Організація виборів

Сторінки матеріалу:

  • ЗМІСТ
ВСТУП 1. поняття виборчої системи і виборчого права. типи виборчих систем 2. конституційно - правове регулювання виборів в україні. 3. поняття виборчого процесу. характеристика виборчого процесу. 4. шляхи вдосконалення виборчої системи ВИСНОВОК ЛІТЕРАТУРА ВСТУП Одним з найважливіших елементів сучасної політичної системи демократичних держав є загальні вибори. Саме шляхом виборів реалізується суверенітет народу як єдиного носія державної влади. Рівень демократизму держави і суспільства визначається рівнем розвитку прямого народовладдя, яке обумовлене законодавчо визначеним виборчим правом. Вибори -- один з найдавніших інститутів конституційного права, який широко використовувався у Стародавній Греції, Римі, а згодом й у XVI--XIX ст.ст. Удосконалення процесу формування представницьких органів державної влади і місцевого самоврядування, що неможливо без застосування нових виборчих систем, є важливою і невід'ємною складовою реформування публічної влади в цілому. Показовою є зміна порядку формування парламенту України, тенденцією об'єктивного характеру є перехід від мажоритарної до мажоритарно-пропорційної і, починаючи з 2006 року, до пропорційної виборчої системи формування Верховної Ради України.

Проаналізувавши зміст Конституції України та виборчих законів можна сказати, що вибори - це найголовніший правовий інститут від якого залежить структура вищих органів державної влади, раціональність та ефективність представництва народу в парламенті і, взагалі, формування державної політики та її визнання міжнародною спільнотою, а також здатність України, як держави, відстояти права, свободи і законні інтереси громадян України та держави в цілому, виступаючи суб'єктом міжнародного права. Україна до сих пір не визначилася з виборчою системою, постійно змінюючи виборчі закони. На мою думку, ця невизначеність пояснюється тим, що український законодавець постійно прагне “підігнати” новий виборчий закон під ситуацію, яка складається в суспільстві і цим самим зберегти за собою депутатський мандат.

Це, в свою чергу, ще раз засвідчує актуальність проблеми виборчої системи України і необхідність пошуку шляхів її вирішення. Саме розкриваючи зміст окремих понять, що стосуються виборів, в цій курсовій роботі я намагатимуся довести проблематичність даного питання та запропонувати, як наслідок, шляхи її вирішення. Для досягнення цієї мети мною будуть використанні такі методи, як: історичний, прослідковуючи процес формування інституту виборів; порівняння, зазначаючи досягнення інших країн, теоретико-практичний тощо, і цим самим визначаючи рівень виборчої системи України.

Отже, щоб знайти цю “нитку Аріадни” слід хоч поверхнево ознайомитися, в порівнянні, з засадами та порядком проведення виборів в інших країнах, які мають значно більший досвід в цій сфері, не відкидаючи, звичайно, національних особливостей.

Практика застосування різних видів виборчих систем є об'єктом постійного інтересу науковців, цю що свідчить значна кількість публікацій з даної проблематики. Найбільш детально ці питання розглядалися у працях В. Погорілка, Ю. Тодики, О. Тодики, Д. Лук'янова, але значущість і багатогранність проблеми вимагає продовження наукових досліджень у даній сфері.

Метою цієї роботи є дослідження, з урахуванням світового досвіду, особливостей виборчої системи в Україні, аналіз виборчого права України.

Застосування системного, порівняльно-правого, формально-логічного та інших методів наукових досліджень надає можливість сформулювати висновки і пропозиції, спрямовані на удосконалення виборчого законодавства та сприяння подальшому розвитку інститутів державної влади в Україні.