Фіксування засідання адміністративного суду

Сторінки матеріалу:

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

ЛУГАНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВНУТРІШНІХ

СПРАВ імені Е.О. ДІДОРЕНКА

Кафедра адміністративного права та адміністративної діяльності

КУРСОВА РОБОТА

з дисципліни адміністративна юстиція

"Фіксування засідання адміністративного суду"

Виконав:

студент 5 курсу 501 групи

Савоскын К.Б.

Луганськ, 2012

План

Вступ

Фіксування адміністративного процесу

Фіксування технічними засобами

2.1 Загальна характеристика фіксування судового засідання технічними засобами

2.2 Підготовка до проведення технічного запису

2.3 Відтворення та роздрукування технічного запису судового засідання

2.4 Зберігання носіїв інформації з технічними записами судових засідань

Ведення журналу судового засідання

Зауваження щодо технічного запису і журналу судового засідання

5. Протокол, як засіб фіксації окремих процесуальних дій

Висновок

Перелік використаних джерел

адміністративний технічний запис засідання

Вступ

У країнах розвиненої демократії і тих державах, які поставили собі на меті розвиток демократії, судова влада відіграє найважливішу роль у становленні демократичної, соціальної, правової держави. В Україні зростання значення судової влади можливе лише за умови здійснення судово-правової реформи, завданням якої є затвердження судової влади як головного гаранта прав і свобод людини шляхом надання їй верховенства в правозахисній діяльності та поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, які виникають на території України між будь-якими суб'єктами.

Зазначимо, що віднедавна в Україні створені основні передумови для розв'язання такого завдання: Конституція формально підняла значущість суду до того рівня, на якому він повинен бути в правовій державі, проте в практичній царині, проблем поки що більш ніж достатньо. Тим не менш, поступово вони все ж таки вирішуються. Наприклад, як у випадку з повною технічною фіксацією судового процесу.

Актуальність даного питання полягає в тому, що розгляд справи може залишатися таким, що не відповідає вимогам законності. Для усунення таких недоліків КАСУ передбачено низку гарантій щодо забезпечення законності під час судового розгляду та обґрунтованості рішень. До них належить повна фіксація судового засідання.

Конституція України встановила у числі основних засад судочинства повне фіксування його технічними засобами. Технічна фіксація процесу стала можливою у зв'язку із розвитком сучасної техніки, яка дозволяє точно і повно фіксувати усе, що відбувається під час судового засідання. На відміну від стенографування та протоколювання, під час технічного запису вплив людського фактору на зміст запису є мінімальним. Специфіка фіксування судового засідання полягає в тому, що завданням є не стільки гарантії його законності, скільки можливість відтворити весь або частини процесу.

Конституція України відносить фіксування судового процесу технічними засобами до основних засад здійснення правосуддя. Це спрощує роботу секретарів судового засідання, всі нюанси будуть чітко зафіксовані. Що важливо для прийняття рішень - можна буде ще раз уточнити незрозумілі моменти. Бо ведення письмового протоколу засідання не дає можливості відображати все сказане учасниками процесу. Адже дуже часто сам суддя просить учасників засідання говорити повільніше, аби секретар устиг дослівно зафіксувати промову тих, хто виступає. Трапляється, що протокол взагалі складають по закінченні засідання. Як наслідок - розбіжність сказаного (того, що відбулося) і зафіксованого. Зрозуміло, що це може призвести до серйозних неприємностей для сторони, чиї аргументи були не почуті або перекручені.

Але, реалії життя диктують інший підхід до цієї проблеми. А реалії, на жаль, сумні. Не вистачає залів судових засідань. Нерідко справи розглядаються суддями в службових кабінетах, що неприпустимо. Встановити там необхідну апаратуру неможливо ані практично (замала площа), ані теоретично (існують певні законодавчі обмеження стосовно облаштування таких кімнат). Проблема з відсутністю залів засідань у судах насправді існує дуже давно. Проте вона ще більше загострилася якраз після набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у 2005 році, відповідно до якого суди під час розгляду справ мають здійснювати повне фіксування кожного судового засідання технічними засобами незалежно від бажання сторін.

Був запропонований варіант, який мав діяти лише до 1 січня 2008 року і зводився він до того, що повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу здійснюється судом тільки "за вимогою особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду. В усіх інших випадках хід судового засідання фіксується у протоколі судового засідання.

Отже, це не відміняло, а лише відкладало на два роки ведення обов'язкової фіксації, з метою: по-перше вирішити проблему з приміщенням, зокрема, залами судових засідань. Для того щоб суди могли відправляти правосуддя у залах, а не у кабінетах. А по-друге, аби за цей час була придбана необхідна апаратура, яка здатна здійснювати цей запис на належному рівні. Після цього терміну технічне фіксування судового засідання вже проводитиметься відповідно до Конституції, тобто в повному обсязі.

На жаль, й досі не можна з упевненістю твердити, що з прийняттям нового КАС України подібні випадки залишилися в минулому, бо не всі суди оснащені технічними засобами, а за підрахунками щороку через суди проходить у середньому 6 млн. справ, і щоб їх всі записати, лише на носії інформації доведеться витрачати приблизно 30 млн. грн. на рік. Вже не кажучи про звукозаписувальні пристрої. Усе це свідчить про те, що суспільство все ще не отримало вичерпного врегулювання адміністративного судочинства [7, 5]

1. Фіксування адміністративного процесу

Одним з фундаментальних конституційних принципів, яким мають керуватися суди України в своїй діяльності, є гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами. Конституція України виходить з того, що громадськість має право знати про те, що відбувається в залі судових засідань. Публічність провадження у справі дає громадянам можливість зрозуміти призначення своєї держави, її Конституції, побачити в судовій владі справжнього захисника їхніх прав і свобод [11, 7].

Питання судового захисту прав та інтересів фізичних і юридичних осіб, функціонування судової системи є традиційно актуальними.

Реалізація принципу гласності судочинства забезпечується наданням можливості повного його фіксування технічними засобами - технічний запис судового засідання за допомогою комплексу з фіксування судового процесу, що включає в себе створення аудіофонограми судового засідання.

Комплекс з фіксування судового процесу - сукупність апаратно-програмних засобів, приладів та відповідних організаційно-технологічних інструкцій, що забезпечують належне фіксування, зберігання, копіювання (дублювання) та використання інформації, яка відображає хід судового засідання (судового процесу) [5, 1].

Якщо у громадянина можуть виникати сумніви щодо повноти та правильності ведення журналу судового засідання секретарем, який пише його від руки, часто не встигаючи зафіксувати обставини, які мають важливе значення під час винесення рішення за справою, то запис судового процесу звукозаписувальним пристроєм такі сумніви унеможливить.

Запровадження технічного запису судового процесу потребує замовлення і виготовлення спеціальної звукозаписувальної апаратури, проведення навчання відповідних працівників щодо роботи на ній, закупівлі необхідної кількості касет, затвердження зразка спеціального журналу та виготовлення його. За належного фінансування все це можна виготовити на підприємствах України, використовуючи також досвід роботи модельних судів.

КАС України регулює процедуру фіксування, використання та зберігання технічних записів та їх носіїв. Не дивлячись на окремі технічні та матеріальні складнощі в реалізації цього принципу, не можливо не визнати позитивності цього кроку для забезпечення прозорості та об'єктивності фіксування судового процессу. Повний і точний запис судових процесів є необхідним не тільки суддям для справедливого вершення правосуддя, а й для кожного громадянина, який стикається з правосуддям, коли його справа слухається в суді, для підвищення якості ведення судових справ, покращення можливості перегляду справ в апеляційних судах і, як наслідок, довіра до судочинства значно зросте, водночас набагато покращиться і культура ведення судових засідань, підтвердиться незворотність демократичних перетворень у нашій державі, "спрямованих на надійний захист прав та свобод людини і громадянина" [9, 6].

2. Фіксування технічними засобами

2.1 Загальна характеристика фіксування судового засідання технічними засобами

Гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами вперше закріплено Конституцією України у якості засад здійснення правосуддя. Відповідно до п. 7 ч. З ст. 129 Конституції України реалізація принципу гласності судочинства забезпечується за допомогою повного фіксування судового адміністративного процесу технічними засобами [1, 49]. Повний і точний запис судового процесу технічними засобами важливий як для суду, так і для осіб, що беруть участь у справі.

Фіксування судового адміністративного процесу технічними засобами усуває сумніви у вірності і повноті ведення журналу судового засідання, підвищує довіру до суду.

Суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. В даному випадку уточнюється поняття технічного засобу, який використовується -- звукозаписувальний технічний засіб. Отже, у судовому засіданні обов'язково фіксується мовна інформація. Однак статтею, що коментується, не встановлюється вид звукозаписувального пристрою, що дає можливість розширювального тлумачення: такими пристроями можуть бути магнітофони, диктофони, цифрові та аналогові пристрої звукозапису тощо. Крім цього, законом не заборонено використання інших засобів фіксування процесу. Тому з дозволу суду можуть бути використані відеозаписувальні пристрої, особливо у випадку, коли це є доцільним з точки зору оцінки доказів.

Наприклад, відповідно до ч. 8 статті 12 КАС України особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання

судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.

Зафіксована таким чином інформація, має значення первинного джерела інформації, на основі якої складатимуться друковані тексти запису судових засідань.

Інформація, зафіксована у електронній формі, має форму електронного документа. Відповідно до Закону України від 22 травня 2003 р. "Про електронні документи і електронний документообіг" електронний документ є таким, в якому інформація подана в електронній формі, що включає необхідні реквізити, в тому числі електронний цифровий підпис. Електронний документ може бути створено, передано, збережено, оброблено і перетворено у візуальну форму подання.