Фонд № 115 архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради як джерело вивчення історії організації товариства "Знання"

Сторінки матеріалу:

ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. АРХІВНИЙ ВІДДІЛ Виконавчого КоМІТЕТУ КРЕМЕНЧУЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ - ОДНЕ З ГОЛОВНИХ ДЖЕРЕЛ ДОКУМЕНТАЛЬНОЇ СПАДЩИНИ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

1.1 Нормативно - правова база діяльності архівів

1.2 Історія виникнення архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради

1.3 Фондування та облік документів архіву

1.3.1 Фондування документів архіву

1.3.2 Ведення обліку документів в архівному відділі виконавчого комітету Кременчуцької міської ради

РОЗДІЛ 2. ВІДОБРАЖЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КРЕМЕНЧУЦЬКОЇ МІСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ТОВАРИСТВА «ЗНАННЯ» В АРХІВНИХ СПРАВАХ

2.1 Загальна характеристика фонду № 115 архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради

2.2 Класифікація документів архівного фонду № 115

2.3 Причини створення товариства «Знання» СРСР

2.4 Основні напрямки діяльності товариства за матеріалами фонду

2.4.1 Довідки, документи про роботу груп товариства «Знання» в установах та на підприємствах Кременчука

2.4.2 Лекційна робота

2.4.3 Народний університет - школа лекторської майстерності

РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ АРХІВНОГО ВІДДІЛУ Виконавчого КоМІТЕТУ КРЕМЕНЧУЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

3.1 Загальна проблематика роботи архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради

3.2 Впровадження інформатизації та ком'ютеризації в роботу архівної справи

3.3 Розробка концепції зберігання електронного документу

3.4 Створення відкритого доступу до електроних документів,через мережу Інтернет

РОЗДІЛ 4. ОХОРОНА ПРАЦІ

4.1 Гарантування прав громадян на охорону праці

4.2 Комп'ютерна техніка та її вплив на організм людини

4.3 Забезпечення оптимальних умов гігієни і санітарії в архівному відділі

4.4 Організація протипожежного захисту в архівному відділі

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ДОДАТКИ

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ

КПРС - Комуністична партія радянського союзу

СРСР - Союз Радянських Соціалістичних Республік

УРСР - Українська Радянська Соціалістична Республіка

Од.зб. - одиниці зберігання

ЕК - експертна комісія

ЕПК - Експертно - перевірна комісія

МК - місцевий комітет

ПК - профспілковий комітет

ЕОМ - електронно - обчислювальна машина

НАФ - Національний архівний фонд

КПУ - Комуністична партія України

КВБЗ - Крюківський вагонобудівний завод

ЕД - електронній документ

ВСТУП

Активний процес звернення до витоків національної культури, вивчення історичних джерел, що містять важливу інформацію з української історії, опинились поза увагою дослідників. Радянські історики мали обмежений доступ до джерел (наприклад, таємні документи КПРС, КДБ, закриті і спеціальні фонди архівів, бібліотек, зарубіжна україністика тощо). До закритих фондів потрапляли навіть такі джерела, як довоєнні (до 1941 р.) випуски газети "Правда" або історичні праці видатних українських істориків В. Антоновича, М. Грушевського та ін. Це призводило до значного обмеження дослідницьких можливостей, звуження джерельної бази історії України. Негативно впливав на рівень наукових досліджень і так званий партійно-класовий підхід до використання джерел. В умовах незалежності України історики позбулися, з одного боку, партійно-адміністративного контролю і втручання у дослідницьку діяльність, а з іншого -- дістали широку можливість залучати нові джерела, систематизувати та збагачувати джерелознавчі знання, звертатися до теоретичних проблем. Основна з них -- дослідження архівних фондів різних громадських та політичних об'єднань, особливості їх формування, структура, склад, джерелознавча цінність, поглиблюють зання вітчизнянної історії. На базі комплексних загальнонаукових та спеціальних методів історичного джерелознавства вивчення архівних фондів дає можливість всебічно з'ясувати внесок особи,або всієї організації у розвиток національної культури, залучити до наукового обігу невідомі джерела.

Зважаючи на актуальність дослідження архівних фондів темою дипломної роботи було обрано «Фонд №115 архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, як джерело вивчення історії організації товариства «Знання». Товариство «Знання» - наймасовіша громадська науково-просвітницька організація нашої держави, заснована 16 січня 1948 році як товариство по розповсюдженню політичних і наукових знань УРСР.

В даній роботі детально розглянуто особливості формування архівних фондів, які є винятково цінними джерелами з багатьох галузей знань, оскільки містять великий інформаційний потенціал з історії культурного, громадського та ідейно політичного життя українського суспільства. Виходячи з того, що будь- яка інформація, в тому числі й та що зафіксована в документах та матеріалах архівних фондів, набуває ще більшої цінності, коли її використовують у науковій та інших сферах інтелектуальної діяльності. Після теоретичного дослідження архівних фондів на практиці було опрацьовано фонд Кременчуцької міської організації товариство «Знання».

Актуальність даної дипломної роботи в тому, що було зроблено першу спробу проаналізувати документи, що знаходяться на зберіганні в архівному фонді №115 та на основі цього аналізу дослідити основну діяльність товариства «Знання» та її влив на інформаційно-освітні потреби громадян України.

Важливість проблеми зумовлюється низкою чинників. По - перше, неухильним зростанням ролі «людського фактора», що є знаковою рисою як сучасного суспільного життя так і розвитку історичної науки, роблячи історичні факти двозначними,та завуальованими на ухил часу. У звязку з цим посилюється необхідність вивчення діяльності окремих організацій та їх впливу на розвиток українського суспільства. Найбільший пласт відомостей про них містять джерела особового походження - основа інформаційного потенціалу архівних фондів. По - друге, місцеві архівні фонди становлять невід'ємну частину Національного архівного фонду України, а їх джерельно - інформаційний скарб є особливо важливим і незамінним для дослідження істрорії, для осмислення процесів у сфері науки і культури. По-третє, формування особових фондів, забезпечення фізичної схоронності і створення умов для їх всебічного використання є одним з пріоритетних завдань не тільки архівістів- практиків, але й науковців, які досліджують теоретичні засади, методи, способи і форми організаційної роботи у цій сфері.

Ось чому актуальним завданням архівістів є не тільки забезпечення фізичної збереженості особових фондів, а й створення сприятливих умов для всебічного використання їх. Збагачення способів, форм та методів організації використання джерельної інформації архівних фондів, оприлюднення та введення в обіг їх на різних етапах та рівнях є надзвичайно важливим і актуальним завданням істориків, архівознавців та документознавців. Крім того, сучасний стан української історичної науки в умовах необхідності формування національної самосвідомості українців та посиленого інтересу людей до спадщини свого народу обумовлює підпорядкування джерельної бази архівних фондів сучасним можливим формам та методам їхнього використання.

Теоретико-методологічний аспект проблеми архівних фондів, у цілому, й питання про особливості їхнього інформаційного потенціалу та специфіку використання його, зокрема, є актуальними і з точки зору науковою дослідження.

Окрім дослідження фонду № 115 «Правління Кременчуцької міської організації товариства «Знання» було опрацьовано ще роботу архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.

Впровадження новітніх технологій збереження інформації, дає змогу піднести архівну діяльність на сучасний рівень, кардинально підвищити продуктивність та якість роботи працівників архівної служби, змінити концепцію роботи архівних установ в цілому.

На сучасному етапі надзвичайно важливими є шляхи оптимізації роботи архіву до яких належать: компактність зберігання, швидкий пошук потрібного документа, забезпечення збереженості - все це досягається завдяки створенню електронної бази архіву та представлення її в мережі.

Основною джерельною базою роботи став архівний фонд товариства «Знання» в архівному відділі виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, який знаходиться по вулиці Жовтневій, 27 в архівосховищі №2.

Проблематика зберігання та використання особових фондів розглянуто в працях Г. Беспянської [24], Г.В.Боряка [26], І.Н.Войцехівської [29], А.В.Санцевича [58] та інших науковців. Досить цікаву наукову розвідку, в якій добре прослідковується методологія дослідження особових фондів провела О.Ємчук .

Загальні питання організації архівної справи та діяльності архівних служб в Україні розглядаються в роботах таких дослідників та науковців як Л.Ф. Забудська, К. І. Климова , О. Г. Сокирко, І.Б. Матяш, М. Г. Палієнко, 10.А. Прилепішева, М. В. Делеган, В. В. Бездрабко, Г. В. Папакін, Р. Я. Пиріг [23], Я. С. Калакура [45] та інших, зусиллями яких розроблено правову базу організації та розвитку архівної справи, методичне забезпечення, започатковано науково-дослідну роботу, розроблені принципи аналізу експертизи цінності документів.

Об'єктом дослідження в дипломній роботі є документи фонду 115 архівного відділу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.

Предметом дослідження є діяльність товариства «Знання, яка відображаються в фонді № 115, а також організація документів в межах архіву, фондотворення в архівному відділі.

Метою дипломного дослідження є вивчення та аналіз фонду організації товариства «Знання», а також визначення сучасних методів зберігання, обліку та використання інформації, шляхом створення електронногої бази архіву.

Зазначена мета досягається шляхом вирішення таких завдань:

1.Аналізом спеціальної літератури з проблематики дослідження архівних фондів.

2.Класифікацією документів фонду Кременчуцької міської організації товариства «Знання».

3.Дослідження діяльності товариства «Знання» за документами, що зберігаються в архівному фонді № 115.

4.Визначення шляхів оптимізації роботи архівного підрозділу.

Дослідження діяльності архівного відділу має за мету сприяти вдосконаленню його роботи, що надасть можливість зберегти культурно- історичну спадщину, та є одним із факторів підвищення його конкурентоспроможності на ринку інформаційних послуг.

Під час написання дипломної роботи були використані загальнонаукові та спеціальні методи наукового дослідження.

Загальнонаукові:

1) наукового аналізу та синтезу;

2) метод порівняння;

3) метод описання;

4) історичний метод;

5) статистичний метод.

Спеціальні:

1) метод контент-аналізу.

Практичне значення даної роботи полягає в можливості використання наданих пропозицій і рекомендацій для створення налагодженої системи архівного забезпечення в інших архівних установах.

Дипломна робота складається зі вступу, висновків, чотирьох розділів, переліку використаної літератури та додатків.

У першому розділі наведено загальні відомості про архівний відділ, його організаційну структуру та охарактеризовано нормативно-методичне забезпечення організації архівної справи в Україні. Окрім того розглянуто та охарактеризовано фондування та облік документів, що зберігаються в архівному відділі.

Другий розділ присвячений дуже важливим з практичної точки зору питанням, таким як: розгляд особливостей архівних фондів та методів їх дослідження, охарактеризовано фонд Кременчуцької міської організації товариства «Знання», на основі документів, що зберігаються в фонді досліджено основну діяльність товариства.