5. Психологічні особливості відтворення обстановки та обставин події
Відтворення обстановки та обставин події - потужний засіб психологічного впливу на всіх його учасників завдяки наочності та значущості його результатів, спростувати які підозрюваному чи обвинуваченому доволі складно.
Більшість видів відтворення за змістом становить собою дослідження й оцінювання тих чи інших психофізіологічних можливостей людини, наприклад, можливість сприйняття певної події, факту за певних умов.
Принципово неможливо повністю змоделювати всі психічні стани людини, психофізичний механізм її дій. У звичних умовах численні психічні процеси в людському організмі відбуваються по-іншому, ніж за умов, спеціально підготовлених для відтворення обстановки та обставин події, коли від "піддослідного" очікують певних дій. У таких випадках у нього виникають психічна напруженість, хвилювання, активізується увага, підвищується зосередженість, що, зрештою, впливає на його результативність. Адже людина робить вольові зусилля, щоби краще побачити чи почути, запам'ятати.
Часто у незвичній ситуації злочину, відчуваючи сильне душевне хвилювання, страх, біль, людина у стані вчинити такі дії, які в умовах слідчої дії - відтворення вона повторити не може (наприклад, перестрибнути широкий рів, перелізти через високу огорожу тощо). Все це потрібно враховувати слідчому.
Можливість проведення окремих видів відтворення обстановки та обставин події залежить від бажання, заінтересованості, волі його учасників, особливо підозрюваного (обвинуваченого). Тому проводити цю слідчу дію попри їхнє бажання не завжди виправдано, особливо коли вони повинні демонструвати свої дії, і ця демонстрація наперед і з очевидністю може бути не на їхню користь. У таких випадках необхідно обрати правильну тактику спонукання особи до участі у відтворенні або взагалі відмовитися від цього.
З іншого боку, обстановка цієї слідчої дії, результати дослідних дій часто чинять сильний психологічний вплив на заінтересованих учасників відтворення, що може привести до корегування ними, передовсім обвинуваченим (підозрюваним), своєї позиції в позитивному (бажаному) для слідства напрямі. У таких випадках із психологічних і тактичних міркувань участь указаних осіб у відтворенні також може бути недоцільною.
Якщо є можливість, слідчу дію виправдано проводити без них, а отримані результати використати в подальшому розслідуванні іншим способом, наприклад, пред'явленням цих матеріалів у ході допитів, очних ставок тощо.
Література
Авсюк А. В. Процессуальные и тактические особенности проверки показаний на месте.- Минск, 1990.
Белкин Р. С, Белкин А. Р. Эксперимент в уголовном судопроизводстве.- М., 1997.
Бгленчук П. Д. Криміналістика: Підручник.- К.: Атіка, 2001.
Быховский И. Е., Корниенко И. А. Проверка показаний на месте.-Л., 1988.
Глазырин Ф. 3., Кругликов А. П. Следственный эксперимент.-Волгоград, 1981.
Жукова Н. И., Жуков А. М. Производство следственного эксперимента.- Саратов, 1989.
Розенталь М. А. Проверка показаний на месте.- М., 1994. Сжригопюк М. І. Криміналістика: Підручник.- К.: Атіка, 2007.