механізмі стягнення податкового боргу.

Конкретизація - це метод дослідження предметів у всій різнобічності, розвитку предметів у зв'язку з певними умовами їх існування, історичного розвитку. Був використаний шляхом дослідження еволюції правового регулювання щодо стягнення податкової заборгованості, нагляду прокуратури за сферою стягнення податкового боргу.

Порівняння - це метод дослідження предметів та явищ шляхом їх аналізу, співставлення з іншими предметами та явищами, що відноситься до однієї сфери. Був використаний при дослідженні питання співвідношення понять податкового обов'язку, податкового зобов'язання та податкового боргу.

Структура роботи складається з вступу, трьох розділів, дев'яти пунктів, висновків та списку використаних джерел.

Розділ 1. Правове регулювання стягнення боргу за фінансовим законодавством України

1.1 Правові засади стягнення податкового боргу та боргу за кредитами та гарантіями, що надаються з бюджету України за законодавством України

Заборгованість платників податків зі сплати податків та зборів до фіскальних органів будь-якої країни є значною проблемою, оскільки відволікає певні ресурси (фінансові, кадрові, часові) на її адміністрування. Крім того, наявність такої заборгованості спотворює податкове середовище, оскільки різні платники зі схожими результатами господарювання через дію податкового механізму врешті-решт опиняються у нерівних фінансових умовах. Нарешті така заборгованість ставить під загрозу стабільність державних фінансів, знижує можливості фінансування передбачених державою програм і заходів, створює певні загрози у сфері фінансової безпеки Яковлєва А.М. Напрямки протидії податкового боргу / А.М. Яковлєва // Актуальні проблеми економіки. - 2011. - №5. - с. 240..

Реалізації адміністративно-фіскального механізму стягнення податкового боргу та боргу за кредитами та гарантіями, що надаються з бюджетів України передує правове регулювання даної сфери, що будується на певних засадах. Слід, мабуть, підкреслити, що дане правове регулювання стосується як системи, так і повноважень органів стягнення.

Основою правового регулювання у сфері погашення податкового боргу на початку 90-х років в Україні були норми загального та спеціального законодавства. До загального законодавства можна віднести Закон СРСР „Про податки з підприємств, об'єднань і організацій”Про податки з підприємств, об'єднань і організацій”: Закон УРСР від 05.07.1991 №1308-XII // Відомості Верховної Ради України. - 1991. - №43 (22.10.91). - Ст.570., який передбачав, крім основних податків (податок із прибутку, податок з обороту, податок на доходи, податок на експорт, імпорт і ін.), заходи податкового контролю за правильністю нарахування та своєчасністю сплати податків у бюджети, виконання норм діючого податкового законодавства платниками податків, а також положення щодо їх юридичної відповідальності. Зазначений закон разом з Основами цивільного законодавства Союзу РСР і республік Основи цивільного законодавства Союзу РСР та республік від 31.05.1991 №2211-I // Відомості З'їзду народних депутатів СРСР і Верховної Ради СРСР. - 1991. - №26. - Ст.733., які були прийняті Верховною Радою СРСР 31 травня 1991 року та введені в дію з 1 січня 1992 року, а також законами СРСР „Про підприємства в СРСР” Про підприємства в СРСР: Закон СРСР від 04.06.1990 № 1529-I [Електронний ресурс]: - Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/ laws/show/v1529400-90., „Про власність в СРСР” Про власність в СРСР: Закон СРСР від 06.03.1990 №1305-1 [Електронний ресурс]: - Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/ laws/show/v1305400-90., „Про загальні засади підприємництва громадян в СРСР” Про загальні засади підприємництва громадян в СРСР: Закон СРСР від 02.04.1991 №2079-1 [Електронний ресурс]: - Режим доступу: http://zaki.ru/pages.php?id=1649. та ін., започаткував якісно нові правовідносини у Радянському Союзі і в Україні зокрема.