Удосконалення складу і форм розпорядчих документів на прикладі Жовтневого районного суду
Сторінки матеріалу:
- Удосконалення складу і форм розпорядчих документів на прикладі Жовтневого районного суду
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
ВСТУП
Тема курсової роботи: «Удосконалення складу і форм розпорядчих документів на прикладі Жовтневого районного суду».
Актуальність роботи полягає в тому, що розпорядча документація допомагає здійснювати розпорядчу діяльність, оперативне керівництво у певній установі, організації, фірмі, на підприємстві. У сучасних умовах для підвищення ефективності документування операцій необхідне удосконалювання роботи з документами, тому що всяке управлінське рішення завжди базується на інформації, на створенні службового документа. Організація роботи з документами впливає на якість роботи апарата керування, організацію і культуру праці управлінських працівників. Удосконалювання керування виробничо-господарськими системами, підвищення рівня організації й ефективності управлінської праці багато в чому залежить від того, наскільки раціонально поставлено в установах і на підприємствах діловодство і наскільки професійно ведеться розпорядча документація, гарантується успіх управлінської діяльності в цілому.
Основна ознака, яка дає можливість виділити розпорядчі документи в особливу групу - юридична підстава їх створення. Зазвичай вони регламентують процеси діяльності, встановлюють, припиняють, змінюють різні правові відносини і створюються у випадках, передбачених нормативними актами.
Мета курсової роботи - дослідження методів удосконалення складу і форми розпорядчих документів.
Мета роботи передбачає виконання таких завдань:
· розглянути законодавчі аспекти створення розпорядчої документації;
· розглянути форми документів та їх особливості виготовлення;
· визначити вимоги до складання розпорядчих документів;
· ознайомитися з класифікацією та виготовленням розпорядчих документів;
· проаналізувати роботу з розпорядчими документами в установі.
Об'єкт дослідження - склад, форми розпорядчих документів.
Предмет дослідження - функціонування розпорядчих документів та удосконалення їх форм в управлінській діяльності Жовтневого районного суду.
У курсовій роботі були використані такі методи дослідження:
- порівняння;
- узагальнення;
- аналіз продуктів діяльності;
- аналітичний.
При написанні курсової роботи були опрацьовані законодавчі акти, нормативна база діловодства, підручники (Ю. І. Палеха «Загальне діловодство», О. Карпенко «Сучасне діловодство», Універсальний довідник з ділових паперів) та Інтернет-ресурси.
Структура курсової роботи: вступ, перший теоретичний та другий аналітичний розділ, висновки, список використаних джерел та додатки. Розділ I «Розпорядчі документи, їх видове розмаїття та форми» складається з трьох підпунктів та розділ II «Дослідження особливостей складу і форм розпорядчих документів»,-з трьох підпунктів відповідно.
РОЗДІЛ I. РОЗПОРЯДЧІ ДОКУМЕНТИ, ЇХ ВИДОВЕ РОЗМАЇТТЯ ТА ФОРМИ
1.1 Форми документів та їх виготовлення
Документ є основним інструментом процесів управління на підприємстві, установі, організації.
Згідно з офіційним визначенням Національного стандарту документ -- це інформація зафіксована на матеріальному носії, основною функцією якого є зберігати та передавати в часі і просторі [ 2; 2].
Документи виконують офіційну, ділову й оперативну функції, оскільки вони -- писемний доказ, джерело відомостей довідкового характеру.
Для облегшення роботи в установі використовуються бланки розпорядчих документів.
Розпорядчі документи оформлюють на папері формату A4 (2І0 х297 мм) і А5 (210 х 148 мм) (згідно з ДСТУ 4163:2003). Можна використовувати і папір формату A3 (297 х 420 мм) та А6 (105 х 148 мм).
Документи повинні мати такі береги (в мм):
30 - лівий;
10 - правий;
20 - верхній та нижній.
Текст документів, оформлених на папері формату А4, треба друкувати через 1,5 міжрядкових інтервали, а формату А5 - через 1-1,5 міжрядкового інтервалу.
Реквізити документа (крім тексту), що складаються з кількох рядків, друкують через 1 міжрядковий інтервал. Складові частини реквізитів "Адресат", "Гриф затвердження", "Гриф погодження" відокремлюють одну від одної 1,5-2 міжрядковими інтервалами.
Всі вихідні службові документи оформляються на бланках, які виготовляються відповідно до вимог державних стандартів [ 1; 31] .
Бланки організації виготовляються трьох видів:
· бланк для листів;
· загальний бланк -- для інших видів організаційно-розпорядчих документів;
· бланк конкретного виду документа (окрім листа).
Так, можуть виготовлятися бланки для окремих видів документів:
· постанови та розпорядження;
· наказу та розпорядження керівника організації.
Виготовлення бланків конкретних видів документів здійснюється на основі кутового або поздовжнього розміщення реквізитів.
Бланки виготовляються:
· українською мовою -- для використання в межах України;
· українською та іноземною мовами -- для використання за межами України.
Інші документи, в основному внутрішнього характеру (заяви працівників, службові, доповідні записки, довідки тощо), а також документи, що створюються від імені декількох організацій, оформляються на чистих аркушах.
Одна з ознак класифікації документа - це їх форма.
За формою документи поділяються на:
· стандартні (типові) - це документи, які мають однакову форму та заповнюються в певній послідовності й за суворо визначеними правилами;
· індивідуальні (нестандартні) - створюються в кожному конкретному випадку для розв'язання окремих ситуацій, їх друкують або пишуть від руки;
· трафаретні - в яких відтворена механічним способом постійна інформація, що не змінюється в цілій групі однорідних документів, і залишено пропуски (вільні місця) для заповнення змінною інформацією від руки в кожному конкретному документі.
1.2 Класифікація розпорядчих документів
законодавчий розпорядчий документація форма
Розпорядчі документи - це документи, за допомогою яких здійснюється розпорядча діяльність, оперативне керівництво певною установою, підприємством.
Розпорядчі документи містять рішення, що йдуть зверху вниз по системі управління: від керуючого органу до керованого, від керівника організації до структурних підрозділів і працівникам.
З допомогою розпорядчих документів вирішуються важливі питання управління. До них відносять накази, вказівки, рішення, постанови, розпорядження. Рішення, інструкції, постанови і накази видають завжди, коли необхідно ухвалити нормативний чи індивідуальний акт по з основних питань компетенції організації.
Основне призначення розпорядчих документів - регулювання й координація діяльності, що дозволяють органу керування забезпечувати реалізацію поставлених перед ним завдань, одержувати максимальний ефект від своєї діяльності. Від того, наскільки ефективно регулюється діяльність установи, залежать результати роботи організації.
В ході аналізу навчальної літератури нами було узагальнено матеріал з класифікації розпорядчих документів, що наведено на рис. 1.
Рис.1. Класифікація розпорядчих документів
Слід також зазначити, що залежно від процедури ухвалення рішень з певного питання розпорядчі документи групують у:
- документи, що ухвалені колегіально (правлінням, комісією, радою тощо)
- документи, що їх видає керівник одноосібно ухваленим рішенням.
Основна ознака, яка дає можливість виділити розпорядчі документи в особливу групу - юридична підстава їх створення. Як правило, вони регламентують процеси діяльності, встановлюють, припиняють, змінюють різні правові відносини і створюються у випадках, передбачених нормативними актами. Жодний з розпорядних документів не може містити положень, що суперечать закону.
Отже, групу розпорядчих документів утворюють постанови, рішення, накази, розпорядження, вказівки.
Органи управління всіх рівнів із найважливіших питань видають постанови, рішення, накази;а з менш важливих - розпорядження, вказівки.
Постанови - це адміністративні акти загального порядку, котрі не вичерпуються одноразовим виконанням і зберігають чинність (якщо не суперечать закону) до їх скасування. Ключове слово цього нормативно-правового акта - «ПОСТАНОВЛЯЄ».
Реквізити постанови:
1. герб України;
2. назва установи, що підготувала постанову;
3. назва виду документа;
4. дата;
5. місце видання;
6. заголовок до тексту;
7. текст;
8. підписи.
Розпорядження - це акт управління посадової особи, державного органу, організації, що виданий у межах їхньої компетенції.
Розпорядження оформлюють на спецiальному бланку. Якщо в органiзацiї не заведено бланк розпорядження, то воно може бути оформлено на загальному бланку органiзацiї або на чистому аркушi паперу формату А4.
Пiд час складення i оформлення розпорядження слiд мати на увазi, що:
- дату розпорядження проставляють пiд час його пiдписання. Дату дозволяється оформлювати як словесно-цифровим, так i цифровим способом;
- реєстрацiйним iндексом розпорядження є порядковий номер у межах року за журналом реєстрацiї розпоряджень;
- до тексту розпорядження обов'язково складають заголовок, який мiстить стислий виклад основного смислового аспекту змiсту документа. Якщо заголовок перевищує 150 знакiв (5 рядкiв), його дозволяється продовжувати до межi правого берега й розташовувати центровано над текстом;
- текст розпорядження складається з двох частин -- констатуючої i розпорядчої, кожна з яких має певнi особливостi оформлення. Констатуючу частину друкують з абзацу, в кiнцi речення крапку не ставлять. В цiй частинi зазначають пiдставу, обґрунтування або мету видання розпорядження.
Розпорядчу частину починають зi слова «ПРОПОНУЮ» або «ЗОБОВ'ЯЗУЮ», яке друкують великими лiтерами без абзацу i без лапок, пiсля нього ставлять двокрапку. Нижче з абзацу формулюють змiст дiй, що мають бути виконанi;
- якщо до розпорядження додаються таблицi, графiки, форми, схеми, iнструкцiї тощо, то їх оформлюють на окремих аркушах як додатки, а у вiдповiдних пунктах розпорядження роблять посилання на цi документи. При цьому реквiзит «Вiдмiтка про наявнiсть додаткiв» пiсля тексту розпорядження самостiйно не оформлюють;
- додатки до розпорядження мають бути пронумерованi. На кожному додатку у верхньому правому кутi першого аркуша роблять вiдповiдну вiдмiтку з посиланням на розпорядження, його дату i реєстрацiйний iндекс;
- 1
- 2
- 3
- 4
- наступна ›
- остання »