Особливості погашення судимості
Сторінки матеріалу:
- Особливості погашення судимості
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
- Сторінка 5
Особливості погашення судимості
План
- Вступ
- 1. Поняття судимості та її кримінально-правові наслідки
- 2. Погашення судимості
- 3. Особливості погашення судимості при достроковому звільненні від покарання
- 4. Наслідки вчинення злочину до закінчення строку погашення судимості
- 5. Правове регулювання зняття судимості
- Висновки
- Використані джерела
Стаття 3 Конституції України встановлює, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Утвердження й забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, яка повинна бути гарантом належної реалізації передбачених Конституцією та законами прав і свобод людини та громадянина. Тому забезпечення законності та правопорядку в суспільстві, своєчасне попередження та припинення злочинів, їх швидке розкриття - одні з найважливіших завдань правоохоронних органів держави. Існування інституту судимості в кримінальному праві України, який є органічною, нерозривною частиною системи кримінально-правових заходів протидії злочинності, сприяє всебічному виконанню вказаних завдань.
Вирішення соціально-економічних проблем сьогодення тісно пов'язане з удосконаленням національного законодавства для забезпечення ефективної дії законів у справі захисту громадян і суспільства від злочинних посягань. У цьому розумінні має велике значення необхідність подальшого розвитку інституту судимості, покликаного попереджувати злочинність, здійснювати індивідуалізацію покарання, посилювати протидію рецидиву злочинів, запобігати проникненню злочинності в найважливіші сфери життєдіяльності суспільства тощо.
Судимість є заключною стадією реалізації кримінальної відповідальності. Вона глибоко пов'язана з особою, її правовим становищем, яке багато в чому визначає соціальну позицію та роль особи в суспільстві. Це, у свою чергу, вимагає підвищеної уваги до питання про правову сутність і соціальну природу судимості, оскільки ті наслідки, які настають у результаті її виникнення, відіграють істотну роль у житті судимої особи.
Дослідження проблемних аспектів правових наслідків, що зумовлені специфічним станом судимості, має на меті забезпечення захисту конституційного статусу людини і громадянина.
Метою даної курсової роботи є дослідження сутності поняття "судимості" та правові наслідки її реалізації. Для досягнення мети проаналізовані будуть: поняття судимості, її кримінально-правові та загальноправові наслідки; особливості погашення судимості у кримінальному праві України; правове регулювання погашення судимості при достроковому звільненні від покарання; наслідки вчинення злочину до моменту погашення судимості; правове регулювання зняття судимості.
Об'єктом роботи є сукупність правовідносин, пов'язаних із виникненням, існуванням і припиненням судимості.
Предметом роботи є правове регулювання погашення та зняття судимості у кримінальному праві України.
Треба зазначити, що багато науковців у різний час зробили помітний внесок у розроблення вчення про судимість та її значення в кримінальному праві, а також у розв'язання проблем погашення та зняття судимості. Зокрема, можна назвати А.А. Абдурахманову, Ю.І. Битка, В.І. Горобцова, М.В. Грамматчікова, М.П. Євтєєва, В.В. Єраксіна, С.Й. Зельдова, Б.О. Кирися, Л.М. Кривоченко, В.П. Малкова, В.О. Навроцького, Т.Ю. Орєшкіну, Л.Ф. Помчалова, А.О. Расюк, О.І. Санталова, П.П. Сердюка, О.Ю. Соболєва, М.В. Степаненка, М.В. Стрюк, Ю.М. Ткачевського, В.І. Тютюгіна, О.В. Ульянова, В.Д. Філімонова, М.І. Хавронюка, Г.Х. Шаутаєву, С.С. Яценка. У вітчизняній кримінально-правовій літературі найбільш змістовно дослідив інститут судимості В.В. Голіна, який захистив за цією темою кандидатську дисертацію (1972 р.) і підготував окремі монографічні роботи (1979 р., 2006 р.). У 2009 році Е.А. Письменський захистив кандидатську дисертацію, присвячену правовій природі судимості, як інституту кримінального права.
В Росії юристи також досить активно досліджують правові проблеми судимості, яким присвячено ряд кандидатських дисертацій: О.Ю. Соболєва (м. Москва, 2000 р.), Г.Х. Шаутаєвої (м. Іжевськ, 2000 р.), М.В. Грамматчикова (м. Красноярськ, 2002 р.), Н.О. Крайнової (м. Владивосток, 2002 р.), А.Ю. Маршенова (м. Ростов-на-Дону, 2002 р.), А.А. Абдурахманової (м. Махачкала, 2004 р.), С.А. Корягіної (м. Іркутськ, 2004 р.), Г.С. Маркелової (м. Москва, 2004 р.), О.В. Ульянова (м. Москва, 2006 р.).
У роботі були застосовані методи порівняльно-правового, формально-логічного, структурно-функціонального, системного аналізу, комплексний та догматичний метод.
Науково-теоретичну основу роботи склали наукові праці із загальної теорії права, кримінального права, кримінально-виконавчого права, кримінально-процесуального права. Під час дослідження використано також результати наукових досліджень у галузях філософії, кримінології тощо.
У своїй роботі я спирався на загальнотеоретичні положення науки кримінального, кримінально-процесуального та кримінально-виконавчого права, які розроблялися провідними радянськими вченими, науковцями України та Росії. Це праці Ю.В. Александрова, Л.В. Багрій-Шахматова, М.І. Бажанова, Ю.В. Бауліна, В.К. Грищука, О.О. Дудорова, С.Г. Кєліної, Л.Л. Круглікова, В.М. Кудрявцева, Н.Ф. Кузнєцової, В.В. Леня, П.С. Матишевського, М.І. Мельника, П.П. Михайленка, А.А. Музики, А.В. Наумова, М.І. Панова, А.А. Піонтковського, Є.О. Письменського, В.М. Поповича, А.О. Расюк, А.Х. Степанюка, В.Я. Тація, В.М. Трубнікова, Є.В. Фесенка, В.Л. Чубарєва, М.Д. Шаргородського та інших правознавців.
Структура роботи обумовлюється її метою та завданнями. Курсова робота складається з вступу, п'яти розділів, висновків, списку використаних джерел.
Наприкінці курсової роботи будуть підведені узагальнюючі висновки проведеного дослідження.