Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

Умисне вбивство, вчинене на замовлення

Сторінки матеріалу:

ЗМІСТ

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОЗНАЧЕНЬ, СИМВОЛІВ, ОДИНИЦЬ, СКОРОЧЕНЬ І ТЕРМІНІВ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА УМИСНОГО ВБИВСТВА, ВЧИНЕНОГО НА ЗАМОВЛЕННЯ

1.1 Умисне вбивство, вчинене на замовлення: поняття, сутність

1.2 Умисне вбивство, вчинене на замовлення: історія та сучасність

1.3 Причини розповсюдження умисних вбивств, вчинених на замовлення

РОЗДІЛ 2. КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВА ХАРАКТЕРИСТИКА УМИСНОГО ВБИВСТВА, ВЧИНЕНОГО НА ЗАМОВЛЕННЯ

2.1 Склад злочину: поняття та його елементи (стисла характеристика)

2.2 Об'єкт злочину

2.3 Об'єктивна сторона злочину

2.4 Суб'єкт злочину

2.5 Суб'єктивна сторона злочину

2.6 Караність умисного вбивства, вчиненого на замовлення

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОЗНАЧЕНЬ, СИМВОЛІВ, ОДИНИЦЬ, СКОРОЧЕНЬ І ТЕРМІНІВ

ЗУ

КК

Закон України

Кримінальний кодекс

ККУ

Кримінальний кодекс України

КУ

МОЗ

ПВСУ

Конституція України

Міністерство охорони здоров'я

Пленум Верховного Суду України

ВСТУП

Актуальність теми дослідження. Правова держава пов'язується в першу чергу з існуванням та охороною в ній природних, невідчужуваних прав людини [1, с. 5]. Тому, Конституція України (КУ) в частині 1 статті 3 вказує: «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю». В ч. 2 ст. 27 КУ читаємо: «Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини» [2]. Наведені положення зумовлені нормами міжнародного права, зокрема Загальною Декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Міжнародним Пактом про громадянські та політичні права.

Наприклад, в ч. 1 ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначено: «Право кожного на життя охороняється законом» [3]. Отже, держава повинна встановити дієвий механізм захисту життя людини.

Згідно з цими приписами, Кримінальний кодекс України (ККУ) у ст. 1 визначив, що першочерговим його завданням є забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина [4]. Тому, вже у розділі ІІ Особливої частини ККУ містяться положення про відповідальність за умисне вбивство, в тому числі, вчинене на замовлення.

Але, нажаль, сучасний стан криміногенної ситуації в Україні характеризується збільшенням як кількісних, так і якісних показників злочинності. Такий злочин, як умисне вбивство, вчинене на замовлення, вносить в життя суспільства особливий резонанс. Значною мірою це пов'язано зі специфічним характером цього злочину та з тим, що він є відносно новим явищем у практиці вітчизняних правоохоронців.

Дослідженню питань, пов'язаних з умисними вбивствами, вчиненими на замовлення, присвячені роботи таких вчених: П.П. Андрушко, В.І. Бояров, В.Т. Дзюба, П.В. Кобзаренко, М.Й. Коржанський, М.І. Мельник, В.О. Навроцький, В.В. Скибицький, В.В. Сташис, Є.В. Фесенко, А.О. Шульга, С.С. Яценко та інші.

Безумовно, названі дослідники сприяли вивченню і розв'язанню проблеми кримінально-правової характеристики замовних вбивств. Однак, на сьогоднішній день основні теоретичні положення щодо даної характеристики цього виду злочину все ще залишаються недостатньо з'ясованими та дискусійними.

Мета та завдання дослідження. Метою курсової роботи є дослідження кримінально-правової характеристики умисного вбивства, вчиненого на замовлення. Завданням даної роботи є: 1) розглянути сутність поняття «умисне вбивство, вчинене на замовлення»; 2) звернути увагу на історію цього злочину; 3) проаналізувати причини розповсюдження вбивств на замовлення; 4) детально розглянути кожний елемент складу цього злочину, наводячи конкретні приклади із судової практики, а також відповідальність за його вчинення; 5) виявити та проаналізувати дискусійні питання щодо кримінально-правової характеристики умисних вбивств, вчинених на замовлення.

Об'єктом курсової роботи виступило життя людини та суспільні відносини, які виникають у зв'язку з вчиненням умисного вбивства на замовлення. Предметом - теоретичні та наукові поняття щодо елементів складу цього злочину, а також відповідальності за його вчинення.

Методи дослідження. При написанні курсової роботи, теоретичною і методологічною основою дослідження став системний підхід до аналізу кримінально-правової характеристики умисного вбивства, вчиненого на замовлення. Проведено узагальнення існуючої інформації щодо теми роботи та використано наступні методи дослідження:

- історичний (визначення історичних умов поширення цього виду злочину);

- метод всебічності (вивчення предмету роботи як з точки зору загальних положень кримінального права, так і безпосередні особливості даного злочину);

- метод синтезу (на основі вивченої нормативної, теоретичної та наукової бази було зроблено висновки щодо даної теми).

Структурний обсяг роботи. Загальний обсяг курсової роботи - 38 сторінок, включаючи вступ, два розділи, перший із яких включає три підрозділи, другий - шість підрозділів, загальні висновки та список використаних джерел, який містить 30 найменувань.

РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА УМИСНОГО ВБИВСТВА, ВЧИНЕНОГО НА ЗАМОВЛЕННЯ

1.1 Умисне вбивство, вчинене на замовлення: поняття, сутність

Поняття «умисне вбивство» у ч. 1 ст. 115 ККУ викладено досить лаконічно - це «умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині». Що стосується поняття «умисне вбивство, вчинене на замовлення», то у п. 11 ч. 2 ст. 115 ККУ воно не надане.

Згідно з п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України (ПВСУ) № 2 від 07.02.2003 «Про судову практику в справах про злочини проти життя і здоров'я особи», умисне вбивство, вчинене на замовлення, - це умисне позбавлення життя потерпілого, здійснене особою (виконавцем) за дорученням іншої особи (замовника). Відповідальність за п. 11 ч. 2 ст. 115 ККУ настає лише у випадках, коли замовляється саме умисне вбивство, а не якийсь інший насильницький злочин. Якщо замовник доручив заподіяти потерпілому тілесні ушкодження, а виконавець умисно вбив його, замовник несе відповідальність за співучасть у тому злочині, який він організував чи до вчинення якого схилив виконавця, а останній - за той, який він фактично вчинив.

Доручення замовника виконавцю злочину може мати різні форми. По-перше, це може бути угода, за якою відповідальність настає незалежно від того, коли були вчинені обіцяні виконавцеві дії, виконав чи не виконав замовник свою обіцянку, збирався він це робити чи ні [5]. По-друге, це може бути наказ або розпорядження, яке виконується у зв'язку з тим, що виконавець до надходження доручення на вбивство взяв на себе кілерські обов'язки [6, с. 787].

Для вбивства на замовлення характерним є те, що виконавець одержує чи бажає одержати певну вигоду або ухилитися від якихось негативних обставин не внаслідок позбавлення життя потерпілого, а за виконання замовлення, через волю і дії (бездіяльність) замовника або уповноважених на те ним осіб [6, с. 787-788]. До дій матеріального характеру з боку замовника, зокрема, належать: сплата виконавцеві винагороди, передача чи збереження прав на майно, звільнення від майнових зобов'язань тощо. Під діями нематеріального характеру розуміються будь-які дії, вчинення чи не вчинення яких безпосередньо не пов'язане з матеріальними інтересами виконавця (допомога у працевлаштуванні, вирішення певних життєвих проблем, звільнення від кримінальної відповідальності тощо). Найбільше умисних вбивств на замовлення вчиняється з корисливих мотивів. У цих випадках дії суб'єктів злочину кваліфікуються за п. п. 6, 11 ч. 2 ст. 115 ККУ.

Взагалі, залежно від структури міжособистісних криміногенних конфліктів усі умисні вбивства можна розділити на чотири групи: 1) сімейно-побутові; 2) ситуаційно-дозвільні; 3) заздалегідь плановані; 4) патологічні. Умисні вбивства, вчинені на замовлення, відносяться до третьої групи, ще вони можуть називатися «нетрадиційними», оскільки раніше не мали широкого розповсюдження та їх розслідування представляє велику складність. Для даного злочину характерні виникнення умислу, що деякий час виношується, планується його реалізація. Мотиви цих злочинів більш обґрунтовані, глибокі [7, с. 56-59].

Сам злочин - умисне вбивство, вчинене на замовлення - можна поділити теж на 4 групи. В основі такого поділу лежить ступінь організації таких вбивств, особа потерпілих і сфера діяльності, у якій вони обертаються: 1) вбивства, скоєні на побутовому ґрунті; 2) вбивства, скоєні на ґрунті комерційних відносин; 3) вбивства, скоєні у сфері діяльності організованих злочинних формувань; 4) вбивства, скоєні з політичних мотивів, на ґрунті професійної діяльності [8].

Умисні вбивства на замовлення мають особливо велику суспільну небезпеку. Вони майже завжди вчиняються з прямим умислом, для них характерні жорстокість, витончені способи приховування слідів злочину, а звідси і висока складність розкриття. Також, підвищена суспільна небезпека замовних вбивств полягає в тому, що виникають невідворотні наслідки у вигляді смерті, і у зв'язку з цим збитки, нанесені потерпілому від цього злочину, не можуть бути відшкодовані.

Отже, проаналізувавши поняття «умисне вбивства, вчинене на замовлення» та його сутність, я приєднуюсь до узагальнення, яке дають П. Пилипчук та М. Мельник: «Під вбивством на замовлення слід розуміти вбивство, що вчиняється виконавцем за дорученням особи (групи осіб), заінтересованої у позбавленні потерпілого життя, з метою одержання від замовника чи уповноваженої ним особи (осіб) за виконання замовлення певних вигод матеріального чи нематеріального характеру або з метою недопущення вчинення цими особами певних дій на його користь» [6, с. 788].

1.2 Умисне вбивство, вчинене на замовлення: історія та сучасність

Умисне вбивство, в тому числі на замовлення, існує з ранньої історії людства і постійно його супроводжує. Можна навести деякі відомі документальні свідчення.

Наприклад, у Зводі законів царя Хаммурапі, який був створений приблизно у 1780 році до н.е., можна знайти наступне: «Якщо жінка дозволила вбити свого чоловіка заради іншого чоловіка, то цю жінку повинні посадити на палю» [9, с. 164].

Також, одне із судових рішень в державі шумерів стосується питання умисного вбивства на замовлення. Жреця Лу Інніна було вбито на замовлення його жінки. Разом з трьома виконавцями до смертної кари засудили і вдову [10, с. 35].

Наведені вище приклади стосуються побутових вбивств на замовлення. З розвитком цивілізації і державності, зустрічаються випадки вбивств правителів з метою захоплення влади. Наприклад, князь Святополк, після смерті свого батька князя Володимира (1015 рік н.е.), вирішив вбити своїх братів з метою узурпації влади. Першим був князь Борис - старший брат. Його вбивство доручається боярину Путіну. Перебивши охорону, злочинці змогли тільки тяжко поранити Бориса. Святополк знаходить більш досвідчених убивць - наймає варягів, які добивають брата. Після цього Святополк викликає з Ростова середнього брата Гліба та доручає своїй наближеній особі Горесіру організувати наступне вбивство. Горесір виконує доручення, в результаті чого Гліб був отруєний безпосереднім виконавцем, своїм кухарем Торчиним. Третій брат - Святослав - проживає в Угорщині. Святополк посилає туди найманих вбивць, де вони виконують замовлення. В результаті, Святополк - єдиний претендент на престол [11, с. 77-84].