Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

8.2. Технологічні та соціальні аспекти Інтернету

Технологія передачі інформації в мережі Інтернет побудована за принципом комутації пакетів. Визначальними для цієї технології є два поняття: протокол і адреса.

Протокол - це узгоджені правила взаємодії між двома хостами (таким терміном називають будь-які комп'ютери, що підключені до мережі, незалежно від типу, принципів дії та ін.). Стандартний протокол забезпечує "порозуміння" між хостами в мережі і сумісність програм та даних за системою кодування і форматом.

У системі протоколів ТСР/ІР протоколи ІР відповідають за адресацію у мережі, а ТСР - забезпечують доставку повідомлень за потрібною адресою.

ІР виконує маршрутизацію даних між хост-машинами. Дані по мережі передаються частинами, які називаються дайтагра- мами (datagrams). Мережі об'єднуються в Інтернеті за допомогою ІР-маршрутизаторів (routers). Якщо одержувач дайтаграми знаходиться у другій мережі, то ІР направляє дайтаграму на локальний маршрутизатор. Якщо цей маршрутизатор не під'єднаний до даної мережі, то цю дайтаграму посилають на інший маршрутизатор. Так продовжується доти, поки вона не досягне мережі одержувача. ІР вибирає маршрут виходячи з інформації, яка знаходиться у таблиці маршрутизації.

ТСР має механізм, який гарантує, що дані передаються без помилок, повністю і в потрібній послідовності. ТСР посилає дані у вигляді сегментів, направляє їх по ІР, який забезпечує їх маршрутизацію. З іншого боку, ТСР сприймає вхідні сегменти від ІР, визначає, який додаток є приймачем даних, і передає їх цьому додатку в такому порядку, в якому їх було отримано з ТСР.

Адреса - це унікальний ідентифікатор хоста у мережі Інтернет. Уся мережа поділена на частини, які називаються доменами. Домени можуть мати субдомени (домени нижнього рівня), які, у свою чергу, можуть поділятися на субдомени. Адміністратор домену виконує присвоєння імен комп'ютерам. Назви доменів верхнього рівня є стандартизованими, серед них є домени для кожної країни. Імена можуть складатися з двох, трьох, чотирьох або п'яти міток. Стандарти Інтернету дозволяють мітки довжиною до 63 символів та імена до 255 символів. Наприклад, jur-academy.kharkov.ua - це і'мя домену, що належить Національній юридичній академії, складається з трьох міток. Доменні імена маршрутизатори перетворюють на числові адреси. Вони вже називаються ІР-адресами. ІР-адреса складається з чотирьох чисел (номерів), записаних через крапки. Наприклад: 10.106.1.1. Крайнє ліве число позначає адресу мережі верхнього рівня; числа, що стоять праворуч, означають більш дрібні ділянки мережі і так далі, поки не дійдемо до конкретного комп'ютера.

У мережі для користувачів підтримується низка послуг (їх також називають сервісами чи службами). Кожна послуга - це певні можливості для користувача під час роботи з мережею. Практично всі послуги мережі побудовані на принципі "клієнт- сервер". Сервер (у мережі Інтернет) - це комп'ютер або програма, здатні надавати клієнтам (у міру надходження від них запиту) деякі мережні послуги.

Клієнт - прикладна програма, завантажена в комп'ютер користувача, яка забезпечує передачу запитів до сервера й

одержання відповідей від нього.

Соціальне значення мережі визначається тими можливостями, що їх може надати мережа для користувачів. Ці можливості реалізовані через сервіси. Різні сервіси мають різні прикладні протоколи. Найпоширенішими з них є наступні:

o Електронна пошта (e-mail) - для обміну електронними повідомленнями (листами) і невеликими блоками даних.

o Телеконференції (usenet) - спосіб спілкування користувачів мережі у рамках обраних дискусійних груп (групи новин).

o Списки розсилки (maillists) - спосіб спілкування через електронну пошту всіх, хто підписався на певний список розсилки.

o Переміщення файлів (ftp) - копіювання файлів даних із серверів у мережі на власний комп'ютер.

o Віддалений доступ (telnet) - спосіб керування іншим комп'ютером у мережі, яким дозволено це робити, де б він не знаходився.

o Всесвітня павутина World Wide Web(WWW) - спосіб доступу до інформаційних ресурсів у мережі, який реалізує концепцію гіперпосилань.

o Gopher - засіб розподіленого пошуку і передачі файлів у мережі.

o IRC (Internet Relay Chat) - спосіб спілкування з іншими користувачами мережі у режимі реального часу.

o ICQ (I Seek You) - безоплатна система Інтернет- пейджингу (передачі коротких повідомлень у мережі), у якій кожен користувач має свій унікальний номер.

o VoIP (Voice over Internet Protocol; IP-телефонія) - система зв' язку, яка забезпечує передачу голосу людини через мережу Інтернет.

o Інтернет-аукціон (Internet auction) - електронна торговельна система, у якій продаж товарів виконується безпосередньо між користувачами мережі.

o Інтернет-радіо або веб-радіо (realaudio) - технологія передачі потокових аудіоданих через мережу Інтернет.

o IP-телебачення (Internet Protocol Television, скорочено IPTV) - система передачі телевізійних програм через Інтер- нет із забезпеченням додаткових послуг з вибору контенту й керування його подачею.

o Інтернет-реклама - медійна реклама, яка розміщується на сайтах в Інтернеті. Аналогічна рекламі у друкованих ЗМІ, але наявність у банері гіперпосилання та можливість аніма- ційного зображення значно розширюють можливості її дії.

o MUD і МОО (Multi User Dungeon - гра серед багатьох користувачів у мережі й Object-Oriented MUD - об'єктно- орієнтований світ користувачів) - гра рольового характеру серед користувачів для проведення дозвілля. У віртуальному світі МОО створюються об'єкти і визначаються їх властивості і зв'язки, що можуть застосовуватися навіть у освітніх цілях.