Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

10.4. Учасники адміністративних проваджень за зверненням громадян

Законодавство про звернення громадян не містить спе­ціального переліку учасників проваджень. Проте в юридичній літературі вказується на існування 4-х видів учасників таких правовідносин: суб´єкти, що звертаються; суб´єкти, що розгля­дають звернення; допоміжні суб´єкти; патронатні суб´єкти2, з чим слід погодитися, оскільки інших класифікацій не існує, а разом з тим, власне, провадження за зверненням громадян но­сить досить специфічний характер і має певні особливості.

1 Див.: статті 24, 25 Закону України «Про звернення громадян» // ВВР.

— 1996. — № 47. — Ст. 256.

2 Колпаков В. К., Кузьменко О. В. Адміністративне право України: Під­ручник. — К.: Юрінком Інтер, 2003. — С. 312—314.

  
 

До суб´єктів, що звертаються, належать особи, які реалізу­ють своє конституційне право на звернення до органів владних повноважень та їх посадових осіб: громадяни України; особи, які не є громадянами і законно знаходяться на її території (якщо інше не передбачено міжнародними договорами); війсь­ковослужбовці, працівники органів внутрішніх справ і держав­ної безпеки мають право подавати звернення, які не стосують­ся їх службової діяльності; колективи громадян, громадські об´єднання, трудові колективи.

Разом із тим законодавець виділяє дві групи суб´єктів із загального масиву, які наділені окремими адміністративно-правовим статусом. Перша група — це Герої Радянського Сою­зу, Герої Соціалістичної Праці, Герої України, інваліди Великої Вітчизняної війни. Їх пропозиції (зауваження), заяви (клопо­тання), скарги розглядаються першими керівниками держав­них органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто. Друга група — це громадяни, які мають встановлені законодавством пільги. Їх звернення розглядаються у першочерговому порядку.

До суб´єктів, що розглядають звернення, належать особи (ор­гани), яким надано право відповідно до законодавства розгля­дати звернення громадян і приймати за ними відповідні рішен­ня. До них належать: органи державної влади; органи місцево­го самоврядування; органи управління, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності; об´єднання грома­дян; засоби масової інформації; посадові особи зазначених вище органів і закладів; прокурори.

З метою повного і якісного забезпечення прав і законних інтересів громадян законодавець установлює певні заборони для суб´єктів, що розглядають звернення, а саме: а) заборо­няється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються; б) забороняється переслідування громадян і членів їх сімей за подання звернення до органів владних повноважень, їх посадо­вих осіб за критику в зверненні їх діяльності та рішень; в) забо­роняється розголошення одержаних із звернень відомостей про особисте життя громадян без їх згоди; г) забороняється розго­лошення відомостей, що становлять державну або іншу таєм­ницю; ґ) забороняється розголошення іншої інформації, якщо це ущемлює права і законні інтереси громадян; д) забороняєть­ся з´ясування даних про особу громадянина, які не стосуються звернення; е) на прохання громадянина не підлягає розголо­шенню його прізвище, місце проживання та роботи.

Крім зазначених заборон для суб´єктів, що розглядають звернення, законодавець встановлює і відповідні обов´язки, ос­новним змістом яких є: об´єктивно, всебічно і вчасно перевіря­ти заяви чи скарги; запрошувати заявника, на його прохання, для участі в розгляді звернення; забезпечувати поновлення по­рушених прав; вживати заходів щодо відшкодування матеріаль­них збитків; вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення; особисто організовувати та перевіряти стан розгляджу заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, тощо.

До допоміжних суб´єктів належать особи, які сприяють роз­гляду звернення; запобігають прийняттю необґрунтованих рі­шень. До них належать: адвокати; представники трудового ко­лективу; організації, які здійснюють правозахисну функцію. При цьому користуватися послугами зазначених осіб можливо лише за умови оформлення цих уповноважень у встановленому законом порядку (довіреність, угода, ордер, рішення трудового колективу та інші документи, що засвідчують уповноваження).

До патронатних суб´єктів належать також особи, які пода­ють звернення в інтересах громадянина: законні представники неповнолітніх та недієздатних осіб (батьки, особи, що їх замі­нюють, органи опіки); за уповноваженням громадянина, офор­мленим у встановленому законом порядку, звернення може бути подане іншою особою, трудовим колективом або органі­зацією, яка здійснює правозахисну діяльність.