Основні закономірності розвитку принципів фінансового права в умовах формування правової держави і громадянського суспільства

Сторінки матеріалу:

Міністерство освіти і науки України

Чернівецький національний університет

ім. Ю. Федьковича

Юридичний факультет

Кафедра конституційного

адміністративного та фінансового права

Магістерська робота

Основні закономірності розвитку принципів фінансового права в умовах формування правової держави і громадянського суспільства

Виконала: студентка V курсу

денної форми навчання

Гросу О.В.

Чернівці, 2011

Зміст

Вступ

Розділ І Конституційні засади розвитку принципів права України

1.1 Втілення ідеї правової держави в принципах права

1.2 Принципи права і громадянське суспільство

1.3 Співвідношення принципів фінансового права з конституційними фінансово-правовими положеннями

Висновки до розділу

Розділ ІІ Поняття і головні характеристики принципів фінансового права

2.1 Ґенеза принципів фінансового права

2.2 Класифікація принципів фінансового права

2.3 Структура фінансового права та її принципи

Висновки до розділу

Розділ ІІІ Співвідношення начал фінансового права з принципами фінансового права

Висновки до розділу

Розділ ІV Реалізація принципів фінансового права

4.1 Взаємодія принципів фінансового права з іншими принципами права

4.2 Принципи фінансового права і розвиток правової системи України

4.3 Принципи фінансового права і розвиток української держави та суспільства

Висновки

Список використаних джерел та літератури

фінансове право конституційний держава

Вступ

Актуальність теми магістерського дослідження: У юридичній літературі теорія принципів права взагалі і фінансових зокрема, являє собою маловивчену проблему, в той час як її дослідження має основоположне значення в процесі пізнання фінансової діяльності держави, вивчення норм фінансового права і механізму їх реалізації, правозастосовної і правотворчої діяльності. В принципах фінансового права в концентрованому вигляді виражено суть, зміст і найважливіші основи фінансового права, вони являють собою вихідні нормативно-керівні начала правового регулювання фінансової діяльності держави і в своїй сукупності доповнюють, конкретизують і збагачують об'єктивні суспільні відносини у сфері публічних фінансів.

Якщо ж врахувати поряд з першим фактом і те, що наявний нині на озброєнні науки фінансового права категорійно-понятійний апарат в основному був сформований ще радянською наукою фінансового права за вимогами іншої її парадигми, то цілком очевидною стає необхідність не просто вдосконалення його, а глибокої якісної переробки цього інструментарію. Вихідною системоутворюючою категорією науки пострадянського фінансового права, на мою думку, повинна стати категорія «принципи фінансового права». В умовах ринкової економіки на інших принципах, ніж це було в умовах Радянського Союзу, будується доходна і видаткова частини державного бюджету. Основним доходним джерелом бюджетних доходів стають податки, які сплачують різні комерційні структури, підприємці, громадяни. Від ефективного регулювання відносин при сплаті податків залежить і кількість коштів, що надійдуть у державний чи місцеві бюджети, і інтереси кожного з платників податку.

Наукою фінансового права категорія принципів фінансового права раніше належним чином не досліджувалась. Це зумовлено безліччю причин, з яких я в даній роботі виділю лише декілька. По-перше, у попередній період розвитку науки фінансового права не було ні практичної, ні теоретичної потреби у виділенні цієї категорії. По-друге, наука фінансового права ще тоді не досягла необхідного рівня розвитку для виділення цієї категорії. В даний час визріла об'єктивна необхідність в обґрунтуванні даної категорії, а досягнутий рівень розвитку науки фінансового права дозволяє це зробити. Така зміна вихідних категорій науки фінансового права цілком природна, тому що вже відбулася зміна парадигм суспільного розвитку.

Я у своїй роботі хотіла б дослідити категорію «принципи» фінансового права, які є його першоосновами,керівними ідеями, загальними засадами розвитку. Саме тому моя робота буде ґрунтуватись на принципах права і принципах фінансового права, у їх взаємодії.

У теперішній час, для того, щоб побудувати громадянське суспільство і відповідну йому демократичну, соціальну правову державу, що, відповідно, передбачено Конституцією України, можна лише здійснивши комплексне реформування усіх сфер суспільного життя. Першоосновою такої реформи має стати правова реформа.

Очевидно, що міри і заходи у межах правової реформи слід починати з удосконалення керівних ідей, начал права, тобто з принципів права. Адже принципи права - це явища, які пов'язують право не тільки з політикою, економікою, духовним життям суспільства, це - категорії, що забезпечують різних правових процесів, форм, теорій, ідей і концепцій понятійно-категоріальних рядів.

Принципи фінансового права довгий час не розглядалися, як головні, сутнісні його категорії. Фінансове право, у нормативному розумінні, часто ототожнюється із законами або юридичними нормами. Насправді ж фінансове право - це складне і неодноманітне явище Фінансове право: галузь права, навчальна дисципліна і наука: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 [Електронний ресурс] / Т.М. Ямненко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. -- К., 2004. -- 19 с. -- укp.. Воно пронизане певними загальними ідеями, які його цементують і пов'язують із соціальним, економічним, політичним і духовним життям суспільства. Ці найбільш загальні ідеї у фінансовому праві визначаються принципами фінансового права. Без їх досконалого розуміння не можна загалом зрозуміти ні системи фінансового права, ні фінансово - правових відносин , ні суті фінансового права або окремих його елементів.

Саме принципи права консолідують, наприклад, правотворчість і правосуддя, надають внутрішньої цілісності діючій правовій системі, слугують зміцненню законності і правопорядку, громадської дисципліни, гарантують реалізацію інтересів і прав громадян.

Таким чином, проблема наукового дослідження сутності принципів фінансового права має актуальне теоретичне і практичне значення: вона концентрує у собі не тільки історичні, філософські, моральні і юридичні, але й сучасні соціально - політичні аспекти фінансового права, що дає підстави визначити проблему принципів фінансового права як центральну, хоча, однозначно, до неї не можна звести весь аналіз права.

Про актуальність дослідження свідчать також спеціальні розділи магістерської роботи, присвячені аналізу принципів фінансового права.

Ступінь дослідження теми: значний внесок у дослідженні принципів фінансового права зробили такі вчені: А.Т. Ковальчук, Л.К. Воронова, А.О. Селіванов, В.М. Селіванов, П.С. Пацурківський, Б.Р. Шустрова, А.М. Колодій, А.І. Сирота, І.А. Ільїн,П.М. Рабінович, В.В. Корж, А.С. Хоцей, Ю.А. Крохіна, П.М. Годме, Н.И. Химичева, В.С. Нерсесянц. Велике значення для з'ясування теми дослідження мали праці вчених, які досліджували право як природно-правову і нормативістську категорії. Вивченням питань, які прямо чи опосередковано відносяться до теми дослідження у різні часи займалися: Д.Д.Грім, Р.Ієринг, Н.М.Коркунов, С.А.Муромцев, П.І.Новгородцева, М.В.Першин, Л.І.Петражицький, І.А.Покровський, Н.С.Таганцев, В.Ф.Тарановський, Є.Н.Трубецький, Б.М.Чичерін, Г.Ф.Шершеневич; представники філософських наук як Н.Н.Алєксєєв, С.С.Алексєєв, І. В. Бичко, Б. А. Грушин, Г.І.Іконникова, В. П. Лященко, Е.А.Поздняков, Е.Ю.Соловйов, Е. Фромм та вчені-юристи А.Я.Азаров, Н.А.Беляєв, М. И. Брагинский, С. М. Братусь, А.М. Величко, Л. Д. Воєводін, Р. І. Косолапов, В. М. Корельский, В. А. Кучинский, О. Е. Лейст, Д. В. Маслєнніков, Н.І.Матузов, Л.А.Морозова, В.С.Нерсесянц, А.Ф.Плахотний, О. Н. Садіков, Д.В.Чухвичев, Л. С. Явіч, Ю.В.К.Бабаєв, В.М.Баранов, Л.Г.Гінберг, Р.Ієринг, Д.А.Керімов, Л.Д.Коновалова, Р.З.Левшиц, Е.О.Соловйов, В.А.Туманов, А.І.Екімов, А.ВАгутін, В.К. Бабаєв, В.М.Баранов, А.І. Бобылев, В.М. Ведяхін, К.В.Ведяхіна, В.М. Карташов, С.Г. Келіна, В.Н.Кудрявцев, А.П.Кузнєцов, О.Є.Кутафіна, В.В.Лазарев, Р.З.Ліфшиц, Є.А.Лукашова, А.В.Малько, М.М.Марченко, М.І.Матузов, А.В.Нікітін, В.Н. Реуф, Г.О.Свердлик та інші.

Об'єктом дослідження є принципи фінансового права, як явища, що пов'язують право з політикою, економікою, духовним життям суспільства, визначають і забезпечують єдність різних правових процесів і форм, теорій, ідей і концепцій, понятійно - категоріальних рядів.

Предметом дослідження є основні закономірності розвитку принципів фінансового права в умовах формування правової держави і громадянського суспільства, їх поняття, ознаки та види, місце і роль в структурі фінансового права.

Мета і завдання дослідження полягають у тому, щоб дослідити основи розвитку принципів права і на цій основі висвітлити ґенезу, ознаки, зміст, систему і структуру та дію принципів фінансового права. При цьому, вважаючи принципи права одним із найголовніших правових явищ, безпосередньо через них дослідити структуру фінансового права та його принципів, обґрунтувати існування публічного і приватного, матеріального та процесуального права.

Виходячи із мети,постають наступні завдання:

- з'ясувати конституційні основи втілення принципів права у системі фінансового права

- дослідити ґенезу принципів фінансового права

- сформулювати поняття і головні ознаки принципів фінансового права

- дослідити систему принципів фінансового права, саме з точки зору їх системності, взаємозалежності і об'єктивності

- розглянути співвідношення принципів фінансового права і начал фінансового права;

- визначити місце і роль принципів права у фінансовому праві.

Методологічною основою дослідження є система пізнавальних принципів, методів і підходів концептуального та ідейного характеру. Основними загальнонауковими та приватнонауковими методами, які використовувалися комплексно у науковому дослідженні, були системно-структурний, порівняльний, історико-правовий, формально-логічний та догматичний методи.

Наукова новизна дослідження заключається в тому, що дозволяє переглянути застарілі нормативістські погляди на фінансове право. Основна їх суть зводиться до наступного:

- поняття начал охоплює принципи, які є їх продовженням та своєрідним способом впровадження в реальні правові відносини

- основними фундаментальними положеннями, які відбивають сутнісні властивості фінансового права, є векторами його розвитку, спрямування правого регулювання суспільних відносин щодо публічних фінансів, є принципи фінансового права;

- принципи є багатогранними та багатоаспектними, можуть класифікуватися за різними критеріями для більш глибокого їх розуміння та характеристики відповідного етапу державно-правової дійсності;

- основне призначення принципів фінансового права на сучасному етапі розбудови української держави зводиться до їх належної реалізації у фінансово-правових нормах та відносинах;

- співвідношення принципів фінансового права з принципами інших галузей права.

- Відмежування принципів фінансового права від начал фінансового права.