Висновки до Розділу 2
1. Тіньові відносини у сфері погашення податкового боргу - це відносини, які пов'язані: із адміністративними, фінансово-правовими деліктами взагалі та у сфері оподаткування зокрема; із правопорушеннями, пов'язаними із реєстраційно-дозвільними і контрольними функціями органів ДПС щодо забезпечення погашення податкового боргу; із легітимними видами фінансово-господарської діяльності податкових боржників, пов'язаними із псевдолегальним капітало- і документообігом.
2. Із визначеної загальної структури джерел тіньових проявів і діяльності у досліджуваній сфері найбільш важливими з них для здійснення адміністративного моніторингу є джерела:
1) порушення посадовою особою органу ДПС порядку видачі довідок про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів) за фактичної наявності такого податкового боргу;
2) проведення податковим боржником фінансово-господарських операцій, пов'язаних із:
- відчуженням активів та/або передачі майна у тимчасове користування, що перебувають під адміністративно-правовим режимом податкової застави, без узгодження з податковим керуючим шляхом проведення товарних взаєморозрахунків із веденням їх обліку із заниженням або завищенням ціни операції тощо, без ведення обліку або ведення подвійного обліку (офіційний, неофіційний);
- вкладанням податковим боржником через установи банків тіньових (не облікованих) грошових засобів у різні види товарів (у т. ч. рухоме та нерухоме майно) у вигляді значних сум кредиторської заборгованості та сум переплат за ТМЦ кредиторам, при незначному власному статутному фонді (капіталі);
- операцій, пов'язаних з незаконним банкрутством.
3. Найбільш важливими для здійснення адміністративного моніторингу та аналізу є такі способи тіньових проявів у досліджуваній сфері, які пов'язані із: 1) правопорушеннями посадових осіб органів ДПС України у частині порушення встановленого законом порядку виконання реєстраційно-дозвільних і контрольних функцій у сфері погашення податкового боргу; 2) правопорушеннями з боку податкових боржників норм податкового законодавства щодо здійснення письмового узгодження із органом ДПС України визначених законом фінансово-господарських операцій відчуження, використання, ліквідації активів під час адміністративно-правового режиму податкової застави; 3) незаконним банкрутством.
3.1. Штучний податковий борг податкового боржника - це податковий борг, який умисно створюється на підприємстві шляхом проведення псевдолегальних фінансово-господарських операцій з використанням легітимних цивільно-правових і фінансово-господарських інструментів, але з протиправною метою - не виконання своїх податкових обов'язків.
4. Фактори відтворення тіньових відносин у сфері погашення податкового боргу - це об'єктивно зумовлені причини й умови політичного, економічного, морально-психологічного, адміністративно- та фінансово-правового характеру, що прямо або опосередковано стимулюють, сприяють або зумовлюють здійснення фінансово-господарських операцій з активами податкових боржників із порушенням приписів податкового закону, а також псевдолегальних фінансово-господарських операцій податковими боржниками, результати яких частково або повністю приховуються від податкового контролю.