Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

1. Поняття і визначення кримінології

Здавна у багатьох країнах світу боротьба зі злочинністю проводиться за двома тісно пов´язаними між собою напрямами. По-перше, це застосування передбаченого кримінальним законом покарання до осіб, які вже вчинили злочин; по-друге, запобігання державою й суспільством ще не вчиненим, але вірогідним суспільно небезпечним злочинним проявам окремими індивідами.

Згідно з цими напрямами у боротьбі зі злочинністю в теорії права склалися дві наукові галузі, що покликані розробляти проблеми її подолання. Перша заснована переважно на юридико-догматичному методі вивчення злочинів. Вона, являючи собою сукупність правових ідей, принципів і поглядів, розробляється теорією кримінального права. Друга - випливає з юридико-соціологічного вчення, в основі якого містяться конкретно-соціологічні методи вивчення злочинності у всіх її проявах. Ця самостійна система уявлень і концепцій охоплю­ється кримінологічною наукою.

Кожна із згаданих наукових галузей має й різні завдання. Кримінальне право повинно здійснювати теоретичну розробку вчення про кримінальний закон і різні його інститути (форми вини, співучасть, стадії злочинної діяльності, покарання, порядок його призначення, встановлення й аналіз окремих складів злочинів тощо).

Завданнями кримінології є: а) філософське, соціологічне, психологічне осмислення злочинності, її природи, самої її суті; б) комплексний аналіз процесів і явищ, з якими пов´язані існування і відтворення злочинності; в) поглиблене вивчення особистості злочинця; г) розробка відповідних рекомендацій, спрямованих на запобігання окремим видам і групам злочинів. У кримінології значна увага приділяється конкретним життєвим фактам і спостереженням. Науковий опис масштабного емпіричного матеріалу неможливий за відсутності теорії - без теорії не існує науки.

Таким чином, кримінологія розташована на стику двох суспільних наук - права і соціології. У зв´язку з цим виникає питання про її природу. Припускаються висловлювання, що кримінологія - це наука юридична. Є уявлення про неї як науку соціологічну (соціологія злочинності). І нарешті, поширений погляд, згідно з яким кримінологія є соціоправовою, юридико-соціологічною наукою.

На нашу думку, є всі підстави вважати, що кримінологія за своєю природою - наука комплексна. У ній наведені і юридичний, і соціологічний, і психологічний, і інші пласти теоретичних положень, а також практичної інформації. Причому соціолого-емпіричний і психолого-прикладний матеріал описуються, аналізуються з позицій права.

Отже, кримінологія являє собою комплексну науку про закономірності злочинності та її окремі прояви, про особу злочинця, причини й умови, що породжують та обумовлюють злочинність і окремі злочинні посягання, а також про форми і методи соціального і нормативного впливу на них з метою контролю за цими негативними явищами.