Механізм державної влади та його структура
Сторінки матеріалу:
- Механізм державної влади та його структура
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
- Сторінка 5
Зміст
Вступ
Розділ і. Механізм державної влади та його структура
1.1 Загальна характеристика механізму держави
1.2 Поняття механізму держави, як системи всіх Державних органів
1.3 Структура та складові елементи механізму держави
1.4 Напрямки вдосконалення функціонування механізму держави у сучасній державі Розділ ІІ 2.1 Загальна характеристика апарату держави 2.2 Поняття державний апарат та принципи його побудови 2.3 Поняття, ознаки та види органів держави2.4 Принципи організації і діяльності державного апарата
Розділ ІІІ
3.1 Співвідношення механізму та апарату держави
3.2 Актуальні напрямки перебудови та подальшого формування державного механізму України
3.3 Структура державного апарат України
3.3.1 Вищий представницький орган державної влади
3.3.2 Глава держави
3.3.3 Виконавча влада
3.3.4 Судова влада
3.3.5 Контрольно-наглядові органи України
3.4 Види органів держави. Поділ влади як принцип організації роботи державного апарата
3.5 Державна податкова адміністрація України як механізм держави
3.6 Межі втручання держави в політичне, економічне, соціальне та духовну сфери життя
Висновок
Список використаної літератури
Вступ
держава влада податкова адміністрація
Перед кожною державою постає велика кількість завдань, які вона повинна виконати з метою забезпечення нормальних умов життєдіяльності суспільства, тому проблема зміцнення державного механізму має особливе значення.
Актуальність цієї теми полягає в значенні механізму держави, можливості його впливу на різні сторони суспільного життя. Соціальна спрямованість держави передбачає розширення сфери її втручання в суспільне життя для вирішення питань макроекономіки, розвитку галузі виробництва, соціального захисту громадян - підтримки і розвитку системи освіти, культурно-освітніх закладів, медицини. Однак з іншого боку розширення впливу держави на суспільні відносини не повинно приводити до тоталітарних зазіхань державної влади, до нехтування правилами, свободами людини і громадянина прерогативами самоврядного у своїй основі суспільства. Розмежування пріоритетів громадянського суспільства і державної влади повинно вирішуватись на рівні конституціоналізму. Так, Конституція України закріплює принципи відповідальності держави перед людиною дії (ч.2 ст.3), обмеження діяльності державної влади і самоврядування законом (ч.2 ст.6; ч.2 ст.19).
Фундаментальні розробки вітчизняних і зарубіжних вчених дають уявлення про принципи організації державної влади, особливості функціонування державних органів, міністерств і відомств, органів місцевого самоврядування. Певні аспекти механізму держави, в тому числі поділ влади на три гілки: законодавчу, виконавчу і судову аналізували сучасні вітчизняні дослідники: В.Журавський, В.Колісник, В.Котюк, О.Михайленко, В.Прилуцький, П.Рабинович, М.Цвік, С.Шевчук.
Метою дослідження є з`ясування місця й ролі механізму держави в суспільстві. Дослідження проблематики функціонування механізму і апарату держави дає змогу більш предметно аналізувати нові для вітчизняної науки, але надзвичайно актуальні й складні питання його кадрового забезпечення, проходження державної служби, бюрократії.
Ця мета конкретизована у комплексі науково-дослідницьких завдань. До них належать: з`ясувати основні принципи діяльності механізму держави; уточнити в зв'язку з цим визначення загального поняття механізму держави, розкрити його співвідношення із суспільним терміном “державний апарат”; розкрити поняття органу держави, його специфічні ознаки; проаналізувати різні критерії класифікації державних органів; дослідити діяльність та основні проблеми системи державних органів в сучасних умовах та намітити шляхи їх розв'язання;
Об`єктом дослідження - механізм держави як цілісна система.
Предметом дослідження є тенденції та перспективи функціонування державних органів, органів місцевого самоврядування в умовах формування демократичної, соціальної, правової держави та громадянського суспільства.
Методологічна основа дослідження. Методологія науки дає можливість наукового обґрунтування організації та функціонування органів державної влади і місцевого самоврядування.
Системний метод застосовувався при аналізі понять “механізму держави”, “державний орган”, “виконавчі органи”. Методом порівняльно-правового аналізу досліджувались питання пов'язані з видами державних органів та їх місцем у правовій системі зарубіжних держав, проблемами делегування законодавчих повноважень у сучасних демократичних країнах. На підставі методу прогнозування формувались пропозиції щодо вдосконалення судової діяльності в Україні. Крім загальних методів використовувались й спеціальні, до яких належить історичний метод соціологічних досліджень. Історичний метод дає змогу виявити суспільну думку, оцінку функціонування державних органів самоврядних структур. Державні органи для прийняття оптимальних рішень повинні врахувати результат досліджень. Можливості цього методу в державно-правових дослідженнях на сучасному етапі застосовуються недостатньо.
Відповідно до мети завдань, об'єкта й предмета дослідження курсова робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків (обсяг ), та переліку використаних джерел ( найменування).
Розділ І. Механізм державної влади та його структура
1.1 Загальна характеристика механізму держави
Кожна держава для повноцінного здійснення своїх завдань і реалізації функцій повинна створювати різноманітні організації, сукупність яких називається механізмом держави.
Механізм держави -- цілісна ієрархічна система державних органів, що здійснюють державну владу, а також установ, підприємств, за допомогою яких виконуються завдання і функції держави.
Механізм держави має ієрархічну будову тобто нижчестоящі елементи підпорядковуються вищестоящим елементам механізму держави. Він складається з людей, які постійно займаються управлінням державою тобто законотворчістю, виконанням законів та охороною від правопорушень та осіб, які займаються безпосередньою практичною діяльністю в матеріальній та духовній сферах життя.
До складу механізму держави входять державні заклади, державні підприємства та державний апарат, органи примусу. Механізм держави має вигляд піраміди, на вершині якої стоїть апарат держави, який складається з голови держави, органів законодавчої влади, виконавчої влади та судової влади, які здійснюють управління державою через органи місцевої влади, які стоять нижче та мають значно більшу кількість і здійснюють владу на місцях, а також місцевого самоврядування, нижче в цій ієрархічній піраміді стоять державні установи та підприємства, які займаються виробленням різного роду благ. Таким чином механізм держави являє собою розгалужену ієрархічну систему всіх державних органів метою яких є управління державою.
До основних ознак механізму держави належать:
— це ієрархічна система, тобто система, побудована на засадах субординації та координації. Політико-організаційну основу системи складають органи держави, територія держави, збройні сили та інші державні військові формування, державні символи, столиця держави;
— це цілісна система внутрішньо організованих елементів, яка має єдині принципи побудови і єдині завдання та цілі діяльності. Кожний із суб'єктів механізму держави як його системний елемент є органічно обумовленим усіма іншими його елементами і функціонуванням системи в цілому;
— це система, яка має чітку структуру з певними зв'язками між її елементами. Первинними елементами є державні органи.
— механізм держави, будучи єдиним, містить у собі органи, блоки, підсистеми і навіть самостійні гілки влади: законодавчу, виконавчу, судову. В цій розчленованості просліджується ієрархія: різні державні органи, їх блоки, підсистеми посідають неоднакове місце у державному механізмі, але усі разом повинні діяти злагоджено і без збоїв. Так, одну з підсистем держави утворюють вищі органи держави: представницькі, виконавчі, глава держави. Інша підсистема місцевого рівня: Ради та їх виконкоми, державні адміністрації та їх глави. Особливою підсистемою є судова, а також правоохоронні органи: прокуратура, міліція, органи служби безпеки та ін.;
— це система, яка має єдину бюджетну, грошову, банківську системи, державну власність, котрі становлять її організаційно-економічну основу;
— це взаємодіюча, динамічна і реально працююча система, за допомогою якої функціонує держава, здійснюється управління суспільством (по суті, механізм держави створюється для виконання її функцій).
— механізм держави складається з особливої групи людей, якає відокремленою від держави і займається управлінням суспільством.
— наявність у державних органів, підприємств і установ своїх повноважень.
— визначеність способів реалізації функцій і завдань держави організаційними, фінансовими, матеріальними засобами примусу.
У літературі можна зустріти ототожнення “механізму” і “апарату” держави. Тим часом поняття механізму держави ширше за поняття державного апарату за складом і структурою. Механізм держави, по суті, є апаратом у дії, у функціонуванні -- із усіма зв'язками, що існують і виникають між його частинами. Скакун О. Ф. Теорія держави і права: Підручник. -Х.: Консум, 2001.
Механізм держави має розглядатися не як проста сукупність складових його елементів (державних органів, організацій, установ), а як система цих елементів, функціонально сумісних, узгоджених між собою і системою в цілому, котрі перебувають у постійному відновленні з метою підтримання своєї основної функції -- управління.
Структура механізму держави показана на схемі.
Механізм держави
Державні органи, що мають владні повноваження, тобто державний апарат, який містить у собі два важливих структурних елементи:
апарат управління, що складається з чиновників -- державних службовців, які спеціально займаються управлінням;
апарат примусу -- армія, поліція, розвідка і контррозвідка, митниця (деякою мірою), тюрми, виправні заклади та ін.
Державні установи, державні підприємства, що не мають владних повноважень
* організаційні і фінансові кошти *
Слід відрізняти державні органи, що мають владні повноваження, і державні підприємства і установи, що не мають владних повноважень. За цим критерієм можна розмежувати механізм держави і апарат держави, які лише в своїй основі й збігаються.
Під «державним апаратом» розуміється система органів, які безпосередньо здійснюють управлінську діяльність і наділені для цього державно-владними повноваженнями. Поняття «механізм держави» охоплює державні підприємства і державні установи, що під керівництвом апарату держави практично здійснюють функції держави у сфері виробничої діяльності, пов'язаної зі створенням матеріальних цінностей держави (державні підприємства) і нематеріальних цінностей (державні установи). Для державних установ типовою є невиробнича діяльність у сфері охорони здоров'я, наукових досліджень, проектування, навчально-виховної, духовно-освітньої роботи тощо.
Соціальне призначення держави виконується її механізмом, який складається з органів держави, державних підприємств і державних установ, які, в цілому, називаються державними організаціями.