Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою
Сторінки матеріалу:
- Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
ЗМІСТ
ВСТУП
1. Загальнотеоретичні аспекти аналізу прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою
2. Об'єкт й об'єктивна сторона злочину
3. Посадова особа як спеціальний суб'єкт злочину та його суб'єктивна сторона
4. Кваліфікаційні ознаки злочину
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ВСТУП
Актуальність. Соціально-економічні умови розвитку суспільства на нинішньому етапі зумовили зростання кількості злочинів, пов'язаних з прийняттям пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди. Це гостро проявляється у найрізноманітніших сферах діяльності службових осіб. Проте для прогресивного функціонування системи публічної влади, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Саме тому сьогодні є потреба в наукових розробках кримінально-правової характеристики злочинів, пов'язаних з прийняттям пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовими особами.
Стан наукової розробки. Питанням кримінально-правової характеристики злочинів, пов'язаних з прийняттям пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовими особами займалися такі дослідники, як Р. Томма, В.Варивода, Є. Найдьон, О. Бутович, В. Валлє, П. Андрушко, О. Асніс, О. Бантишев, М. Буроменський, В. Волженкін, О. Дудоров, І. Даньшин, В. Ємельянов, М. Коржанський
Об'єктом контрольної роботи є злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг.
Предметом роботи є прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовими особами.
Мета контрольної роботи полягає у дослідженні кримінально-правової характеристики злочинів, пов'язаних з прийняттям пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовими особами.
Досягнення поставленої мети обумовлює виконання таких завдань:
- визначення загальнотеоретичних аспектів аналізу прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою;
- дослідження об'єкту та об'єктивної сторони цього злочину;
- аналіз суб'єкту злочину та його суб'єктивної сторони;
- розкриття кваліфікаційних ознак злочину.
З урахуванням специфіки теми, мети і завдань дослідження при написанні контрольної роботи застосовувалися такі методи:
- спостереження (використовувався при безпосередньому дослідженні кримінально-правової характеристики злочинів, пов'язаних з прийняттям пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовими особами);
- аналізу (використовувався при характеристиці суб'єкту, суб'єктивної сторони, об'єкту та об'єктивної сторони злочину);
- синтезу (забезпечив повноцінне розкриття кримінально-правової характеристики злочину);
логіко-юридичний (використовувався при формулюванні висновків).
Структура роботи. Контрольна робота складається зі вступу, чотирьох простих розділів, висновків і списку використаної літератури. Робота містить одну таблицю й однин рисунок.
У першому розділі розкрито загальнотеоретичні аспекти аналізу прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою.
У другому розділі проаналізовано об'єкт й об'єктивну сторону злочину.
У третьому розділі досліджено суб'єкт злочину та його суб'єктивну сторону.
У четвертому розділі розкрито кваліфікаційні ознаки злочину.
1. Загальнотеоретичні аспекти аналізу прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою
Прийняття пропозиції, обіцянки та одержання неправомірної вигоди службовою особою - це одна з найбільш небезпечних форм корисливого зловживання владою чи службовим становищем. Це негативне явище перебуває в протиріччі з соціальними цінностями нашого суспільства, підриває та дезорганізує нормальну роботу органів влади і управління, дискредитує їх діяльність, негативно впливає на їх моральний стан і суспільство в цілому.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України [3]. Варто зауважити, що ці положення Конституції поширюються на всіх без винятку службових осіб, незалежно від того, чи є вони представниками законодавчої, виконавчої або судової влади, виконують свої службові обов'язки у державному апараті, в органах місцевого самоврядування або на окремих підприємствах, в установах та організаціях. Не має також значення службове становище особи, відомча чи галузева належність органу, сфера його діяльності, характер та обсяг повноважень або форма власності, на підставі якої створені та функціонують підприємства, установи і організації. Виконання службовими особами своїх службових обов'язків на підставі, в межах і в порядку, передбачених Конституцією, законами та іншими нормативними актами, забезпечує нормальну діяльність державного апарату, а також апарату управління підприємств, установ і організацій.
Ст. 2 Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією, котра ратифікована Верховною Радою України та виражає положення, що кожна сторона даної конвенції вживатиме таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними для встановлення у своєму національному законодавстві кримінальної відповідальності за умисне обіцяння, пропонування чи надання будь-якою особою прямо чи опосередковано будь-якої неправомірної переваги будь-яким посадовим особам, для них особисто чи для інших осіб, з метою заохочення їх до виконання чи невиконання своїх службових обов'язків [4].
У результаті імплементації національного законодавства до європейського було прийнято Закон України про «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення національного законодавства у відповідність із стандартами Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією». Тому у Кримінальному кодексі України (далі - ККУ) зазнали змін досить багато норм, що встановлюють відповідальність за так звані спеціальні види службових злочинів, вчинення яких також зумовлене службовим становищем суб'єкта. Одним із них є зміна ст. 368 ККУ прийняття пропозиції, обіцянки та одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка за старим законодавством містила положення одержання службовою особою в будь-якому вигляді хабара за виконання чи невиконання в інтересах того, хто дає хабара, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища.
Наразі, відповідно до ст. 368 ККУ прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди, а так само прохання надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає неправомірну вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища - карається штрафом від однієї тисячі до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі спеціальною конфіскацією.
Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, предметом якого була неправомірна вигода у значному розмірі, - карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі спеціальною конфіскацією.
Діяння, передбачене частиною першою або другою цієї статті, предметом якого була неправомірна вигода у великому розмірі або вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище, або за попередньою змовою групою осіб, або повторно, або поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, - карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.
Діяння, передбачене частинами першою, другою або третьою цієї статті, предметом якого була неправомірна вигода в особливо великому розмірі, або вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище,карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією [7].
Що стосується міжнародного досвіду у боротьбі з прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, то вона досить розвинена в країнах Європи.
Так, ст. 332 Кримінального кодексу Німеччини передбачає, що посадова особа або особа, спеціально уповноважена здійснювати публічну службу, яка вимагає вигоди для себе або третьої особи, домовляється про її прийняття або приймає її за вчинення зворотної послуги за те, що він зробив або зробив би в майбутньому службову дію і цим порушив би свої службові обов'язки, карається позбавленням волі на строк від шести місяців до п'яти років. У менш тяжких випадках покаранням є позбавлення волі на строк до трьох років або грошовий штраф. Спроба вчинення вищевказаних дій також карається [6].
О. Бутович, досліджуючи кримінальне законодавство Франції, зазначає,
що тюремним ув'язненням на строк до 10 років або штрафом до 1 мільйон франків караються представник державної влади або особа, наділена особливими повноваженнями чи виборним мандатом, якщо вона без будь-яких прав прямо або непрямо клопоче або вимагає давання пропозицій, обіцянок, підношень, подарунків або будь-яких інших вигод за виконання чи утримання від виконання своїх обов'язків, доручень, представницьких функцій, а також за зловживання своїм реальним або вигаданим впливом з метою отримати від державної чи адміністративної влади винагороди, посади, підряду на виконання робіт або інших позитивних рішень [1, с. 91].
За кримінальним законодавством Нідерландів публічний службовець, який приймає дар або обіцянку дару, знаючи, що це робиться, щоб схилити його до дії або утриматися від дії в ході виконання його обов'язків, що суперечать вимогам до його посади, який приймає дар або обіцянку дару, знаючи, що це робиться в результаті або в якості наслідки чого-небудь, що він зробив чи утримався зробити в ході виконання своїх обов'язків, що суперечать вимогам до його посади; підлягає терміну тюремного ув'язнення не більше чотирьох років або штрафу п'ятої категорії [5].
Проаналізувавши статистичні дані Судової влади України з розгляду кримінальних проваджень за ст. 368 КК про прийняття пропозиції, обіцянки та одержання неправомірної вигоди службовою особою, ми систематизували дані до таблиці 1.
Таблиця 1
Статистичні дані розгляду кримінальних проваджень за ст. 368 КК
Рік
2013 (І і ІІ півріччя)
2014 (І півріччя)
Розглянуто кримінальних проваджень
702
107
Отже, прийняття пропозиції, обіцянки та одержання неправомірної вигоди службовою особою - це одна з найбільш небезпечних форм корисливого зловживання владою чи службовим становищем.
2. Об'єкт й об'єктивна сторона злочину
- 1
- 2
- 3
- 4
- наступна ›
- остання »